Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Spróbuję ukorzenić taki listek bo jestem ciekawa czy mi się uda :roll: :D
Jeszcze raz dziękuję za wyczerpująca odpowiedź :D :D :D
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Tylko cały liść zrolowany ma być nad ziemią do ziemi tylko wkładamy łodyżkę. :D :D :D
Awatar użytkownika
agaxkub
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 3 paź 2007, o 09:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Musisz pytać o nawóz do zielonych ale do stosowania przez cały rok
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli chodzi o nawóz mineralny(do zielonych) to takiego nie ma na okres jesienno-zimowy, przez cały rok można stosować jedynie biohumus, który jest nawozem organicznym. :D
malutkitom
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 kwie 2008, o 21:10
Lokalizacja: Zwierzyniec

Kwiatek mi choruje :(

Post »

Czy może ktoś mi pomoże co mam z tym zrobić???
To wszystko zaczęło się od jednego listka i atakuje coraz bardziej, a ja nie chce tej mojej roślinki stracić bo szkoda by było. czy ktoś wie co z tym zrobić???
czekam na pomoc.
Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jeśli na roslinie nie widzisz szkodników to najprawdopodobniej za dużo podlewasz, proponuję obejrzeć najpierw dokładnie roslinę a następnie jeśli nie będzie szkodników na niej powycinać nożyczkami te schnące miejsca a następnie całą roslinę opryskać Topsinem. Zmniejszyć ilość wody do podlewania. :D
Awatar użytkownika
Basieńka
200p
200p
Posty: 409
Od: 1 mar 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Kiedyś miałam podobny problem i też obcięłam te wyschnięte miejsca, ale to jeszcze pogorszyło sprawę i jeszcze bardziej liście zaczęły schnąć.
Awatar użytkownika
ma24ja
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 5 cze 2008, o 14:43
Lokalizacja: Tarczyn

Post »

Ile czasu mniej więcej musi być ten namoczony wacik na fikusie zanim wypuści młode listki ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Przeciętnie w trzy tygodnie oczko się wybudza a po kolejnym tygodniu wybija z niego gałązka wszystko zależy od tego czy watka będzie cały czas mokra. :D
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Fikus elastica "Tricolor" - choroba

Post »

Poproszę o diagnozę.
Ficusa mam pół roku. Jest młody. Teraz ma 14 liści. Niedługo po kupieniu usunęłam 1 listek, na którym pojawiła się brązowa plama. Potem był spokój. Teraz brązowienie zaatakowało kolejne 2 dolne liście. 2 zdjęcie to widok od spodu.

I od razu przyszło mi do głowy jeszcze jedno pytanie. Skoro i tak ogołocę go z dolnych liści, to czy mogę wywołać u niego puszczenie od dołu bocznej gałązki? Moje beniaminy tak reagują na zraszanie, ale u sprężystego nic się nie rusza.


Za mało tych liści, aby sobie pozwolić na eksperymentowanie, dlatego zależy mi na odpowiedzi.
A może wystarczy go mniej podlewać. Drenaż w doniczce ma, ale może to nie wystarczy. Korzenie też wyglądają na zdrowe. Niestety podczas oględzin z bryły wyciągnęłam dżdżownicę (ziemia ogrodnicza).
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Aniu mój, kiedy go kupiłam tak samo miał na liściach takie rdzawe plamki. Niestety nie wiem co to i czym jest spowodowane. Obcięłam chore liście, sztuk 2. Od tego czasu upłynęły 2 miesiące i z fikusem nic się nie dzieje.
Nie potrafię powiedzieć, jaka jest przyczyna.
Może warto byłoby zmienić mu podłoże albo dożywić. Ja swojemu od razu po zakupie zmieniłam
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jak często podlewasz fikusa? i jaka dawką wody? jeśli częściej niż raz na 8 dni w okresie powegetacyjnego spoczynku to efekt masz na liściach, nie usuwaj ich tylko poczytaj w naszej Encyklopedii doniczkowych o warunkach jakie należy zapewnić fikusom podczas zimy, przesusz ziemie w doniczce, chyba że jest bardzo zalany to wymagał będzie przesadzenia i dokładniejszego wysuszenia ziemi, zrób zdjęcia całej rośliny, widoku na ziemię i opisz jakie zapewniasz mu warunki inaczej trudno postawić właściwą diagnozę. :D
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Poczytałam i zaczęłam analizować podlewanie. Nie mam pewności, czy nie podlewałam za często. Tym bardziej, że przez święta bywałam mniej w domu i bywało chłodniej (ok. 20%). Doniczkę z okolic kaloryfera przeniosłam dalej, więc całkiem możliwe, że ziemia nie zdążyła przeschnąć przed kolejnym podlewanie. Przesuszę go trochę i zobaczymy.
Bateria wysiadła nim zrobiłam zdjęcie ziemi. Dodam, gdy kupię baterie. Na połowie ziemi od strony okna (stał na parapecie) jest rudawy nalot.
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”