Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Miałam tak kiedyś, że wielka datura długo wyglądała na suchą ale podlewałam ją i w końcu odbiła z korzenia.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Na dzień dzisiejszy moje wyglądają tak:

Obrazek


To tylko 3 sztuki z 10-ciu, ale chcę pokazać w jakim stadium rozwoju już są. Pogoda dopisuje i daje 'kopa' wszystkim roślinom, więc w efekcie spodziewam się w tym sezonie szybciej pierwszych kwiatów. O ile szybciej to się okaże... :D
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Też mam daturę czerwoną ( kupioną w markecie), czas pokaze na ile jej kwiaty będą czerwone.
Papi
100p
100p
Posty: 131
Od: 17 mar 2015, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witam wszystkich, ja w tym roku wysiałam datury, których nasiona zakupiłam w internecie, jak się okazało przyszły w nieoryginalnym opakowaniu. Miały być w 3 kolorach, póki co fioletowe pełne okazały się białymi niepełnymi. Pozostałe w pąkach są, ale jeszcze nie wiem jakie kolory. Liście w każdym razie w każdym z 8 kwiatów wyglądają identycznie, obawiam się, że każde będą niepełne. Pytanko mam do znawców, czy to co mi wyrosło to też będzie wieloletnie czy może jednoroczne? Pierwszy kwiat to rośnie w górę, a liczyłam na takie zwisające :( Czy jak podrośnie to jest szansa, że kwiat będzie wiszący? Jedyne czym się pocieszam, że miałam 12 nasion i 100% kiełkowalności w ciągu 2 tygodni od wysiania, szło nieźle.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Papi
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Papi, Całkiem możliwe, że masz wszystkie jednoroczne. Ta biała to 'Bieluń indiański (Datura inoxia)', żółta też będzie pojedyncza jednoroczna. Sprawdź czy wszystkie mają fioletowe łodygi to by znaczyło że masz wszystkie jednoroczne i kwiaty będą sterczeć do góry.
Na przyszłość szukaj 'Brugmansji' nie bielunia. A u mnie tyle się marnuje tych wieloletnich... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witajcie ponownie. ponieważ zafiksowałem sie na posiadanie, to próbuję walczyć wszelkimi możliwymi sposobami, coby mieć. Parę postów wczesniej zacząłem tę historię o zaszłorocznych nieudanych próbach. Zasuszone według mnie i przeze mnie datury nie ruszyły - ale i tego sie spodziewałem. Po poprzednim poście postanowiłem pokazać co mi sie jako tako udało, bo wygląda że przyrosty nie takie jak powinny iść.

Koniec marca wysiane 6 ziarenek - wyszło z tego 5 powoli rosnących w różnych kolorach ( 5 na 6 wyszło z ziemi)
Obrazek

Obrazek

Koleżanka kilka postów wyżej pokazywała swoje - daleko bardziej zaawansowane:). Moje maja sypniety obornik, osmocote, co drugi dzien podlewane nawozem 30-10-10, jak na poczatku wątku. Jest OK, czy i co poprawić. Serkowe, te mniejsze zaraz idą do większych doniczek.

Ale, ale, dwa pytanie do tych pięciu - na mniejszych żółte przebarwienia na listkach - co im dolega?

Obrazek

A znowu na tych wiekszych dziś wyszły małe listki przy łodydze, mam nadzieję że widać. Czy to rozwidlenia, czy listki kolejne? I co z tym dalej - dac rosnąć, podobnie jak małym listkom nisko, czy obrywać, jeśłi chcę iść w formę drzewiastą. Tu zdjęcie

Obrazek.

No i na koniec - kupiłem sześć sadzonek, w sześciu kolorach, przyszły marne, ale znów pięć ruszyło, jedna nie chce. Jedna z nich miała przedziwny kształt. Tu całość;

Obrazek

A tak wygląda ta przekoszona - jak to ratować, ciąć, prostować, żeby znó, w formę drzewka poszło? O te właśnie chodzi

Obrazek
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Te z nasion to jednoroczne więc one chyba rosną jako krzaczki a nie drzewka
Sadzonki bardzo ładne. Czemu piszesz że przyszły marne? Mamy maj i one dopiero ruszają z wegetacją i nie będą wyglądały jak sadzonki w lecie.
Jak wyprostować tego koślawca? Jedyne co mi przychodzi na myśl to posadzenie głębiej tak aby można było góre dać prosto
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

flood grzeszysz, ładne rośliny. Koślawca po prostu bym posadziła koroną pionowo w górę i tyle. Wiadra w których rosną mają odpływ?
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

asiula pisze:Te z nasion to jednoroczne więc one chyba rosną jako krzaczki a nie drzewka
Kupowane jako wieloletnie, nie strasz pls...;-). Z polskiego portalu aukcyjnego, wygląda że jedna hodowla na chyba 8 kontach sprzedaje różne kolory.
asiula pisze:Czemu piszesz że przyszły marne?
Szły w najwięsze upały chyba z 5 dni. resztki ziemi wyschnięte na wiór, mikre korzonki zostały, takie po 2 cm, a liście wyschniete na maxa

-- 17 maja 2018, o 19:36 --
galaxy pisze:flood grzeszysz, ładne rośliny. Koślawca po prostu bym posadziła koroną pionowo w górę i tyle. Wiadra w których rosną mają odpływ?
Ładne Ładne, przyznaję, mam nadzieję że nic im nie będzie. Wiadra, doniczki ponawiercane, odpływ jest. Tak też myślałem żeby tego koślawca głębiej i dać górę pionowo. On sam jako badyl wyglądał najzdrowiej, więc chyba jako pierwszy trafi do gruntu.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Te z włochatymi fioletowymi łodygami to jednoroczne bielunie, czyli datury.
Brugmansje są wieloletnie, one mają gładkie zielone łodygi.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

To znaczy że w opisie nieco sie minęli z prawdą... Ale niech tam - oby i te dały czadu, a z tych drugich pięciu ma być przyszłość.


Nie cytuj bezpośrednio poprzedzającego postu/mod.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

U mnie jak się spodziewałem 'Brugmansje' już pokazują pierwsze pączki kwiatowe:

Obrazek

Za dwa tygodnie powinny być pierwsze kwiaty, o ile się radykalnie nie ochłodzi ;:333
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Andrzej coś niesamowitego! Jednak Gdańsk nie ma podejścia klimatycznego do Wrocławia. Moje dopiero co się jaśnie panienki pobudziły i liście rosną, do pączków to ho hooo ! Teraz moje pewnie zwolnią bo dzisiaj w dzień +15 a noce około 6*C....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”