Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie do końca rozumiem, wstawiłeś doniczkę z roślinę w doniczkę??? Po co? Nie robi się tak z roślinami, ew można wstawić doniczkę w osłonkę, ale danie na jej dno drenażu nie umożliwi odpływu nadmiaru wody na zewnątrz. Doniczkę najlepiej postawić na normalnej podstawce.

Jeśli tyczy się podlewania nie stosuje się żadnych miar. Podlewa się na oko, a częstotliwość jego uzależniona jest od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza rodzaju mieszanki.
Rolą drenażu jest ułatwienie wypłynięcia wody z doniczki, ale to nie oznacza że można lać do woli. Podlewa się tak samo, czyli w przypadku Zamiokulkasa rzadko i oszczędnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tzn wstawiłem w osłonkę i na dno osłonki wyspałem keramzytu i na tym stoi zamio w doniczce w której go kupiłem. Nie przesadzalem bo ta osłonka jest trochę za duża na niego. Czyli co woda z doniczki sklepowej przez dziurki nie odplynie do keramzytu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie w tym rzecz... Osłonki nie nadają się, bo nie widzisz czy nadmiar wody w niej stoi, czy nie. Drenaż daje się na dno doniczki pod roślinę, wtedy to ma sens. W Twoim przypadku nie ma sensu. Wyjmij doniczkę z osłonki i postaw na normalnej podstawce. Na wiosnę przesadź do bardziej estetycznej doniczki i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A jeśli w osłonce zrobiłem dziurki ?? Stoi na podstawce?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No chyba że tak, to już lepiej będzie. Tymczasowo może być, bo i tak trzeba przesadzić do nowej mieszanki - ta kupna nie nadaje się do dłuższej uprawy. Najlepsza mieszanka do Zamiokulkasa, to ziemia do sukulentów, wymieszana z agroperlitem + drenaż na dno doniczki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Heh dziękuję za małą pochwałę. Drugiego mojego zamio przesadziłem w zwykłą ziemię do kwiatów doniczkowych i zmieszałem ją z wermikulitem. A tego o którym temat to zostawię tak na jakiś czas. Zobaczę co się będzie działo . Najwyżej przesadzę do ziemi właściwej jesienią.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jesień i zima to niekorzystna pora na przesadzanie.
Ziemia uniwersalna nie za bardzo się nadaje, gdyż jest zwykle zbyt ciężką mieszanką - dłużej utrzymuje w sobie wilgoć, nawet po dodaniu rozluźniacza, co w przypadku Zamiokulkasa ma znaczenie (łatwiej przelać).
Podobnie ma się rzecz, z ziemią w której kupowane są rośliny, włókno kokosowe ma tendencje do szybkiego przesychania u góry, a jednocześnie w głębi doniczki pozostaje mocno wilgotne, a nawet mokre. Dlatego, ja bym przesadził już na wiosnę do właściwej mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Czyli ziemię do kaktusów Jeśli przyjdzie mi w niej sądzić tez rozluźnić jeszcze bardziej ?? Wcześniej pisano ze wermikulitem ty mówisz o perlicie. Który jest lepszą opcją?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Stosowałem zawsze perlit i wg mnie jest pod tym względem bardzo dobry, wermikulitu nie używałem. Do każdej praktycznie mieszanki powinno się dodawać rozluźniacza, włączając w to ziemię do kaktusów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wiewioreqezg - nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi na wiele z Twoich pytań, np perlit czy wermikulit, bo każdy z nas ma inne doświadczenia a obydwa nadają się dobrze do rozluźnienia ziemi. Musisz sam na coś sie zdecydować. Grunt aby podłoże było przepuszczalne.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Febronia - jak Twój zamiokulkas variegata, rośnie ?

Czy ma ktoś z Was może jeszcze odmianę variegata ?
Kupiłam ostatnio i nie mam pojęcia co z nim robić.
W przypadku wszelkich variegata do wybarwiania listków
potrzebna jest większa ilość światła, ale przecież zamio niezbyt to lubi.
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ewa, Zamiokulkasowi nie szkodzi nadmiar światła, tylko słońce. Mając więcej światła będzie miał tylko jaśniejsze liście, więc śmiało możesz go postawić gdzie będzie miał jaśniej. I musi mieć, bo liście mają mniejszą powierzchnię z chlorofilem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Febronia
200p
200p
Posty: 223
Od: 30 wrz 2015, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ewa, mój zamiokulkas variegata nadal stoi w miejscu - nic nie wypuścił ale i się marnuje. Może ma za mało światła. Jak mi się zwolni parapet to powędruje na nowe stanowisko - może to coś zmieni.
Pozdrawiam
Ela
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”