Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Justynko ja od jesieni trzymam skrętniki w doniczkach dosyć dużych bo 2 litrowych o wymiarach wys.18cm średn.14cm. Na dno daję warstwę styropianu i wypełniam podłożem klassman plus kwaśny torf.Maluchy sadzę do doniczek wielkości mniej więcej pojemnika po serkach wiejskich.W tych dużych doniczkach liście są na odpowiedniej wysokości, roślina ma dobry drenaż i sporo podłoża.Podłoże nie wysych za szybko.
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Justynko, u mnie wygląda to tak:
siewki
- kieliszek plastikowy 20ml,
- degustówka 50 ml,
- kubeczek plastikowy na sosy 100ml,
- kubeczek plastikowy do napojów 200ml,
- doniczka 8&,
- doniczka 9&,
- doniczka 11 - 12&
I staram się by ten etap był docelowy poprzez stosowane odmładzanie.Jednakże zdarzają się odmiany które cechuje silny wzrost, np Zavist Bogov. Wtedy muszę zastosować większy pojemnik , nawet 15&

Natomiast jeżeli chodzi o podłoże, to też stosuję Klasmann. Jednakże dodaję dodatkowe spulchniacze typu perlit, seramis, sphagnum. Zaprzestałam stosowania styropianu.Wypełniam podłożem cale pojemniki pozwalając korzeniom wydobywać się poza obręb pojemników i tworzyć naturalny knot.Zauważyłam, że skrętnikom to bardzo odpowiada. Wtedy dbam o to, by te korzenie miały duży dostęp do powietrza a woda zabierała maksimum 1/3 powierzchni drugiego pojemnika.
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Którą wersję Klasmann stosujecie do skrętników ?
Awatar użytkownika
piter1114
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2014, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

tracę siły i nerwy ma ktoś jakiś pomysł? rósł , rósł i przestał...


Obrazek
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Albo ma za sucho, albo miał za mokro i korzenie szlag trafił.
Awatar użytkownika
piter1114
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2014, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

podlany był, nie wstał, więc pewnie korzenie zgniły... jakiś ratunek ? może listki da się odratować?
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

piter1114 Próbuj , może uda Ci się ukorzenić listka ale najpierw wyjmij roślinkę z podłoża i zobacz jakie ma korzenie, może uda Ci się ukorzenić całą roślinkę. Ja w takich przypadkach płukalam pozostalosci korzeni i sadziłam do perlitu w woreczek strunowy albo robilam szklarenkę z dwóch pojemniczków żeby zmniejszyć parowanie.

galaxy ja kupuję ten rodzaj Klassmana -klasmann-826-ts1 ale dodaję do tego torf kwaśny bardzo włóknisty.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

jola1 dziękuję :)
Właśnie przesadziłam mojego do lekkiej compo zmieszanej z podłożem dla kwasolubów. Klassman jest w Gdańsku niedostępny a koszt wysyłki kurierem porażka. Przyjadą do mnie listki i się zastanawiam czy też zrobić taką mieszankę do ukorzeniania czy dać samo lekkie compo sana? :roll:
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

galaxy możesz dać taką samą mieszankę, ja nie dodaję perlitu bo podłoże mam bardzo lekkie i perlit bardzo mi wysuszał. Listki możesz ukorzenić też w samym perlicie, powinien być lekko zwilżony, u mnie bardzo dobrze się ukorzeniają ale wypraktykowałam że przed przesadzeniem takiego listka z perlitu do podłoża trzeba dosyć dokładnie usunąć drobinki perlitu z korzeni bo zabierają wodę, niestety korzenie na tym zabiegu mogą trochę ucierpieć.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Powiem Ci, że w perlicie miałam porażkę - nie mogę go wyczuć. W podłożu ukorzeniłam bez problemu, ale robiłam to jeden raz w życiu. Teraz dostanę listki pięknych odmian i chciałabym je wszystkie ukorzenić :)
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

galaxy teraz jest dobra pora na ukorzenianie więc jak dostaniesz zdrowe, mlode listki to powinny się ukorzenić.Z perlitem to tak jest że trzeba go wyczuć bo jak za mokro to wszystko gnije.
Będę trzymała kciuki.Powodzenia.
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Galaxy- w którą stronę Kroisz liście skrętników do ukorzeniania? Wzdłuż, czy w poprzek? I czy w ogóle Tniesz, czy w całości Ukorzeniasz.

Jola1- napiszę z doświadczenia... kwiecień - to najlepszy miesiąc na ukorzenianie liści. W tym miesiącu, mam 100% udanych rozmnożeń.
Co do perlitu - sama bardzo rzadko w nim ukorzeniam, przynajmniej skrętniki. Własnie dlatego, że nie mogę go wyczuć. Drugi to jest taki minus, że jest to podwójna praca...bo jak pojawią się korzenie, to trzeba przesadzać szybko do podłoża organicznego, bo sadzonki rosną w perlicie "białe", bo brak składników mineralnych.

Moje skrętniki już na wiosennej miejscówce, ładnie się prezentują. Jestem zadowolona z zimowego doświetlania, wszystkie (za wyjątkiem dwóch, zasuszonych przeze mnie) sadzonki bardzo dobrze zniosły trudny czas. I już rosną, pojawiają się pączki i kwiaty. Sadzonki są młode, także w tym roku mam nadzieję na ich rozwój i "wydoroślenie":

Obrazek

Nawozicie już skrętniki?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
jola1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4630
Od: 4 kwie 2008, o 08:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lublin/okolice

Re: Skrętnik (streptocarpus) - uprawa, pielęgnacja cz.2

Post »

Justynko ja z ukorzenianiem listków też wstrzymuję się do kwietnia-maja ale teraz roślinki zaczęły już wzrost więc myślę że też powinny się ukorzenić. Ja ze względu na wydłubywanie perlitu z korzeni też ukorzeniam teraz w podłożu.
Ogromna kolekcja młodziaków u Ciebie aż milo poatrzeć na takie zdrowe roślinki. U mnie te co zostały też zaczynają wzrost i kwitnienia a w perspektywie nowe sadzonki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”