Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Widziałam Kaladium na allegro i zastanawiam się czy będzie dobrze rosło w domu na parapecie mimo, że pisze, że "ogrodowe'. Logicznie rzecz biorąc to wszystkie rośliny które mam w domu, są 'przeznaczone' na zewnątrz (oczywiście nie w Polsce), więc i Kaladium powinno dać radę, co myślicie?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

galaxy pisze:Przyglądam się dyskusji z zainteresowaniem. Też po fotkach Norberta myślałam, że to M. obliqua.... Zaczęłam szukać po sieci i jeszcze bardziej zdurniałam. Iwonko czy jest szansa na fotkę prawdziwej M. obliqua? W necie wielki bałagan i śmietnik w temacie.
Zdjęcia prawdziwej Obliqua:

https://www.instagram.com/p/BY6J3_kF32i ... leverbloom

https://www.instagram.com/p/BYWAAy9F4hW ... leverbloom

https://www.instagram.com/p/BRS3SbDjlUa ... =mickmitty

-- 12 lis 2017, o 00:25 --

Czy widzieliście już Monsterę Adansonii Archipelago?

https://www.instagram.com/p/BZ1puR3HdEq ... =mickmitty


Co do monstery obliqua to jest ona ogromnie rzadka. Jej uprawa jest trudna, więc sklepom ogrodniczym nie opłaca się jej sprzedawać. To co podawane jest za obliquę to tak naprawdę monstera adansonii. Niedługo na stronie Muggleplants ma pojawić się artykuł, w którym będą porównane te dwie monstery.

A co do monstery adansoni Archipelago to rozmawiałam z tą kobietą, która jest posiadaczką tej rośliny. Jest niesamowitą szczęściarą, bo zakupiła zwykłą monsterę, nie wiedząc że zaszła tam mutacja i teraz posiada variegatę. Na razie roślina jest młoda ale już powoli pobiera od niej sadzonki i pewnie będzie je puszczać w świat! Piękna jest ta wersja!
Marta
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mulenbekia dziękuję, teraz już widzę bardzo dokładnie o jaką różnicę chodzi ;:333

Ja natomiast w ubiegłym roku kupiłam taką monsterę jako monstera variegata ( czyżby standleyana?)
Obrazek
Na razie zimuje bez problemu, nie wiem czy będzie się lepiej wybarwiała jak lepsze światło będzie, ale poczekam :) cierpliwie....
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Czytałam, że większe wybarwienia właśnie pojawiają się, gdy światło lepsze. Wygląda na standelyana! Uwielbiam variegaty roślin! Tylko ciężko je znaleźć... Gratulacje! Ja mam monsterę deliciose variegatę.
Marta
x-F-7
---
Posty: 10509
Od: 6 lip 2011, o 06:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Galaxy to jest monstera stadleyana variegata potocznie zwana philodendron cobra :wit
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Irytujące jest to zamienne stosowanie nazw - bo w końcu albo monstera albo philodendron, a nie że to i to... Ile się naszukałam informacji o monsterze spiderman, żeby się dowiedzieć, że to amydrium medium. Rozumiem podobieństwo, ale lepiej byłoby, gdyby nazywano rośliny poprawnie.
Marta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Zgadzam się, bardzo jest to irytujące! Najbardziej mnie jednak denerwuje fakt, iż połowa sklepów z holandii sprzedaje Monsterę Adansonii jako Obliqua...i tak się zła informacja szerzy.

---22 sty 2018, o 23:49---
Mulenbekia pisze: A co do monstery adansoni Archipelago to rozmawiałam z tą kobietą, która jest posiadaczką tej rośliny. Jest niesamowitą szczęściarą, bo zakupiła zwykłą monsterę, nie wiedząc że zaszła tam mutacja i teraz posiada variegatę. Na razie roślina jest młoda ale już powoli pobiera od niej sadzonki i pewnie będzie je puszczać w świat! Piękna jest ta wersja!
Rewelacja! Ja kupiłam ostatnio Raphidophorę Tetraspermę z małą mutacją i ma na jednym liściu lekką var. :)
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Filigranowa27 pisze:Galaxy to jest monstera stadleyana variegata potocznie zwana philodendron cobra :wit
Tak też mi się wydawała uderzająco podobna. Chociaż na razie moja kupiona jako cobra ma dłuższe liście niż ta kupiona pod nazwą monstera var. A niech sobie rosną, ciekawe która będzie miała więcej ciapek ;:306
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mulenbekia pisze:Proszę o zdjecie! Ciekawa jestem jak wygląda :)
Zrobię i pokażę! Tetraspermę kupiłam w Niemczech.
Mulenbekia
50p
50p
Posty: 59
Od: 17 sty 2018, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

To zazdroszczę! Jak na razie jest dla mnie nie do zdobycia. Łatwiej o nią za zachodnią granicą?

A sprzedawca był świadomy przebarwienia? :)
Marta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Oto moja, dzisiaj zakupiona, Monstera Deliciosa :tan

Przed przesadzeniem
Obrazek

Obrazek

Po przesadzeniu i umyciu liści

Obrazek

Młody listek będzie miał "dziury"

Obrazek

I jeszcze mi zostało takie małe cudeńko. Obdaruję koleżankę.

Obrazek

Przesadziłam natychmiast po zakupie, nie czekając na aklimatyzację. Mam nadzieję, że będzie dobrze.
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Araceae (obrazkowate) - prezentacja, dyskusja o odmianach, uprawie

Post »

Mulenbekia pisze:To zazdroszczę! Jak na razie jest dla mnie nie do zdobycia. Łatwiej o nią za zachodnią granicą?

A sprzedawca był świadomy przebarwienia? :)

Przebarwienie jest małe i tylko na jednym liściu, sprzedawca nie był świadomy. Tak jest łatwiej zdobyć, nie ma problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”