Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
embii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zamiokulkas - co się dzieje? Pomocy !

Post »

Witam. Z moim zamiokulkas zaczęlo cos sie dziac . Mam go od 2 lat i nic sie z nim nie dzialo a od jakiegos czasu zaczęły zolknac mu liście i odpadac samoczynnie. Na zdjęciach ukazany problem. Proszę o rady i pomoc jak go ratować.
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zacznij od lektury wątku, do którego przeniosłem Twój post. Zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe podłoże oraz podlewanie. Podobne przypadki były już omawiane. Został najprawdopodobniej przelany. Rośnie w doniczce z odpływem?
Następnym razem korzystaj z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
embii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Rośnie w jednej doniczce z odplywem i stoi w większej donicy ktora już odpływu nie posiada. Szukałam poprzez wyszukiwarkę ale powiem szczerze że ciężko było mi się odnaleźć w tych wszystkich wątkach. Oczywiście dziękuję za przeniesienie do odpowiedniego wątku i zaraz się z nim zapoznam. Proszę tylko powiedz co radzisz ? Przesuszyc go i pilnować podlewania czy przesadzać w nowe podłoże?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Czyli po prostu doniczka wstawiona do osłonki - błąd. Po pierwsze, wstawiając do zwłaszcza ciasnej osłonki do korzeni praktycznie nie dociera od spodu powietrze, po drugie od wewnątrz w osłonce może gromadzić się wilgoć, co utrudnia przesychanie podłoża. Jeśli do tego posadziłaś do samej ziemi, a nie do mieszanki ziemi i żwirku oraz podlewasz regularnie i za często, to równa się przelanie.
Doniczka powinna stać na podstawce, podłoże mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 2:1, na dnie doniczki drenaż. Doniczka nie powinna być dużo większa od bryły korzeniowej. Podlewasz rzadko, nie częściej niż raz naokoło 2 - 3 tygodnie.
Trzeba przesadzić, sprawdzić dokładnie stan korzeni a zwłaszcza bulw. Miękkie korzenie odcinasz, posypujesz sproszkowanym węglem, z kolei miękkie bulwy je dyskwalifikują całkowicie, trzeba je wtedy wyrzucić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
embii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 19 sie 2019, o 14:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję bardzo za informację i pomoc. Jutro zabieram się za mojego kwiatka . Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Chibi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 lip 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tydzień temu kupiłem i przesadziłem Zamiokulkasa.Czy powinienem wyciąć te listki w ziemi?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A po co, jeśli są zielone?

Natomiast podłoże jest nieodpowiednie. Powinna być mieszanka ziemi do sukulentów i żwirku w proporcji ok. 1:1 2:1. W tej samej ziemi istnieje bardzo duże ryzyko, że korzenie i same bulwy będą gnić.
Oczywiście po przesadzeniu nie podlewasz przez tydzień - mam nadzieję że nie zrobiłeś tego?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Chibi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 lip 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Porostu niebyłem pewny czy to nie szkodzi roślinie jak te liście zostają w doniczce długi czas po wypuszczeniu pędów . Podłoże jest takie: ziemia do sukulentow, Piasek(czerwony z ogrodniczego),wermikulit 4:1:1 i kamyczki na drenaż. Podlałem po 6 dniach od przesadzenia :)



Tu ostrzejsze zdjęcie podloza

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wg mnie trochę za dużo tej ziemi w podłożu, ale przynajmniej dałeś rozluźniacza. Musisz obserwować jak długo schnie takie podłoże. Ostrożnie z podlewaniem, lepiej podlać mniejszą ilością wody i nie częściej niż raz naokoło 2 tygodnie, w okresie jesienno - zimowym jeszcze rzadziej.
A listki same z czasem zżółkną i odpadną.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Chibi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 lip 2019, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuje za rady :) To podłoże do sukulentów ogólnie jakieś słabe. Na opakowaniu pisało że posiada żwirek i piasek więc się skusiłem ale w środku pełno jakiś jakby patyków które musiałem przebierać. Moja Sansevieria ma tak samo zrobione podłoże od dwóch miesięcy i bardzo dobrze jej w nim więc myślę że zamiokulkasowi też będzie odpowiadać.
chardonnays
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2019, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, noże jest ktoś w stanie i mojemu zamiokulkasowi pomóc? Kwiat ma ponad 7 lat i od początku stoi w tym samym miejscu - parapet. Pierwszy raz przesadziłam go rok temu do większej doniczki, zmieniłam ziemię na odpowiednią, ułożyłam drenaż - kwiat odwdzięczył się pięknymi pędami i zakwitł. Wczoraj jednak wróciłam z wakacji i zastał mnie taki widok jak na zdjęciach - czy możliwe, że zamiokulkas po prostu się odwodnił? Wszystkie łodygi pomarszczyły się i sprawiają wrażenie, że uschną... Jest jakiś ratunek? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Z tego co widzę podłoże nie jest odpowiednie - to sama ziemia bez uprzedniego wymieszania ze żwirkiem?
Pojemnik z odpływem?
Jak często podlewasz?
Jaki parapet - wystawa?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
chardonnays
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 sie 2019, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, podłoże to kermazyt i ziemia uniwersalna z compo sany, tak doniczka jest z odpływem. Stoi na parapecie przy oknie które jest dość nasłonecznione rano, ale po godzinie 12 robi się coraz ciemniej. Podlewam raz na dwa tygodnie, czasami dwa razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”