Jakie pnącze do mieszkania?

Rośliny doniczkowe
bkzcb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie pnącze do mieszkania?

Post »

Witam od zeszłego roku planuje dośc nietypowy eksperyment, a mianowicie zawsze chciałem by jedna ze ścian mojego pokoju była cała porośnięta jakimś pnączem. Mam zielony kolor ścian w pokoju, więc idealnie by sie to wszystko komponowało. Szukałem wiele informacji, podpowiedzi oraz fotografii które przedstawiały by coś takiego, ale mogę znaleźć. Zastanawiałem sie nawet czy jest możliwe aby cała moją ścianę porastało pnącze. Dodam, że musi to być pnącze wieloletnie. Jestem w stanie zapewnić mu odpowiednią podporę na zasadzie siatki, na całą ścianę. Chciałbym żeby było to również pnącze, które w miare szybko rośnie. Zastanawiałem sie nad winoroslą trójklapową lecz nie wiem czy nadaje sie do hodowania w warunkach domowych. Ma nie za duże liście, wręcz odpowiednie, ładnie zakryły by ścianę. W sumie raz próbowałem z bluszczem pospolitym z własnych sadzonek, ale widocznie się nie przyjął bo usechł ( poza tym ma dość małe liście). Generalnie dbam o rośliny mam ich wiele, biorę pod uwagę zrzucanie liści przez pnącze. Moze doradzicie mi, jeśli istnieje takie pnącze jakie wybrać? I czy w ogóle są szanse żeby coś takiego, które nadają się do hodowli w domu. A jeśli ktoś ma cos takiego w domu mógłby dodać fotki? :)
Będę wdzięczny za odpowiedzi.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Dla ścisłości to jak rozumiem pnącze ma rosnąć w pokoju w doniczce?
bkzcb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Chciałbym żeby to pnącze rosło u mnie W pokoju na jednej ze ścian i było w dużej doniczce, bo biorę pod uwagę ze korzenie będą potrzebowały dużo miejsca :)
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 945
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

A bierzesz uwagę, że rośliny które rosną w klimacie gdzie następują dość drastyczne zmiany pór roku, w pomieszczeniu też będą miały takie wymagania? A to już nie jest takie proste jak wystawianie doniczki na zewnątrz. Więc chyba tylko długoterminowe ziębienie pomieszczenia wchodziło by w grę...
Karol_99
200p
200p
Posty: 288
Od: 9 lis 2013, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: jakie pnącze?

Post »

Wszystkie pnącza, które rosną na dworze, w domu możesz traktować jako sezonowe. Nie przetrwają długo. One potrzebują zapaść w stan spoczynku, zrzucić liście i przygotować się do zimy. W domu nie zapewnisz im nigdy takich warunków. Ja bym spróbował z domowymi pnączami.
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Tetrastigma
bkzcb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Hmmm no właśnie, a jakie pnącza poponujecie? Ta Tetrastigma mogłaby być. A widzieliście kiedyś taki projekt u kogoś w mieszkaniu?
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Ja miałem obrośnięte pół ściany i cały sufit tetrastigmą
bkzcb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Czyli jednak sie da! Hmm a z jednej rośliny Ci tak obroslo czy miałeś ich wiecej? Duża doniczka czy kilka? Masz fotki moze? :)
sev
200p
200p
Posty: 492
Od: 6 maja 2009, o 12:07
Lokalizacja: Roztocze

Re: jakie pnącze?

Post »

Ja widziałem fenomenalnie wyglądająca ścianę obrośnięta fikusem pnącym (Ficus pumila) sam myślałem aby sobie go puścić na ścianę ale w razie malowania trzeba by było go zdzierać. Mam gdzieś zdjęcie tej ściany, jak znajdę to wkleję.
Wyglądało to mniej więcej tak aczkolwiek to przykład z internetu
http://imagensubir.infojardin.com/subie ... 45370w.JPG
jps33
---
Posty: 224
Od: 14 gru 2014, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Nie mam fotki niestety.
Im więcej roślin posadzisz w donicy tym lepiej bo tetrastigma dość ciężko się rozkrzewia. Im większa roślina, tym większa donica. Tylko po pewnym czasie pędy mogą się ogołocić, ale przycinanie jej nie szkodzi.
bkzcb
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 kwie 2012, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jakie pnącze?

Post »

Hmm może zrobię jakąś fotorelację z tego. Macie jakieś zaufane sklepy internetowe z których można było by zamówić rośliny? Oba gatunki są raczej mało 'standardowymi' roślinami wiec obawiam się, że zakup w markecie ogrodniczym odpada. Może giełda kwiatowa?
Awatar użytkownika
NINa
200p
200p
Posty: 468
Od: 15 maja 2008, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Jakie pnącze do mieszkania?

Post »

Pamiętaj, że rośliny będą Ci tak rosły, jak pada na nie światło. Jeśli ściana jest bokiem do okna, a nie naprzeciwko, to rośliny będą się wykręcać w jego stronę i cały projekt 'zielonej ściany' szybko straci na estetyce. Poza tym, lepiej byłoby postawić kilka roślin o takich samych wymaganiach w kilku doniczkach pod ścianą. Jak jedną np. przelejesz, to wymieniasz tylko jedną, a reszta ciągle sobie rośnie.
Może lepszym rozwiązaniem byłaby taka 'żywa ściana' - indoor living wall po angielsku, poszukaj w google jak się to robi. Musi być doświetlana sztucznie. W tym przypadku stosuje się różne rośliny, ale raczej te zwisające niż pnące. Fikus pumila jest fajny, ale dosyć wymagający co do wilgotności powietrza i temperatury. Nie wiem, jaki efekt będzie jak się już przyczepi korzonkami do tynku, czy usuwanie może być trudne w razie likwidacji. Poza tym, jak masz zieloną ścianę, to zielonych roślin na niej nie będzie za bardzo widać, chyba, że jest w jasnym odcieniu. Powinno być kontrastowo, żeby uwypuklić urodę ich liści.
Najlepiej gdybyś wkleił foto tego kawałka pokoju, który chcesz urządzić z pokazaniem okna i odległości od niego, na jednym foto. Jak jest za mało światła, to będziesz musiał doświetlać, a to już kolejny wydatek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”