Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
KASIENKA82
200p
200p
Posty: 389
Od: 13 cze 2012, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świdnik

Kluzja (Clusia ) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam mam problem z moją clusia od jakiegoś czasu wygląda tak , i ma jakieś dziwne brązowe plamy na łodydze i takie pieprzyki na listkach , liście sa wyblakłe chociaż nawoże ja co jakiś czas i podlewam jak ziemia przeschnie na gorze. Stoi na oknie wschodnim.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clusia rosea - plamy na łodydze, wyblakłe liście

Post »

Na roślinie są pasożytniki ja osobiście wyrzuciłabym,aby nie przeniosły się na rośliny sąsiednie i sprawdź rośliny, które stały obok tej rośliny czy nie są również zarażone :wit
Cavari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2015, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co to za roślina? ( Clusia rosea )

Post »

Co to jest za roślina?

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie mi zidentyfikować tą roślinkę

Post »

To może być Clusia rosea.
Cavari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 kwie 2015, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomóżcie mi zidentyfikować tą roślinkę

Post »

Serdeczne dzięki za pomoc. Moja jest trochę mało zielona... Jak poprawić jej kolor na ciemnozielony?
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomóżcie mi zidentyfikować tą roślinkę

Post »

Ona tak ma, jasnozielone młode pędy to jej urok. Nie ma co przesadzać z nawozami azotowymi.
Awatar użytkownika
salsa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 wrz 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: malbork
Kontakt:

Kluzja (Clusia) choroby i szkodniki

Post »

Mam problem z kluzją. Mam ją jakieś 2 miesiące, pięknie rośnie puszcza nowe liście. 3 dni temu zauważyłam sporo skoczogonków oraz na najniższym liściu od spodu biały kokon. Oprócz tego od spodu liści pojawiły się brązowe okrągłe plamki (pierwsze zdjęcie), które można zetrzeć palcem, jak błoto. Plamki są idealnie równe. Dokładnie taką samą znalazłam na fikusie, który stoi w drugim pokoju (też pięknie rośnie). Na łodydze też pojawiły się plamy ale inne (drugie zdjęcie).
Liście umyłam płynem do mycia naczyń, ale to chyba nie był dobry pomysł, bo po 2 dniach pojawiły się spodzie wszystkich liści, nawet tych, które wcześniej były zdrowe, jakby poparzenie. Całe sa w brązowej siateczce i brzegi zasychają (kolejne zdjęcia). U nasady dolnych liści jest tez biały nalot. Grzyb?

Co to jest? Ratunku!
Zapoznam się z regulaminem forum
Awatar użytkownika
kaska921
50p
50p
Posty: 59
Od: 25 mar 2014, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kluzja - plamy na liściach

Post »

Skoro pojawiły się skoczogonki to rośliny musiały mieć zbyt wilgotno? Jak z tym u Ciebie? jak często podlewasz i w jakim miejscu stoją rośliny?
Awatar użytkownika
Nikka92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 gru 2016, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nieznana roślina zaczęła mi brązowieć i gubić liście... POMOCY

Post »

Witam.

Jestem początkującą jeśli chodzi o rośliny z rocznym stażem.

Nie mam pojęcia co to za roślina. Kupiłam ją rok temu w hipermarkecie i do zeszłego tygodnia ładnie rosła. Od tamtego tygodnia zaczęła gubić liście i brązowieć. Przeszukałam cały Internet i juz na prawdę nie wiem co mam robić.
Jak wszystkie swoje zielone rośliny doniczkowe z powodu sezonu grzewczego staram się robić lekki prysznic w wannie 2 razy w tygodniu uważając by nie zalać.
Ostatni raz podlałam ją w tamtym tygodniu i chyba się jej pogorszyło. Dzisiaj znowu ją opryskałam w wannie.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji kwiatka i ewentualnie jakiś porad by go uzdrowić.

Jestem tutaj nowa i nie wiem jak wkleić zdjęcie z telefonu.
Roślina jest średnio wysoka, ma śliskie owalne jasnozielone liście, rozgałęzia się, pędy do zeszłego tygodnia były zielone a teraz zaczęły tak dziwnie centralnie na środku wysokości rośliny brązowieć... I góra i dół rośliny nadal da zielone, tylko może mi się wydaje, że dół zaczyna się zdrewniać...
Staram już jej wietrzyć korzenie, ziemia jest torfowa z domieszką tych wiórków z kokosa (nigdy nie znałam się na ziemi)

Z góry bardzo dziękuję

-- 6 gru 2016, o 19:50 --

A jednak idzie wgrać zdjęcia :) proszę pomóżcie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia) choroby i szkodniki

Post »

Zmieniłbym ziemię na bardziej przepuszczalną, np mieszankę ziemi próchnicznej oraz agroperlitu albo żwirku w proporcji ok 3:1. Sprawdź przy okazji stan korzeni.
Następnie zrób oprysk preparatem grzybobójczym, np. Previcurem, Topsinem.
Przed kolejnym podlaniem pozwól delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi. Stanowisko jasne, czyli najlepiej na parapecie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nolinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2256
Od: 28 maja 2012, o 09:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Kluzja (Clusia) choroby i szkodniki

Post »

Ale to nie jest ficus. To z całą pewnością Clusia Rosea.
Moim zdaniem ma za mokro.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kluzja (Clusia) choroby i szkodniki

Post »

Zgadza się, to Kluzja - już poprawiłem swoją poprzednią wypowiedź. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Nikka92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 6 gru 2016, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kluzja (Clusia) choroby i szkodniki

Post »

Bardzo wszystkim dziękuję za informację i pomoc. Przepraszam moderatora za tyle wątków. Niewiedza i desperacja robią swoje :)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

---12 gru 2016, o 12:14---

Jestem załamana ... mojej Kluzji już chyba nie da się pomóc. Zrobiłam wszystko według zaleceń, ale jest jeszcze gorzej. :(
Mam nadzieję, że jeszcze się pozbiera, zraszam ją i inne rośliny teraz mgiełką a nie w wannie jak było wcześniej.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”