Begonia - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

To jest efekt przelania. Wyjmij z doniczki sprawdź stan korzeni, przesadź do nowego podłoża - mieszanki ziemi do sukulentów i żwirku. Jeśli będą jakieś uszkodzone korzenie to poodcinaj i posyp sproszkowanym węglem. Zrób jeszcze profilaktyczny oprysk preparatem grzybobójczym. Postaw w jasnym miejscu - dobry będzie parapet (tylko nie bezpośrednio nad grzejnikiem) może być chłodniejszy. Pdlewaj wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi delikatnie przeschnie. W sezonie ostrożnie ze słońcem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koszykowy_joe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 sie 2018, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Dzień dobry , kupiłem begonię królewską savannah bay.
Po kupnie miała bardzo sucho, ziemia odstawała. Podlałem ją, a po kilku dniach liście zaczęły schnąć bez objaw choroby i insektów. Po przesadzeniu dalej to samo, w dodatku pędy stają się galaretowate i gniją. Staram się ją rzadko teraz podlewać, opryskuje ją (znalazłem informacje, że powinna się ją zraszać, a w innym źródle aby tego nie robić).
O dziwo pomimo objawów wypuszcza mnóstwo młodych listków.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Koszykowy_joe, może została przemrożona w czasie transportu? Czy galaretowate są łodygi? Może dałoby się zrobić sadzonki, żeby uratować.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Kasztanowiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2020, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Begonia koralowa - choroba rośliny

Post »

Dzień dobry :) to mój pierwszy post na forum i mam nadzieję, że piszę w dobrym miejscu.
Moim problemem jest choroba begonii koralowej którą kupiłam jakiś czas temu. Roślina kiedy do mnie dotarła wyglądała na lekko uszkodzoną, ale uznałam że to efekt pakowania i wysyłki. Z czasem zauważyłam że na liściach pojawiają się wyschnięte plamy, młode liście są zdeformowane (plamy szybko pojawiają się również na rozwijających się młodych listkach). Roślinę podlewam zgodnie z zaleceniami, nie zraszałam nigdy liści. Begonia wisi w koszyczku na ścianie, niedaleko zachodniego okna więc światło ma rozproszone. Nie widać na niej mszyc ani innych muszek. NIe mam pojęcia czym ją spryskać albo co zrobić żeby jej się poprawiło. Załączam zdjęcia.
Czy ktoś miał podobny problem i wie jak sobie z tym poradzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Aga1982
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 kwie 2021, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Witam, proszę o pomoc. Moja begonia rex zaczyna tracić liście, zauważyłam że końcówki liści robią się brązowe i suche ale liście od spodu zaczynają zmieniać kolor na czerwony, brzegi brązowieją i opadają. Nie wiem czy przelałam czy to jakiś grzyb czy za mało wilgotności, begonie mam od dwóch tygodni, podłoże30% ziemia do roślin zielonych30% ziemia z włóknem kokosowym 30% torf 10% mega worm, na dno doniczki wsypalam keramzyt.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2021, o 12:53 przez norbert76, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kolejny raz proszę o staranną pisownię, kolejny Twój post zmoderowałem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia,ukośnica- gatunki,odmiany,identyfikacja FOTO

Post »

Takie zmiany wskazują zarówno na przelanie (co prawda po 2 tygodniach to trochę jednak mało prawdopodobne, zwłaszcza przy takim podłożu), ale również mogła przemarznąć podczas transportu, jeśli na zewnątrz w tym czasie było zimno. Mogła też wejść infekcja po przesadzeniu, gdy doszło do uszkodzenia korzeni, mogłaś też kupić lekko przelaną, a mogą być to też skutki aklimatyzacji.

Begonię podlewasz dopiero wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, stanowisko powinno być jasne, ostrożnie trzeba tylko z ostrym południowym albo zachodnim słońcem.

