Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Jeśli chodzi o wieloletnie to sianie w ogóle nie ma sensu. Czemu koniecznie chcesz siać? Kup sadzonkę :wink:
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Sianie kusi, tym bardziej, że burgmansje bezproblemowo wschodzą. Jeśli masz ochotę na sianie to siej, a jak nie to pewnie zaraz po sezonie będzie mnóstwo patyczków z przycinki do ukorzenienia. O tej porze roku nie ma to jak gotowiec, chociaż 1, warto. :)
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moja też ma maleńkie pączki już.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
flood
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 12 gru 2017, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Liderzy wzrostu kwitną, mniejsi bracia budują pąki. Te dwie - to miały być czerwona i różowa;-)
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

'Iochroma Australe' bliska kuzynka popularnej u nas datury, przezimowała zasuszając dwa pędy, ale ładnie odbiła z korzeni'
Zobaczymy czy i jak zakwitnie w tym sezonie

Obrazek

'Datura Golden Queen' z siewu już taka. Ta to na pewno zakwitnie - praktyka paru lat i o czym się przekonałem nie zimuje

Obrazek

Brugmansje pierwsze kwiaty za parę dni
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

No i pierwsze koty za płoty Biała Datura Brugmansia zaczyna kwitnąć:

Obrazek

Następne prawie już, te wieloletnie, bo roczne z siewu to jeszcze minimum miesiąc:

Obrazek

To i tak będzie wcześniej niż w ubiegłym roku ... :D


---18 cze 2018, o 14:31 ---

U nikogo nic nie kwitnie ? U mnie już na całego zaczynają wieloletnie:

Obrazek

Obrazek

Słońca u nas nie brakuje, więc rośliny nie mają problemu z fotosyntezą, gorzej z deszczem - jak na lekarstwo - trzeba pilnować podlewania i dlatego wszystko wcześniej wykwita. Aż strach pomyśleć co będzie w lipcu, sierpniu, jak już teraz mamy pełnię lata... ;:3 ;:oj
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
malgoska141
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 mar 2011, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Kańczugi, Podkarpackie

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

U Mnie pomału się rozpędzają a reszta dopiero pączkuje
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Widzę że cudownie już u nie których kwitną datury,a ja mam pytanie.
Miałem przez dwa lata daturę w donicy wiosną ja dołowałem wraz z donica kwitła niesamowicie pięknie i obficie.
Ale korzenie już prawie rozsadzały donicę więc tego roku postanowiłem wsadzić do gruntu bez donicy,roślina już tak nie kwitnie obficie jak wcześniej.
Zakwitła mi dopiero jednym kwiatkiem,czy wy też spotkaliście sie z takim czymś.
Że w ciasnej donicy kwitnie lepiej,że lubi mieć ciasno?
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Janek, Nieprawda, że im ciaśniej tym gorzej dla datury. Ja po 2 latach w donicy przesadzam albo do gruntu, albo do co najmniej 10 cm. większej w obwodzie donicy, bo faktycznie donica przerośnięta korzeniami. W gruncie ona nie ma ograniczeń i potrzeba jej czasu, żeby się porządnie ukorzeniła. Nie wiem jak i ile ją przycinałeś na zimowane, ale jak zostawiłeś tylko patyki bez rozgałęzień, to ona zakwitnie w drugim rzucie już obficie - warunek - pilnować podlewania i zasilania. ;:172
Moja trzyletnia żółta też w donicy miała opory żeby w ogóle ruszyć, nie przesadzona zaklinowała w donicy otwory drenażowe i mała kłopot z pobraniem wody z podstawka. Jak się zorientowałem zrobiłem taki 'Myk' - podziurawiłem metalowym prętem od góry wybijając w dnie nowe dziury i kłopot się skończył. Zakwitła trochę późnej, ale zadowalająco :D :

Obrazek

Porównując ubiegły sezon, to przez tą upalną wiosnę i tak są z kwitnieniem miesiąc do przodu.... ;:202
W moim wątku ogrodowym pokazuję ich więcej (grunt to reklama ;:306 )
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Andpia musiałem ja przesadzić poniewac korzenie donicę rozrywały,tak były zrosnięte.
Po prostu ziemi prawie w donicy nie było tylko korzenie.A przycinam zawsze nad rozwidleniem Y jak zawsze.
Wody ma jak potrzeba i 3 razy dziennie ,nawóz też, moż etak jak piszesz potrzebuje czasu na ukorzenienie sie dobrze.
Gdy ją dołowałem z donica korzenie powrastały i tak w ziemie wychodząc zdużych od spodu dziur.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Zaczynają u mnie kwitnienie te z siewu 'Golden Queen' :

Obrazek

Obrazek

Porównując ubiegły sezon wykwitały w porównywalnym terminie (15 lipiec) :D
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
martatomek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 19 kwie 2016, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Obrazek

Obrazek
Możecie mi podpowiedziec co sie dzieje z moją daturą.Kupiłam w tym roku 2 czerwone obydwie były jednakowej wielkości.Wstawiam 2 zdjecia dla porównania.Jedna z nich ta mniejsza prawdopodobnie była wyhodowana z nasion.Podlewane i nawozone są regularnie nawozem biopon do datury.Mam jeszcze 3 inne i z tamtymi nic się nie dzieje.nie wiem czy mam przestać ją całkiem nawozic czy może podsypywac tylko azofoską?Pomocy!!!
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Datura/Brugmansja - pielęgnacja/porady praktyczne - 5cz. (od 05.2015 - nadal ...

Post »

Moja datura ,tak pieknie rosła i kwitła obficie co roku była dołowana wraz z donica.
Tego roku postanowiłem ja uwolnic z donicy bo az doniczka pękała,w maju przesadzona.
Myśle że w donicy było jej lepiej ,w gruncie ma takie drobne listki tylko i kwitnie bardzo słabo,nawet pąki opadają.
Nie wiem co jej jest,inne tez sa w gruncie i mją sie dobrze.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”