Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Mało, że ma ciemne stanowisko to jeszcze przez kilka dni zrobiłaś mu całkowite zaciemnienie. A co to jest jakiś sztuczny kwiat :?: :?: :?:
Sagowiec, jak i wszystkie rośliny potrzebują światła przez cały rok, a nie tylko latem. W tak ciemnym miejscu jak ma być przeprowadzany proces fotosyntezy?
Liście już mu zielone na powrót się nie zrobią. Znajdź mu bezwzględnie jasne stanowisko tuż przy normalnym oknie, a na to stanowisko kup sobie jakieś sztuczne kwiatki.
Druga sprawa nie podlewa się roślin cyklicznie co do dnia, a w okresie jesienno - zimowym nieco rzadziej, zwłaszcza sagowce. Wierzchnia warstwa ziemi powinna przeschnąć. Trzecia sprawa, rośliny wymagają przepuszczalnego podłoża, tj mieszanki ziemi i rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Kupiłam takiego bidulka w markecie, bo żal mi się go zrobiło. Myślałam, ze to palma :heja
Poczytałam o uprawie sagowca, ale mam jedno pytanie - chcę go przesadzić, ale nie wiem o ile większa powinna być nowa doniczka.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dużo większa, było omawiane w tym wątku nie raz - tutaj możesz dać o 3 - 4 cm większą na średnicy. Oczyść z tego włókna kokosowego, tylko delikatnie bo korzenie sagowca są delikatne. Na dno doniczki daj warstwę keramzytu jako drenaż.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Dla jednego dużo to 5 cm, dla innego to 10 cm, dlatego wolałam się upewnić.
Przesadzę i mam nadzieję, że uda mi się zachować roślinę.


---16 lip 2019, o 21:50---

Akcja ratunkowa się udała :heja Mój bidulek puszcza nowy liść ;:oj
Obrazek

---31 lip 2019, o 20:31---

Moja radość była przedwczesna, zobaczcie, co za liść wyrósł ;:218
Chyba za dużo nawozu, bo nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Raczej za mało światła. Nawoziłaś nie przekraczając dawki na opakowaniu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ori17
50p
50p
Posty: 92
Od: 23 mar 2019, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Kilka razy podlałam nawozem wg zaleceń producenta bez podzielenia dawki na pół. Ale być może to faktycznie za mało słońca, bo akurat jak zaczął puszczać liść zmieniłam mu miejsce - wystawa południowa, jakieś 70 cm od dużego okna bez firan.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Przestawiłbym na parapet, tylko lekko cieniuj przez pierwsze dwa tygodnie w godzinach południowych i stopniowo wydłużaj czas ekspozycji na promienie słoneczne. Oraz stosuj o połowę mniejszą dawkę nawozu.
Jednak wyciągnięty liść nie stanowi jakiegoś problemu, grunt że podjął wzrost.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
EL_Kar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 paź 2019, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam Was,
potrzebuję pomocy przy moim sagowcu - kupiłam go w tym tygodniu w takim stanie jak jest na załączonych zdjęciach - liście są suche, końcówki brązowieją.
Co powinnam z nim zrobić, aby powstrzymać dalsze usychanie liści? Czy przesadzić do większej doniczki - bo ta już taka ciasnawa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Sagowiec to roślina, które gubi liście - często wszystkie jednocześnie raz ma około parę lat - objawem jest wcześniejsze ich żółknięcie, a w konsekwencji usychanie. Po ich zgubieniu, najczęściej na wiosnę powinien wtedy wypuścić nowe.
Natomiast warto po zakupie zajrzeć w korzenie, gdyż sagowce mają je bardzo wrażliwe zwłaszcza jeśli chodzi o przelanie.
Jeśli z korzeniami będzie wszystko ok., to ewentualnie do wiosny możesz wstrzymać się z przesadzeniem. W tym okresie wstrzymują wzrost i należy ograniczyć podlewanie.

Przy przesadzaniu wybierz doniczkę o dwa rozmiary większą, gdyż rośliny te nie lubią przesadzenia i trzeba to robić nie częściej niż raz na ok. 5 lat.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
piotrrrrr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2019, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Mam do Was pytanie. Kiedyś czytałem, że sagowce mogą puszczać dzikie liście. Pod koniec lipca zaczęły wyrastać 4 nowe liście, które w ogóle nie przypominają innych, są powykręcane i wyjątkowo dłuuugie. Dałem im czas, ale to już 2.5 miesiąca już i dalej powoli bo powoli ale jeszcze rosną i dalej wyglądają dziko. Co powinienem z nim zrobić? :?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

To jest efekt zbyt ciemnego stanowiska. Sagowce potrzebują słońca przez cały rok, a nie ciemnego kąta. Czyli tuż przy oknie w okresie jesienno-zimowym, a w sezonie najlepiej wystawić na zewnątrz. Liście oczywiście zostaw, jak się zastosujesz do powyższych rad, to następna partia liści powinna być już prawidłowa w pokroju.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pepsi92
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 kwie 2020, o 10:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Witam wszystkich,
Na początku marca dostałam w prezencie sagowca, wtedy wyglądał bardzo zdrowo - ciemnozielone, twarde liście. Szczerze się przyznam, ze nie wczytałam się od razu w temat jej uprawy i pielęgnacji. Od tego czasu stopniowo zaczynał żółknąć.. najpierw wyczytałam, że może za dużo go podlewalam (wtedy ok 2 razy w tygodniu plus zraszalam liście też tak często), więc ograniczyłam to do raz na 10 dni. Po przeczytaniu tego całego wątku wydaje mi się jednak, że skoro przechowywałam go w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej, może było to za rzadko? Dodam, że nie orzesadzalam go jeszcze, jest w doniczce, w której go dostałam. Proszę o jakieś rady, bo boje się, że całkiem mi uschnie :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Będę wdzięczna za każdą rade!
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sagowiec(Cycas revoluta )-spostrzeżenia,uwagi,zalecenia cz.2

Post »

Wszystko masz przecież w wątku.
Zawsze jak kupujemy/dostajemy nową roślinę, zawsze o niej czytamy. To podstawa każdej prawidłowej uprawy.

Popełniłaś wszelkie możliwe błędy uprawowe...

Stanowisko, podlewanie, brak przesadzenia od razu po zakupie...

Sagowce potrzebują słonecznego stanowiska, a nie gdzieś w kącie z dala od okna.
Roślin nie podlewamy co do dnia, a w zależności w jakim czasie przesycha podłoże.
Wpierw go ewidentnie przelałaś, a rośliny te mają bardzo wrażliwe korzenie. Sagowce wymagają w sezonie umiarkowanie wilgotnego podłoża, poza sezonem dobrze jest zapewnić chłodne stanowisko i ograniczamy wtedy podlewanie. Woda do podlewania musi być miękka.

Na pewno trzeba przesadzić do nowego podłoża - szczegóły w wątku. Żadnych osłonek, doniczkę stawiasz na podstawce.

Liście straci, generalnie sagowce raz na jakiś czas gubią liście, a w ich miejsce wypuszczają nowe. Więc te na pewno straci.
Jeśli będzie miał zdrowe korzenie to przeżyje, jeśli nie to nie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”