Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
ZapachSzkla
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 8 mar 2015, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak się naczytałam, że trzeba uważać żeby go nie przelać i że nie może stać w słońcu, że przesadziłam w drugą stronę :( Mam nadzieję, że jeszcze uda mi się go uratować.
alarmowka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 lut 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Mam pytanie odnośnie posadzenia razem dwóch zamiokulkasów - oryginalne doniczki w których zostały kupione mają 17 cm - jeden kupiony jakieś 4 miesiące temu drugi wczoraj - chciałam je posadzić do jednej doniczki i tu pytanie : jaka średnica? myślałam o 23, będzie w porządku czy za mała?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zamiokulkasy lubią ciasne doniczki, więc średnica ich nie może być za duża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alarmowka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 lut 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doczytałam, że lubią ciasne, tylko zastanawiam się czy dwa osobne kwiaty które są obecnie w 17cm jak wsadzę do jednej 23cm - czy nie będzie za dużego ścisku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18644
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Musisz wyciągnąć oba z doniczki, przyłożyć do siebie i zmierzyć średnicę. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
alarmowka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 2 lut 2016, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

ok :) co do ziemi - mam w domu podłoże do roślin zielonych (w składzie torf, kreda, dawka startowa nawozu wieloskładnikowego, glinka) do tego kupię agro perlit, wymieszam w proporcjach 20-30% agro perlitu i reszta ziemi, i pytanie - czy robić drenaż z keramzytu czy nie trzeba? będzie oczywiście w doniczce z dziurkami i dopiero w osłonce (z tym, że jedna osłonka ma na dnie takie jakby wypustki i na nich stoi doniczka, druga to tak naprawdę osłonka w której zrobię dziurki i będzie stała na podstawce).
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witajcie:)
Mam kilka zamioculcasów tzn teraz trzy. Pierwszego jak kupiłem to go przelałem i zgnił, Drugiego zeby nie zniszczyć nadmiernym podlewaniem, podlewałem oszczędnie i teraz liscie robią się wiotkie a łodygi pomarszczone, Czyli pewnie jest zasuszony?? Teraz mam trzeciego i już nie wiem jak go mam podlewać?? Czy jest jakaś określona miara podlewania tej rośliny, Zawsze lałem na oko. Może zastosować się do jakiejś konkretnej ilości?? Proszę o porady
Aaaa i byłbym zapomniał, czy może zamioculcas stać w tej plastikowej doniczce w której się go kupuje ?? Czy należy go przesadzić?? Będę wdzieczny za pomoc :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Aby uniknąć przelania ja swojego posadzilam do mocno rozluznionego podłoża - patrz str 5. Teraz podlewam go regularnie ale nie sposób go przelać. Używam wermikulitu, ale perlit też może być. Ja dałam do podłoża aż ok 1/3 wermikulitu. Na dno solidny drenaż - musi być odpływ z doniczki aby woda się tam nie gromadzila. Plastikowa doniczka może być, byleby miała odpowiedni rozmiar. Zamiokulkasy w sklepach często już rozsadzaja doniczke. Za duża jednak też nie może być.
Kiedy podlewac? Wsadz palec w ziemię - jak sucho to podlej, jak choć lekko wilgotno nie podlewaj. Lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie.
Pozdrawiam
Agneska
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie no doniczka sklepowa jest ciasna ale nie zdeformowana jeszcze. Czyli można w samym wermikulicie posadzić? Czy mieszać go z czymś innym ?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Mieszać z podłożem do roślin zielonych - 2 części podłoża, jedna rozluźniacza. Ewentualnie użyj już dobrze rozluźnionej ziemi do kaktusów. Ja nawet do takiej ziemi dodałabym jeszcze trochę rozluźniacza...
Pozdrawiam
Agneska
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Rozluźniacz czyli wermikulit lub perlit? Już staje się powoli mądrzejszy. Czy mogę przesadzić teraz czy czekać do marca? Już wiem gdzie popełniłem błąd. Przesadzałem do zwykłej ziemi uniwersalnej. I ona trzyma wilgoć. A kupiony zamiokulkas jest wsadzony do jakiej ziemi - przepuszczalnej, czy nie ?? Bo wtedy będę już wiedział jak go podlewać czy od razu przesadzić ??
Tego najnowszego wstawiłem razem z oryginalną osłonką do metalowej doniczki bez odpływu. W tej metalowej stoi ona na warstwie żwiru którego nasypalem bo metalowa jest za głęboką. Czy może tak to wyglądać?
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ja bym od razu teraz przesadziła do właściwej ziemi. W sklepach rośliny ąa często zalewane. Przy okazji obejrzysz czy bulwy są w dobrym stanie. Rozluźniacz czyli np wermikulit lub perlit, ewentualnie drobny żwirek lub gruboziarnisty piasek. Myślę, że lepiej bez osłonki bo będzie się w niej gromadzić woda, zamiokulkas nie lubi wilgoci. Lepsza doniczka z odpływem i podstawka, z której łatwo można usunąć wodę.
Pamiętaj, że w naturze ta roślina rośnie w suchym, kamienistym podłożu.


---7 lut 2016, o 23:58 ---

I jeszcze takie rady
- im stanowisko dalej od okna tym mniej podlewania bo wolniejsza wegetacja
- uważaj na wietrzenie zimą jak stoi przy oknie; to roślina z tropików i niskie temperatury (bliskie 0°C) mogą ja zabić
- podlewaj odstała wodą o pokojowej temperaturze lub przegotowaną
Pozdrawiam
Agneska
wiewioreqezg
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 sty 2015, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiokulkas zamiolistny - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

A w jako sposób zrobić prawidłowy drenaż pod zamiokulkasa? ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”