Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przeczytaj na początek cały wątek :idea: , znajdziesz w nim informacje o uprawie i najczęstszych problemach zbliżonych również do Twojego przypadku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

fantomek, oczywiście wątek trzeba przeczytać obowiązkowo. Proponuję zajrzeć do doniczki i sprawdzić bardzo dokładnie stan bulw i korzeni. Mogą być przelane i gnić, a to śmierć dla rośliny. W ziemi mogą być jakieś szkodniki. Ja miałam armię skoczogonków, które zjadały nadgniłe bulwy. Ledwo uratowałam roślinę.
Po akcji z gnijącą bulwą pozostało mi sporo liści. Mówię o całych liściach, nie o pojedynczych listeczkach. Cztery zostawiłam sobie i cztery oddałam synowej. Obie wstawiłyśmy je do wody. To było chyba ze dwa miesiące temu. Teraz liście mają małe korzonki. Nie myślałam, że coś z tego będzie, a jednak udało się. U synowej poszło jeszcze szybciej. Ma cieplej w mieszkaniu. Kilka razy próbowałam rozmnożyć zamiokulkasa w ziemi z pojedynczych listków i nigdy mi się nie udawało. Teraz wygląda na to, że będzie sukces. :D
thomson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 1 wrz 2017, o 17:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, piszę w tym wątku, ponieważ potrzebuje Waszej specjalistycznej rady. Zamiokulkasa mam od kilku lat, był przesadzany przez ojca jakiś czas temu. Chyba z rok będzie. Dzisiaj zauważyłem, że żółkną mu liście. Wyjąłem kwiatka z doniczki i poniżej przedstawiam efekty przelania. ;:223
Żył sobie w zwykłej ziemi. Bulwy ma niespecjalnie normalne. Przeczytałem cały temat. Wiem teraz, że trzeba ziemie zmieszać z piaskiem i na dno keramzyt, lub kamyczki żwirowe. Zastanawiam się, czy tym razem nie przenieś go do lekko większej doniczki :?:
Proszę Was o opinie, czy jest szansa żeby go uratować?
Na dodatek powiem Wam, że mam drugą donicę tego zacnego kwiatka. Obawiam się, że będzie powtórka z rozrywki.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na poniższych zdjęciach zamiokulkas leży i schnie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pognita bulwa. To z tej bulwy idą żółte liście:
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cóż...
Nie ma cudownych sztuczek, która dałaby 100% gwarancji uratowania przelanej rośliny i nikt Ci takiej nie da. Po prostu masz dobrą lekcję na przyszłość i dam radę, którą powtarzam każdemu amatorowi: przed zakupem albo tuż po nim trzeba poczytać o wymaganiach uprawy i pielęgnacji danej rośliny.

Posyp korzenie sproszkowanym węglem i posadź do odpowiedniej wielkością doniczki w stosunku do bryły korzeniowej, czyli patrząc na to co z niej zostało, to będzie mniejsza od dotychczasowej. Nie podlewaj przez parę kolejnych dni.
Co do drugiego zamiokulkasa to będzie podobna sytuacja.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
vegas2107
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 22 lis 2016, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: słupsk

zamiołkulkas plamy na liściach

Post »

Pojawiły mi sie takie plamy na kwiatku. Proszę o pomoc.

Obrazek
Życie jest zbyt piękne by umierać....
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Długo się nie odzywałam w tym wątku.Nie było czym się chwalić.Wstawiłam tu kiedyś zdjęcie swojej przelanej rośliny.Teraz tak wygląda.Jutro wstawię zdjęcie w świetle dziennym.
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Vegas2107, jak często podlewasz i na jakiej wystawie stoi? Jakie ma podłoże i drenaż w doniczce?Może ma za mokro?
Awatar użytkownika
Gaheri
50p
50p
Posty: 96
Od: 22 mar 2010, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Myślicie, że ta roślina jest chora (co mogłam jej zrobi i jak mogę jej pomóc)? Czy zwyczajnie pies zaczął ją nadgryzać?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli w podłożu i na roślinie nie ma szkodników, to albo kiedyś były albo to uszkodzenie mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Gaheri uszkodzenia na liściu nie są spowodowane chorobą rośliny.
Są to uszkodzenia mechaniczne, zaschnięte więc nie wpływają na jej kondycję, jedynie nie wyglądają zbyt dekoracyjnie :wink:
Jak masz gęstą roślinę możesz usunąć łodygę z uszkodzonymi listkami ale nie jest to konieczne.
Owszem mogło być tak, że pies się nim zainteresował. Poobserwuj i jeżeli faktycznie się do niego dobiera proponuję przestawić roślinę w miejsce dla niego niedostępne.
Zdecydowanie nie jest to dla niego wskazane, a na pewno nie chciałabyś żeby mu zaszkodziło :wink:
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Czy wiecie co to za ciemna plamka na łodydze? Zaraz pod najniższym liściem, jest to taki bardziej okrąg o grubszych ściankach - w środku jest normalny kolor. W ziemi nic się nie rusza, roślina wypuszcza nowy pęd jak gdyby nigdy nic, liście są zdrowe, ciemnozielone, błyszczące. Podlewam gdy ziemia przeschnie dość mocno.

Obrazek

Zależy mi na tej konkretnej roślinie, bo wyhodowałam ją sama z 1 listka..
Pozdrawiam, Gosia:)
Awatar użytkownika
iskraiskra
200p
200p
Posty: 487
Od: 26 lis 2017, o 12:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Moje takie plamy miały jak je mąż ciut przelał :)
Goshia
500p
500p
Posty: 620
Od: 11 paź 2013, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

I rozumiem, że ona już nie zniknie, prawda? Z podlewaniem faktycznie ostatnio mocno przystopowałam, bo widziałam, że marnieje.
Pozdrawiam, Gosia:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”