Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ja ukorzeniałam w wodzie z powodzeniem, choć zdarzało się, że gniły. Ale to takie najzwyklejsze, nie wiem jak z odmianowymi.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Piekne wasze datury. ;:333 Moja Angels Flight bardzo długo rozwija pąki tak, że ten pierwszy kielich zasycha, dlaczego?
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Flood chodziło mi o to, że przycięłam młode okazy aby je schować a miały dużo pąków. Oczywiscie, że patyczki poszły na rozmnożenie, zwłaszcza, że jak wspomniałam starsze okazy czyli białą i różową odmładzam i ich wielkie korzenie pójdą niestety do wyrzucenia choć żal zwłaszcza białej bo zawsze mi takie wielkie drzewo rośnie ale już trochę siły brak do tachania tych roslin, czasu i miejsca. Zastanawiam się też, bo mam Angels flight i Angels flight variegata, czy nie zostawić jednej z nich bo podobne ale nie mogę się zdecydować,
Janku u mnie tak jeden kwiat od góry zaschnął jak się zbyt długo rozwijał bo był zimny cały tydzień, może dlatego. Ja też ciągle jeszcze się uczę jeśli chodzi o te rośliny, mimo że mam już je długo to każda odmiana jest inna i ma nieco inne wymagania i kaprysy.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Taka sprawdzona dobra rada, przy ukorzenianiu 'patyków' (przed sezonem ukorzeniania jak znalazł). Jeśli utniemy patyki i końcówkę cięcia zaraz nie wypłuczemy w wodzie (najlepiej letniej), to ten biały sok wypływający po cięciu jak zaschnie blokuje pobieranie wody i patyk zacznie gnić i nie pomoże częsta wymiana wody.
Jeśli się tego nie zrobiło nic straconego, wystarczy przyciąć końcówkę sekatorem do zdrowej części i po 'bólu' I nie trzeba żadnych dodatków do wody w formie węgla lekarskiego, czy paru kropel ukorzeniacza... :D Przerobiłem już wszystko i najpewniej ukorzeniają się patyki, kiedy zadba się o udrożnienie kanalików do pobierania wody... ;:172

A tak przy okazji, niczego jeszcze nie chowam u mnie wszystko jeszcze kwitnie, albo zacznie na nowo za 2-3 dni, bo pąków masa...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Są pewne rzeczy, które trzeba wytłumaczyć, są i takie, które wystarczy pokazać... ;:306
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Dzięki, Andrzej.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Pomimo nocnych przymrozków, nadal kwitnie w scenerii mocno już jesiennej.

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

To co się dzieje u mnie pod koniec października z daturami warte jest uwiecznienia :D

Obrazek

Ta w środku miała być czerwona ;:223

Obrazek

Różowe z reguły kończyły kwitnienie dużo wcześniej, a białe...

Obrazek

Spektakularnie kwitną z masą pąków jeszcze i jeszcze tooo...

Obrazek

Chce już sobie pójść na zimowisko, że już wyłazi na ulicę?... ;:306

Na koniec sezonu nadrabiają efektami, których zabrakło w te upały, kiedy przekwitały prawie z dnia na dzień, nawet wszystkie z patyków zakwitły. Szczęśliwie przymrozki omijają mój ogródek i dlatego też jest co podziwiać... ;:oj
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Andpia masz szczęście mieszkać w tej części kraju gdzie zimy łagodniejsze a i przymrozków mniej. Przepiękne masz widoki.
U mnie już parę razy przeszły przymrozki, dzisiaj też mocno siwo. Mimo to najstarsza datura - biała jeszcze się dzielnie trzyma, tylko z liści się ogołociła, aż zaczynam żałować, że przeznaczam na wyrzucenie - no ale z drugiej strony ten wieeelki korzeń już wypełnia całą 90 litrową kastrę.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Witajcie. Wasze datury są przepiękne. ja mam daturę variegatę, liście omszone dwukolorowe ale tak nędznie mi rośnie nie mówiąc już o kwitnieniu.Ma z metr długości, 2 pędy a na górze jakieś marne listki. Podlewałam odżywkami, stała na słońcu i nic jej nie pomagało. Jak wypuściła za sezon ze 4 listki to wszystko. Może wy możecie podzielić się informacjami o mniej problemowych daturach?
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Dziś dostałam od znajomej starą daturę bo chciała ja wyrzucić. Starą tzn. w dużej donicy,dużo starych grubych poucinanych pędów, a z dołu 8 patyczków 50 cm wyrośniętych z samego dołu. Nie jestem ekspertem w hodowaniu datur i nie wiem czy rozciąć ją na mniejsze egzemplarze czy zostawić tak jak jest. A może poucinać te wyrośnięte cienkie pędy i ukorzenić jako nową roślinę? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Ja moje trzy te największe też zostawiłem na dworze (dwie białe i żółta, ta co tak piętrowo kwitła na ostatnich fotkach), chętnych nie było, a ja odmłodzę populację, bo rocznych i dwuletnich w piwnicy od groma. Tym bardziej, że już mam ukorzenione podwójne tylko 6 gatunków więc będzie potrzeba miejsca na te nowe.
Obrazek

Jedna z Angel Flight ma być variegata, zobaczymy co z tego wszystkiego w przyszłym sezonie wyrośnie... :D
Jak widzicie znaczniki już porobione ;:7

kasia78 najlepiej by było jakbyś zamieściła zdjęcie tej już teraz Twojej datury. Na już możesz tylko uciąć parę patyków z tych młodych zielonych (20-25 cm.) i je ukorzenić w wodzie. Takie świeże tegoroczne powinny się łatwo ukorzenić i będziesz miała zabezpieczenie, gdyby coś było nie tak z tą 'dorosłą'... Teraz niech zimuje, a dopiero na wiosnę można będzie coś z nią zrobić. jak będzie fotka doradzę jak najlepiej z nią postąpić ;:333
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
kasia78
50p
50p
Posty: 66
Od: 2 lip 2011, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.podlaskie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

To jest ta moja nieszczęsna datura.
Obrazek

-- 22 lis 2018, o 18:36 --

No i jeszcze jedno zdjęcie.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

No, sądząc po wyglądzie swoje przeszła. Tak jak wspominałem teraz tylko ją przezimować do wiosny,mając na uwadze, aby przez zimę miała stale wilgotno. Na teraz utnij 2-3 patyki i w domu wstaw do flakonu z wodą do wys. 10 cm patyka. po 2 tygodniach powinny wypuścić korzenie - posadzić do ziemi i pilnować aby ziemia nie przeschła;

Obrazek

Na pewno takie 'Ganc neue' sadzonki przydadzą się na przyszły sezon... ;:131
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”