Chirita - pielęgnacja, uprawa

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
IkaD
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 12 cze 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Od 10 dni kwitnie jedna z moich czterech ;-) inne stoją jak zaklęte i chyba muszę je przesadzić

Chirita Deco ..kwiatki śliczne ale liście zatracają wzorki ponawiam pytanie ;jakie stanowisko jest najlepsze aby wzorzyste liście pokazały swoje piękno ?


Obrazek
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Iwonko, moja patina stoi na północnym parapecie i nie traci wzorów na liściach. Zauważyłam też, że lepiej dawać im mniej nawozu, niż więcej.
Awatar użytkownika
IkaD
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 12 cze 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Dzięki Dorotko ;:196 zmienię im parapet a nawozu w ogóle jeszcze nie stosowałam ;:oj a jaki stosować .na kwitnienie,a może biohumus?
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

U mnie dostaje to samo co cała reszta, czyli albo biohumus, albo jakiś do zielonych (bo najczęściej te do doniczkowych minimalnie się różnią składem). Ale nie za często.
A tak swoją drogą - może to po prostu nie jest 'Deco'..? ;:131
Awatar użytkownika
IkaD
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 12 cze 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Dziękuję :) Kupiłam jako Deco ale może faktycznie to nie jest ona ;:131 zrobiłam więcej zdjęć liści ale i tak ona miała środek liści jaśniejszy a z czasem zzieleniał. Stoją u mnie na wschodnim oknie lub bardzo blisko niego ,troszkę z boku na półce ..bo czasem zmieniam im miejscówki.


Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Chirita sinensis 'Hisako'

Obrazek
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Czy ma ktoś może doświadczenie, którym zechciałby się podzielić, w jaki sposób ponownie ukorzenić dorosłą chiritę (taką z tzw. "łabędzią szyją")? Lepiej to zrobić w wodzie, czy w ziemi?

Jak odróżnić chiritę sinensis 'Hisako' od chirity sinensis 'Latifolia Dwarf'? Na co zwrócić uwagę, by je rozpoznać, bo dla mnie wyglądają identycznie :oops:
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Nie wiem czy to standard, ale u mojej Hisako młode liście ze środka rozety wychodzą od razu ciemne, a u Dwarf jasne. Może tak można je odróżnić? Potem już są bardzo podobne. Ciekawe czy u innych osób też jest podobnie.



Obrazek

Obrazek

Tutaj moje inne. Dużo zapączkowanych ;:138
Deco
Obrazek

Peridot Tsuan
Obrazek

[Silver Surfer

Obrazek

Rachel

Obrazek

Keiko

Obrazek

Kazu

Obrazek

Longangensis

Obrazek

Aiko

Obrazek

Chastity

Obrazek

Tamiana

Obrazek

Moonlight


Obrazek

Junco


Obrazek

Mam nadzieje, że się nie pomyliłam :wink: . Jeszcze kilka lisków w ukorzenianiu mam. Nie wiedziałam tylko, że one tak duże rosną :roll: . Może wiecie czym chirity można zapylać oprócz nich samych między sobą?
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Ula, piękna kolekcja!
Nie zapylałam chirit między sobą, ale chyba można spróbować. Wiem, że niektórzy krzyżują smithianthy, skrętniki, a to ta sama rodzina. Spróbuj, na pewno wyjdzie coś ciekawego i Twojego własnego :)
majreg
200p
200p
Posty: 448
Od: 11 maja 2015, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Pierwsze kwiatki
Deco

Obrazek

Obrazek

Chastity

Obrazek

Moonlight

Obrazek

I wcześniejsze fotki Aiko i Tamiany


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Przepiękne rośliny - i rozetki, i kwiaty ;:167

Moja chirita sinensis 'Hisako' i chirita Lutea planują zakwitnąć - pierwsza wytworzyła jeden pęd kwiatowy, druga ze cztery, ale na razie ledwo je widać spod liści. Sinensis 'Hisako' przepięknie się wybarwia, młode liście są jeszcze bardziej wzorzyste, niż stare. Rośnie też coraz większa (a dokładniej - szersza), na ten moment ma ok. 33 cm średnicy, niedawno była przesadzana, a znów muszę rozglądać się za nową donicą ;:224

Jaką średnicę mają Wasze największe chirity?

---2 wrz 2017, o 19:45 ---

Chirita sinensis 'Hisako' - średnica rozety ok. 33 cm
Obrazek



Chirita Lutea - średnica rozety ok. 31 cm
Obrazek



Chirita Junko - średnica rozety ok. 21 cm
Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

Trochę przegapiłam pełne kwitnienie, ale udało się uwiecznić jeden kwiat chirity Stardust
Obrazek
Agar, z moich chirit największa jest sinensis "Hisako" - ok. 40 cm średnicy. Czekam ( cierpliwie) na jej kwiaty :)
Awatar użytkownika
Agar
500p
500p
Posty: 656
Od: 16 lis 2007, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Chirita - pielęgnacja, uprawa

Post »

rena77 - kwiatuszek chirity Stardust bardzo ładny ;:108

Hisako o średnicy 40 cm? To solidny kawał rośliny ;:oj Mojej brakuje zatem całe 7cm do to takich gabarytów; trochę sporo, ale może spróbuję ją dokarmić, żeby bardziej się postarała, choć i tak z moich jest na razie największa. Też czekam na kwitnienie i jest nadzieja, że wreszcie się doczekam, bo pędzik jest, tylko jeden co prawda, ale zawsze to już coś.

Moja mama miała kiedyś chiritę, której średnica wynosiła prawie 50 cm; niestety nie potrafię sobie przypomnieć, jaka to była odmiana. Była podobna do chirity Sweet Dreams, ale pewności nie mam, czy to była ta odmiana. Liście miała jednolicie zielone, na dość krótkich ogonkach, niezbyt ciemne i wydawały się błyszczące (nie wiem, czy ten typ tak miał, czy tak dobrze była wypielęgnowana). Piękna była ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”