Kamelia - wymagania,jak uprawiać?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kamelia - wymagania,jak uprawiać?

Post »

Moja zawiązała bardzo dużo tłustych pączków jesienią, niestety część opadła.
Awatar użytkownika
Sukulencik36
200p
200p
Posty: 384
Od: 3 gru 2019, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kamelia - wymagania,jak uprawiać?

Post »

Witam.. Pozyskałam zdrewniałą szczepkę kamelii , zanurzyłam w ukorzeniaczu i włożyłam do kwaśnej ziemi.. Postawiłam na południowym parapecie.. Jest szansa że mi puści korzenie? ;:224 czytalam że jest kapryśną rośliną, ale niesamowicie piękną.. ;:167
GosiaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 kwie 2021, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak ciąć i rozkrzewić wysoką jednopędową kamelię?

Post »

Kupiłam wysyłkowo trzy kwitnące kamelie, niestety ich pokrój jest brzydki - to wysokie na prawie metr zdrewniałe patyki, o przekroju około 2 cm na samym dole. Były dosyć tanie, co mnie skusiło. Chcę je uprawiać w donicach na tarasie, ale w tej postaci
raczej straszą, niż zdobią. Chcę je drastycznie przyciąć na wysokość 0.4-0.5 metra, aby wypuściły boczne pędy poniżej cięcia i stały się wdzięcznymi krzaczkami. Inna opcja to pozostawienie długiego ?pnia? i uformowanie ?korony? z pędôw bocznych, do których wypuszczenia nie wiem jak zmusić roślinki, aby uzyskać pokrój drzewka. Czy ktoś spotkał gdzieś w necie cokolwiek na temat formowania kamelii przez zdecydowane cięcie, albo w postać pienną?
Pozdrawiam i proszę o pomoc merytoryczną.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Kamelia - wymagania,jak uprawiać?

Post »

Mam kilka kamelii i one generalnie nie lubią, jak się przy nich cokolwiek robi. Po przesadzeniu nie chcą kwitnąć następnego roku. Przycinanie słabo pobudza je do rozkrzewiania - lepiej zadziałało uszczykiwanie pędów. I rosną bardzo wolno. Przynajmniej w warunkach, które mają u mnie (lato na zewnątrz w półcieniu, zima przy zachodnim oknie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”