Szczęślin.Clerodendrum ugandese jak hodować ?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale właśnie zawarłaś niezwykle cenną- bo praktyczną, wynikającą z własnych doświadczeń informację o uprawie- a na takie i ja czekam.
Innych też do tego zachęcam!
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
szewerka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 gru 2008, o 14:33

Post »

dziękuję bardzo za dobre wskazówki, ale w końcu sama znalazłam przyczynę :( przysłali mi kwiatuszka z robalem w doniczce, który zjadał mi korzonki. Jak go znalazłam to był taki upasiony brzydal, noi mój wkiatuszek regeneruje sie teraz. :)
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

:wit

Może ktoś się pochwali szczęslinkami :roll: , jak mam sadzonkę ( od bardzo bobrej wróżki z forum )Cler. Thomsona, byłam przerażona gdy opadły mu wszystkie liście przed zimą i został tylko kikut :? , przez zimę go podlewałam i nawoziłam, a od tygodnia widać piewsze zdrowe efekty :tan .
W zeszłym roku tak wyglądał.
Obrazek
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

Madziu mam takie samo w pracy, ale wygląda tragicznie :( chyba muszę je przyciąć i zacząć nawozić > może stanie na nogi :roll:
Motylki rosną na potęgę ;:138
Moje linki
KATARZYNA
x-ni-a
---
Posty: 885
Od: 5 sie 2009, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

Dziewczyny zimą jak go traktujecie tzn jak z podlewaniem, światłem, temperaturą. Już się dowiedziałam, że chłodniej ale jak dużo chłodniej? Też nic nie mogę znależć...
Awatar użytkownika
FIGA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6999
Od: 16 cze 2007, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

Mój drugą zimę będzie zimował w pracy > temperatura około 14-16*
Podlewam tak żeby nie miało za mokro, ale żeby ziemia zbyt mocno nie zaschła :P
Jeszcze nie ma ochoty spać :P
Zdjęcia robione w ubiegły czwartek :P
Obrazek

Obrazek
Moje linki
KATARZYNA
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Szczęślin (clerodendrum ugandense) cięcie i inne doświad

Post »

Mam pytanie,proszę o podpowiedz ,czy gałązki Szczęślina powinnam skrócić teraz,czy lepiej na wiosnę,jak wynika z Waszego doświadczenia? W tym roku u mojej roślinki urosły bardzo długie.
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: szczęślin

Post »

Ja zwykle tnę wiosną, ale to niestety opóźnia kwitnienie.
Można przyciąć teraz i ustawić go w chłodnym , jasnym miejscu. Ja niestety takiego nie mam, to znaczy mam, ale jest już zajęte :D.

Pisze o Clerodendrum ugandense, to ten z niebieskimi kwiatkami.
Obrazek
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: szczęślin

Post »

Dzięki Iwonko za odpowiedz-ale ze mnie gapa i nie zaznaczyłam ,że chodzi mi o Clerodendrum thomsoniae. Myślę jednak,ze wymagania mają podobne?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: szczęślin

Post »

Dora!
Myślę, że tak.
Też mam C. thopsoniae, ale jakoś nieładnie mi rośnie i nigdy nie zakwitł. I nie wiem co jest tego przyczyną.
A gdzie trzymasz swojego w okresie wegetacyjnym?
chiara
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 3 mar 2013, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

Ja kupiłam w grudniu 2012 i do dziś urósł ok. 10 cm, rozkrzewiam go. Wydaje mi się, że nie jest trudną w uprawie rośliną. Podlewam go do oporu jak całkiem przeschnie, zaczynam go zasilać. Ciekawią mnie Wasze spostrzeżenia po 2, 3 sezonach uprawy.
Pozdrawiam
Dora1964
500p
500p
Posty: 689
Od: 21 sty 2010, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczęślin (clerodendrum ugandense) cięcie i inne doświad

Post »

Podpowiedzcie proszę jak zmusić Szczęślina do kwitnięcia?
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Clerodendrum Ugandese jak hodować ?

Post »

Witam jestem szczęśliwym posiadaczem tego clerodendrum od jesieni 2017. Przybył do mnie jako sadzonka wys 10 cm. Obecnie nadal jest "jednopędowy" ale ma już około 40cm. Musiałem go delikatnie podwiązać do wetkniętego patyka bo jest dość wiotki póki co. Niestety od dołu powoli zaczyna jeden drugi teraz i trzeci listek odpadać tzn liść lekko żółknie, pojawia się na nim parę ciemniejszych plamek rozmiaru 2-3mm. Listek żółknie i odpada. Zaś w górnej części roślinki nowe, świeże liście nie są poprawnie tzn "prosto" ukształtowane ale lekko zwijają się do środka niczym banan. Czy mogłoby to być spowodowane np zbyt dużym nasłonecznieniem? Póki co mamy zimę jednak ok 2 miesiące roślina przebywała na oknie południowym i słońca całkiem sporo było. Teraz kilka dni temu przeniosłem go z powrotem do pokoju na zachodnie okno.
Ważne pytanie! Jakie pH gleby jest najlepsze dla tego clerodendrum? Informacji w internecie jest bardzo niewiele. Zaś jego niebieskie kwiaty naprowadzałyby mnie raczej na glebę przynajmniej lekko kwaśną.
Również kolejne pytanko co zrobić, by roślina zaczęła puszczać boczne gałązki?


--- 21 mar 2018, o 18:44 ---

Uhh już połowa listków od dołu padła..... Przesadziłem go delikatnie do nowej doniczki, spryskałem trochę miedzianem a gdy przyjedzie Kohinor to i nim - może to jakieś robaki, przędziorki kij ich wie... Na liściach od spodniej strony może mi się wydawało a może rzeczywiście - były malutkie podłużne ciemne paseczki 1mm właśnie może to szkodniki - ziemia raczej nie. Podobnie mam z Klonikiem - Abutilonem. U niego też wydawało mi się, że owe punkciki występowały... Listki stopniowo żółkną, u clerodendrum zwijają się, deformują, powoli robią się plamki miejscami no i odpada... Nie chciałbym stracić tej roślinki, dałem za nią 20zł : / Przeniosłem też póki co obie w mniej słoneczne miejsce. Może to też słońce je osłabiło ehh. Zobacze czy miedzian grzybobójczy coś zdziała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”