Rozmnażanie/ukorzenianie fikusów

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
WMV
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 maja 2006, o 08:06
Lokalizacja: Radzionków (Śląskie)

Rozmnażanie/ukorzenianie fikusów

Post »

Przepraszam ale chciałbym rozmnożyć fikus Beniamina w jaki sposób ?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Najlepiej zrobić to teraz- na wiosnę.

Odetnij dobrze zdrewniałe pędy boczne długości 10 cm. Usuń wierzchołek i wszystkie liście pozostawiając tylko 2 na górze ( nie wierzchołkowe!).

Posadż w mieszaninie piasku i torfu.

często zraszaj sadzonki i chroń przed ostrym światlem.
WMV
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 3 maja 2006, o 08:06
Lokalizacja: Radzionków (Śląskie)

Post »

Czyli pozostawić na górze 2-3 liście ale nie te wierzchołkowe i odetnac górę żeby się rozgałęził ??
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Rozmnażanie fikusa

Post »

Witam,

Mam fikusa benjamina. Chciałabym go rozmnożyć, ale nie wiem jak to zrobić. Czy należy uciać kilka gałązek, wsadzić do wody i czekać na wypuszczenie korzonków?

Pozdrawiam
Asikk
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Boczny pęd należy oderwać od rośliny z tzw piętką czyli kawałkiem starszego pędu.
Dobrze by było zastosować ukorzeniacz do roślin zdrewniałych i wsadzić do ziemi. Doniczkę nakryć woreczkiem foliowym i postawić w miejscu widnym, ale zdala od okna. Raz dziennie woreczek zdjąć, przewietrzyć roślinę(by nie pleśniała) później założyć z powrotem suchą stroną w stronę rośliny. Doniczkę można nakryć dopadowanym słoikiem podkładająć patyczek by nie było to zbyt szczelne przykrycie.
Awatar użytkownika
LUTEK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 mar 2007, o 13:41
Lokalizacja: Paniówki

Rozmnażanie Fikusa "Tineke"

Post »

Witam wszystkich:)
Jestem tu nowym użytkownikiem forum więc jeszcze raz witam.Szukam informacji na temat w jaki sposób rozmnożyć tego Fikusa?.Wczoraj kupiłem bardzo gęstą roślinę poniewaź dowiedziałem się że można ją mnożyć z bocznych pedów wyrastających z ziemi.jeśli to prawda to w jaki sposób to uczynić by nie zniszczyć samej rośliny matecznej a także by szczepki się ukorzeniły?.

Dziękuję:)
Awatar użytkownika
ariel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1479
Od: 24 paź 2006, o 22:46
Lokalizacja: Zaleszany PDK
Kontakt:

Post »

Po mojemu to można odciąć wierzchołek i go ukorzenić, co wyjdzie na plus roślinie matecznej, bo dzięki temu się rozkrzewi. Ale ja się nie znam ;)

A takie fikusy to z łatwością ukorzeniają się w wodzie.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Jedynie podczas przesadzania w nową doniczkę możesz oddzielić wybijające młode roślinki specjalnie nie martwiąc się o roślinę mateczną po prostu lekko oddziel korzenie a jak się nie dadzą oddzielić to odetnij ale tak by były jakiekolwiek korzonki przynajmniej z cztery, pięć przy sadzonce. Roślinie matecznej nic nie będzie, a drugi sposób to przez odmładzanie podobnie jak juki tylko że woda( lub ziemia) do ukorzeniania musi mieć 25 -35 stopni cały czas.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Rozmnażanie fikusa Beniamina

Post »

Czy teraz jest dobry moment na rozmnożenie Ficusa Benjamina? Mój benjamin zrzucił dawno temu wszystkie liście, trzymałam go długo takiego "łysego" ale jakoś nie może wypuścić nowych listków. Chciałam więc rozmnożyć z innego tylko nie wiem czy pora roku będzie temu sprzyjała?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
mike1
100p
100p
Posty: 120
Od: 21 sie 2007, o 21:12

Post »

Fikusa benjaminka można tez rozmnożyć z liścia :idea: :idea: :idea:

Trudno w to uwierzyć ale sprawdziłem to i faktycznie listek wypuścił korzonki, teraz czekam na zaczątek łodyżki :)

Aha, nie stosowałem żadnej chemii, oprócz tej która jest w kranówce :)
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Re: Rozmnażanie fikusa Beniamina

Post »

effa pisze:Czy teraz jest dobry moment na rozmnożenie Ficusa Benjamina? Mój benjamin zrzucił dawno temu wszystkie liście, trzymałam go długo takiego "łysego" ale jakoś nie może wypuścić nowych listków. Chciałam więc rozmnożyć z innego tylko nie wiem czy pora roku będzie temu sprzyjała?
przytnij gałązki, spryskaj wodą, włóz do dużego, przeźroczystego worka foliowego, nadmuchaj balon (w srodku roślina będzie miała wilgotną atmoserę) i postaw w ciepłym jasnym miejscu po kilku tygodniach wypuści nowe liście, moża to stosowac też do innych "łysoli" szeflery, dracen, róży chińskiej - działa
Awatar użytkownika
ewalukas
50p
50p
Posty: 97
Od: 27 maja 2007, o 18:07
Lokalizacja: Radzyń Podl.

Post »

mike1 pisze:Fikusa benjaminka można tez rozmnożyć z liścia :idea: :idea: :idea:

Trudno w to uwierzyć ale sprawdziłem to i faktycznie listek wypuścił korzonki, teraz czekam na zaczątek łodyżki :)

Aha, nie stosowałem żadnej chemii, oprócz tej która jest w kranówce :)
Z liścia nic Ci nie wyrośnie oprócz korzeni :wink: przetestowałam to na kilku różnych roślinach. Liście nie mają stożków wzrostu, chyba, że liść urwany chociaż z małym kawałkiem łodygi to jest jakaś szansa.
"Bycie w związku stwarza niepowtarzalną szansę stania się pełniejszą i lepszą osobą, pozwala lepiej poznać samego siebie"
KOCHAć Z OTWARTYMI OCZAMI
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Rozmnażanie fikusa Beniamina

Post »

Dzięki xipe, tak zrobię :D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”