Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Robią się plamy, jak spryskujesz twardą wodą. Jeśli taką masz w kranie, to kup destylowaną.
Preparat grzybobójczy powiniem wystarczyć jeden oprysk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bugi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2020, o 09:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć.

Dzięki za odpowiedzi. Czy do poniższego składu ziemi należy dodawać jeszcze żwirek ? Pytam bo każda ziemia do sukulentów ma praktycznie inny skład :
Ostatnie pytanie które mnie męczy to podlewanie. Ile tak naprawdę należy wlać wody co 2-3 tygodnie ? Moja doniczka to 28cm średnicy i 25 cm wysokości.

żwir -frakcja 1-4 mm: 20%
keramzyt -frakcja 1-4 mm 20%
piasek kwarcowy płukany 20%
ziemia kompostowa 20 %
perlit 20%
nawóz Osmocote High K o wydłużonym działaniu 8-9 miesięcznym: 2,5g/L
pH: 5,5-6,5

pozdrawiam,
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przede wszystkim w podłożu do sukulentów, nawóz długodziałający nie powinien być. Nie będzie działać, bo żeby zaczął się uwalniać, podłoże przez dłuższy czas musi być wilgotne. W przypadku sukulentów oczywiście podłoże powinno jak najszybciej przesychać.
Co prawda w przypadku sukulentów nawożenie nie jest aż tak istotne ale najlepiej sprawdzają się tradycyjne nawozy w płynie - masz kontrolę ile dodajesz, jak często i o jakim składzie - stężeniu NPK.

Do powyższego składu podłoża nie ma potrzeby dodawać żwirku.

Jeśli chodzi o podlewanie, nikt Ci nie poda ilości wody. Wszystko zależy od wielu czynników, od pory roku, temperatury i wilgotności powietrza czy też wystawy, odległości od okna. Im większa doniczka, tym trzeba ostrożniej podchodzić do podlewania.
Zamiokulkas jest bardzo wrażliwy na nadmiar wilgoci w podłożu, przez co reaguje gniciem bulw i korzeni.
Osobiście podlewam oszczędnie, czyli niewielką ilością wody i w sumie rzadko. Z tymże u mnie doniczka ma około 14 - 15 cm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
domi_sissy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 kwie 2020, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć,

niedawno zaczęłam swoją przygodę z roślinkami, ze względu na to, że mam dość ciemne mieszkanie wybór padł na zamiokulkasa.

Rosły pięknie, aż ostatnio coś zaczęło być nie tak... Młode pędy brązowieją na końcu, często jeszcze zanim pęd się całkiem rozwinie. Po usunięciu tej martwej części, pęd nadal brązowieje od góry. Na początku myślałam, że to przelanie, więc oczyściłam korzenie i wsadziłam do nowej ziemi.

Problem pozostał. Nie wiem, co z nimi robić. Bardzo mi ich szkoda. Co mogę zrobić?

Pod keramzytem jest zwykła plastikowa doniczka z dziurkami i dodatkowym keramzytem na dnie.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c4501343a39bc5d7
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3d798f4d9511edfa
https://www.fotosik.pl/zdjecie/74af73becc03d18d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/51ad51782a618193
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cóż, standard - nieprawidłowa pielęgnacja i warunki uprawy.

1. Doniczka do wywalenia. Korzenie roślin muszą mieć dostęp do powietrza. W takich doniczkach z wkładem, cyrkulacja powietrza jest utrudniona. Druga sprawa, zamiokulkasy preferują ciasne doniczki. Najlepsza będzie zwykła doniczka postawiona na podstawce.
2. Podłoże do wymiany, bo to pewnie sama ziemia i to jeszcze uniwersalna. Sukulenty sadzimy do mieszanki ziemi i żwirku w proporcji ok. 1:1. To co jest teraz na wierzchu też do wywalenia - do korzeni musi docierać powietrze zarówno od dołu, jak i od góry.
3. Stanowisko do wymiany. W tym ciemnym kącie możesz postawić sztuczne kwiatki. Jeśli masz ciemne mieszkanie, to zamiokulkas powinien stać w pobliżu okna. Niestety w necie pokutuje mit, że zamiokulkasy mogą rosnąć nawet w cieniu. Tak, są tolerancyjne jeśli chodzi o światło, ale w naturze. Jak wszystkie rośliny potrzebują światła do prawidłowego rozwoju.

Czyli przesadź, oczyść korzenie ze starego podłoża i sprawdź ich stan oraz stan bulw. Po przesadzeniu odczekaj tydzień i dopiero wtedy delikatnie podlej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edycja83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 mar 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam
Czy pomarszczona bulwa zamiokulkasa oznacza przesuszenie? Cała roślina wygląda zdrowo, podczas przesadzania bulwy zdrowe wyglądały jak młode ziemniaczki. Przesadziłam go 2 tygodnie temu do doniczki z terakoty, bo poprzednią plastikową rozsadzał. Wczoraj zauważyłam, że część jednej bulwy jest pomarszczona. W doniczce mieszkają jeszcze 2 bulwy i te wyglądają zdrowo. Za mało podlewam czy to może być inny problem? Dodam jeszcze ,-być może ma to jalieś znaczenie- że jest to największa z bulw a pomarszczenie jest od środka doniczki a podlewam po brzegach. Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A może wrzucisz zdjęcia?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edycja83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 mar 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam
Wrzucam zdjęcia pomarszczonej bulwy, tyle co widać na wierzchu. na razie nie chcę go całkiem rozkopywać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli jest twarda, to nie ma czym się przejmować, ale bulwy i korzenie powinny być zakryte podłożem.
Pamiętaj, że zamiokulkas wbrew powszechnej opinii nie może stać daleko od okna oraz musi być delikatnie i niezbyt często podlewany. Ma bardzo wrażliwe korzenie i właśnie bulwy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edycja83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 mar 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za opinię. Stoi w kącie ale ma obok 6 okien tarasowych także na brak światła nie powinien narzekać. Czyli nie zasuszyłam go i mogę podlewać jak dawniej? (Czekałam aż ziemia przeschnie na głębokość palca). Zakryję bulwy, odkryłam tylko do zdjęcia.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie na głębokość palca. Podłoże musi całkowicie przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Podlewasz niedużą ilością wody.
W jakiej odległości są te okna?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Edycja83
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 mar 2020, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

50 cm od pierwszego okna. Pomieszczenie nie jest duże i ma 3 źródła światła: północ, wschód i zachód. Roślina stoi przy wschodnim oknie naprzeciwko północnego.
Czy to pomarszczenie zniknie czy tak już zostanie? Bulwa jest twarda.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Stanowisko ok.

Co do pomarszczenia może zostać, ale jeśli jest bulwa jest twarda, to w żadnym wypadku nie wpływa na rozwój rośliny. Miej ją jednak na oku i co jakiś czas sprawdzaj czy nie będzie jakiś dalszych zmian.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”