Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
masumi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 1 sty 2008, o 20:36

Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy (Schlumbergera) cz.2 - uprawa, pielęgnacja

Post »

Ponoć uprawa grudnika jest bardzo łatwa, mój natomiast stoi na oknie ładnych parę lat i jeszcze ani razu mi nie zakwitł, oprócz jednego pąka, który się pojawił i zaraz odpadł. Kupiłam również w tym roku małego z pąkami, ale zaraz je zrzucił. Bardzo mi się podobają te kwiaty, ale nie wiem co powoduje że u mnie w domu nie kwitną.
Awatar użytkownika
szymka
500p
500p
Posty: 599
Od: 21 lip 2007, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Spróbuj poszukać tutaj

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ht=grudnik

naprędce znalazłam tę informację na naszym forum :D
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

Ja posiadam trzy grudniki. Każdy z nich kwitnie co roku (no poza białym bo mam go od niedawna, ale i on jest teraz obsypany pąkami). Dwa różowe już przekwitły. Grudnik nie jest trudną rośliną w uprawie jeśli przestrzega się kilku ważnych zasad. Preferują one stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy postarać się o w miarę stałą temperaturę i wilgotność (ja swoje zraszam niemal codziennie, zwłaszcza od pojawienia się pąków (poza okresem spoczynku). Należy je też regularnie podlewać, uważając żeby nie zalać bryły korzeniowej. Raz w miesiącu warto podlać nawozem dla sukulentów. Bardzo ważne i sprawdzone (niestety) jest to aby NIE PRZEKRĘCAĆ I NIE PRZENOSIĆ nawet jeśli to możliwe nie dotykać rośliny, gdyż w ten czas reaguje niemal natychmiast zrzucaniem pąków.

Roślinę przesadzamy dopiero wtedy, gdy bardzo się rozkrzewi (co 3-4 lata). Aby rośliny zakwitły ponownie zapewniamy im dwukrotny odpoczynek w ciągu roku (na przełomie lutego i marca, a także od sierpnia do października). Po przekwitnięciu rośliny podlewamy raczej skąpo. Nie nawozimy przez 2 miesiące i przenosimy ją w chłodniejsze miejsce (około 15-18st). Nie wystrasz się wtedy, gdyż roślina może zmarnieć, jej liście zaczną się marszczyć i więdnąć, ale to normalne (to jest stan spoczynku).

Myślę że to wystarczy.
Dużo z tego co tu napisałem wyczytałem w DZIAŁKOWCU. Ale ja tak robie od lat i to działa, więc polecam tę właśnie drogę w hodowli grudnika.

POZDRAWIAM I ŻYCZĘ POWODZENIA

(Drobne błędy poprawiłam. Było tego dwanaście sztuk :twisted: Miło, że pomagasz, ale pisz uważniej, proszę. Nalewka)
michalchrzanow
50p
50p
Posty: 66
Od: 4 sty 2008, o 21:00
Lokalizacja: Chrzanów

Post »

O to moje trzy grudniki które posiadam. Zobacz na ostatnim zdjęciu roślina przechodzi w stan spoczynku i nie jest to oznaka jakiejś choroby. Tak mam co roku.
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Kaktus Bożonarodzeniowy marnieje ;/

Post »

Coś się dzieje z moim Kaktusem Bożonarodzeniowym ... co to może być i co jest tego przyczyną ?????
Połowa kaktusa już zmarniała ... chcę go jeszcze odratować ...
Kaktus stoi na małej podstawce przy południowym oknie balkonowym.
Podlewam go co średnio co 10 -14 dni.

Obrazek
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Balkonu czasami nie otwierałeś i nie dostał mroźnym powietrzem?. :D
Awatar użytkownika
Pawel91
200p
200p
Posty: 264
Od: 4 sty 2008, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post »

Z 2 razy otworzyłem ...
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możliwe że go przymroziło poczekajmy może spece od kaktusów i sukulentów coś więcej powiedzą. :D
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Epifity nie są moim konikiem. Ale sądzę, że powody mogą być dwa: albo rzeczywiście chwilowy kontakt z mroźnym powietrzem albo przelanie. Nawet epifity zimą przechodzą okres spoczynku i wilgoć w tym czasie należy im ograniczyć (oczywiście w rozsądnych granicach).
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

Z mojego doświadczenia wiem ,że zimą musi stać w chłodniejszym pomieszczeniu ,inaczej takie są skutki ,u mnie było tak samo ,radzę przenieść go w chłodniejsze miejsce ,powoli powinien dojść do siebie ,
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Chłodne, to jakie? 5-10 stopni? A co ze światłem? Może być chłodna piwnica?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Nalewka pisze:Chłodne, to jakie? 5-10 stopni? A co ze światłem? Może być chłodna piwnica?
Sądzę że lepsze miejsce by było raczej jasne a temp. zakres od +4 do + 12 stopni będzie właściwy, bez światła w piwnicy myślę że może zmarnieć. :D
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

U mnie stoi w pomieszczeniu naprzeciwko drzwi wejściowych , czyli świeżego powietrza ma pod dostatkiem , temperatura waha się między 10, 15 stopni .W piwnicy raczej nie radzę trzymać ,wystarczy jakieś mniej ogrzewane pomieszczenie ,albo przykręcić kaloryfery i na parapet .Dla swoich roślin które trzymam w domu na parapetach mam zakręcone kaloryfery
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”