Odetnij chore liście i zrób oprysk Topsinem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kasia1007
500p
500p
Posty: 738
Od: 19 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Dzień dobry, kupiłam tą begonię dwa tygodnie temu. Wyglądała ładnie, teraz jej liście zaczynają się marszczyć i brązowieć. Stoi w jasnym miejscu. Kiedy ją kupiłam była zapakowana w pudełko kartonowe, które przeciekało od wody. A dodatkowo mąż podlal ostatnio (mnie nie ma w domu). Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

No cóż, begonię bardzo łatwo przelać.

Przede wszystkim jak kupiłaś z mokrym podłożem, to trzeba było od razu nie tylko przesadzić, ale wcześniej wyciągnąć z doniczki, oczyścić ze starego podłoża, odciąć ewentualne zgniłe korzenie i odczekać, żeby korzenie obeschły.
Podłoże musi bardzo przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1, na dno drenaż, doniczkę stawiasz oczywiście na podstawce.

Teraz musisz to właśnie tak zrobić.
Najbardziej chore liście odetnij, a mniej przytnij tylko końcówki aż do zdrowej tkanki.
Po przesadzeniu zrób oprysk Topsinem.
Oczywiście z podlaniem poczekaj z parę dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kasia1007
500p
500p
Posty: 738
Od: 19 maja 2012, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Begonia choroby,problemy

Post »

Serdecznie dziękuję za pomoc ;:167
Amroth
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 wrz 2021, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Cześć. Mam problem z begonią koralową. Już nie wiem co poradzić na te plamy i końcówki. Roślina jest w przepuszczalnej ziemi, ma nawilżacz powietrza (około 65-80%). Co może być przyczyną takiego wyglądu liści?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Przelanie.
Po pierwsze najprawdopodobniej nieprawidłowe zbyt jednak mało przepuszczalne podłoże. Nie wiem co wg Ciebie jest przepuszczalnym podłożem, ale begonia preferuje bardzo przepuszczalne. Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1, do tego drenaż oraz doniczka z odpływem, która powinna stać na podstawce, a nie włożona do osłonki.

Druga, pewnie zbyt częste, regularne podlewanie. W przypadku Begonii wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Nigdy nie podlewamy roślin cyklicznie co do dnia.

Trzecia sprawa, nawilżacz powietrza - nie wiem do jakich innych roślin go używasz, ale do begonii jest zbędny, zwłaszcza poza okresem grzewczym, a ponadto masz zbyt wysoki poziom wilgotności.

Pozostaje jeszcze stanowisko, w jakiej odległości stoi od okna?

Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki, sprawdzić stan korzeni, ewentualne chore odcinasz. Dobrze jest wtedy obsypać resztę korzeni sproszkowanym węglem. Przygotować nowe podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Inez
500p
500p
Posty: 966
Od: 22 cze 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Zaczęła mi się buntować begonia...Mam ją od około 6-7 lat i do tej pory nie miałam z nią większych problemów.
Mam pewne przemyślenia co do tego stanu rzeczy, ale chciałbym zasięgnąć opinii i radu tutaj :)

Gdzieś na początku marca przesadziłam begonię do większej doniczki, do podłoża składającego się z ziemi ze sporym dodatkiem perlitu i piasku.

Od jakiegoś czasu po przesadzeniu begonia zaczęła wypuszczać nowe młode listki, które robiły się brązowe i zasychały, no ok, myślę, pewnie po przesadzeniu.
Mija jednak około miesiąca a z młodymi listkami dzieje się to samo - wychodzą z ziemi, trochę się rozwijają i zasychają. Dodatkowo, na większych już listkach zauważyłam takie dziwne brązowe plamki, podeschnięcia...jak dla mnie wygląda to jakby żerował tam przędziorek, ale żadnego robactwa nie widzę.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Na razie opryskałam ją fungicydem, w odpowiedzi na zasychające młode listki. Co sądzicie?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Begonia - choroby i szkodniki

Post »

Jeżeli nie przędziorek, to być może wciornastek przeszedł Ci z trzykrotki na begonię (lub na odwrót). Wciornastek jest owadem uskrzydlonym, więc łatwo się przenosi na inne rośliny. Zrób oprysk Mospilanem. Nie zaszkodzi, a pomóc może.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”