Liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia) problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Nefastus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 lut 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Livistona Rotundiofolia

Post »

Witam!
Jakiś miesiąc temu kupiłem Feniksa Kanaryjskiego i pielegnuję go wg zaleceń z tego bardzo pomocnego forum:) Od tego czasu zakochałem się w palmach i dzisiaj kupiłem w IKEA kolejną czyli Livistonę. Bardzo proszę o szczegóły uprawy tej rośliny, jestem słabozaawansowanym, początkującym "opiekunem kwiatów" wszczystkie wskazówki będą bezcenne!!
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Livistona Rotundiofolia

Post »

Palma dosyć kłopotliwa w uprawie domowej.
Wymaga dużo światła, wilgotnego powietrza i ciepła.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Stan agonalny bym powiedział, za mało wody myślę bo podlewa się tak by woda pojawiła się na podstawku i potem pozwala się ziemi przeschnąć na głębokość palca a zważywszy że posadziłeś w glinianą doniczkę ziemia będzie przesychała wolniej bo doniczka najpierw zabierze wodę wpijając ją w siebie a z czasem będzie oddawała schnąc. :wink:
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Co do tego co nie rozumiesz, wody moim zdaniem miała za mało jako dawka ale za często i dolna partia ziemi w doniczce nigdy dobrze nie zwilżała, doniczka zabierała pewną cześć wody ale tylko górną jej partią do tego ziemia też górną częścią była nawilżana. Inna sytuacja była by gdybyś podlał palmę tak by woda pojawiła się na podstawku(taką dawką wody) i poczekał z kolejnym podlewaniem aż ziemia przeschnie na wiór można powiedzieć na głębokość palca. Na obecną chwilę trzeba by ją wyjąć z tej donicy i obejrzeć system korzeniowy, wyjmij ją z donicy oczyść z ziemi ale nie płukaj pod wodą tylko delikatnie otrzep ziemię porób zdjęcia i zamieść, opisz też wyczuwalny zapach bryły korzeniowej. Moja rada na przyszłość sadź w plastikowe donice łatwiej w nich gospodarować wodą. :wink:
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Nie jest to łatwa palma w uprawie, choć u mnie przez kilka miesięcy rosła dobrze (potem zachorowała i padła).
Niestety bardzo ładna i w ostatnich latach stosunkowo dostępna w kwiaciarniach - tym większe rozczarowanie wielu kupujących.

Ciekawą i lepiej znoszącą suche powietrze palmą jest licuala grandis - jeżeli ktoś ma miejsce, to polecam.

Palma na zdjęciu ma małe szanse na przeżycie, ale nigdy nie wiadomo.
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Palma livistona pytania (2) :

Post »

Witam,! to mój pierwszy post na forum. (Napisze coś o sobie: Hoduje palmy i kaktusy a zwłaszcza rośliny egzotyczne, lubię poznawać nowe gatunki palm oraz kaktusów.)
I mam parę pytań na temat mojej palmy livistony..

Pytanie: 1
Jeżeli mam palmę livistone która rośnie w doniczce razem z drugą tą samą palmą (1 doniczka i 2 palmy w niej... ) to nie będę miał potem z nią żadnych problemów typu uschnięcie palmy, czy może gnicie. ????

-------------------------------------------
Pytanie 2:
Chodzi o tą samą palmę. Gdybym chciał uciąć jednego liścia z samego spodu, i chciał bym zasadzić tego liścia do nowej doniczki wyrosło by coś, ??? (jak da się coś takiego zrobić to proszę o wytłumaczenie jak to zrobić.)


---------------------------------------------

Bardzo proszę o pomoc :)

Z góry Dzięki !
:)
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palma livistona pytania (2) :

Post »

Liść palmy nie ukorzeni się.

Livistona rotundifolia nie jest łatwa do utrzymania w mieszkaniu.
Moje (2) rosły dobrze, dopóki ich nie rozsadziłem. Coś poszło nie tak.
Ale zasadniczo nie powinno być z tym problemu.

Wymaga ciepła i wilgotnego powietrza.
dolarek90pro
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 4 wrz 2010, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: EPWR-Wrocław

Re: Palma livistona pytania (2) :

Post »

dzięki,! Moja palemka rośnie w mieszkaniu już ponad 5lat :P
i na razie nie będę ich rozdzielał :D
:)
mrowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2011, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Witam
Bardzo proszę o pomoc w uratowaniu mojej livstony. Przesadziłam ją rok temu, zniosła to dobrze. Latem wyglądała ładnie, miała dużo liści. A teraz po kolei liście jej usychają. Ostatnio zmieniłam jej miejsce - teraz stoi na parapecie w oknie zachodnim. Zraszam dopiero od miesiąca co 2 dni a nawet codziennie. Ale znowu usychają jej dwa młode liście. W tej chwili wydaje mi się że doniczkę ma zbyt dużą. Czy jest szansa żeby ją uratować? i jak?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us Obrazek

Uploaded with ImageShack.us Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Nie ma czegoś takiego jak zbyt duża doniczka.
Pytanie, czy wlewasz w nią tyle wody, by cała ziemia nasiąkła wodą?
mrowka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 lut 2011, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Przyznam szczerze, że nie mogę tego stwierdzić bo doniczka nie ma odpływu (aż mi wstyd). Ale nigdy w nią nie wlałam naraz pół litra wody, a podlewam co 4-5 dni. W związku z tym że jest w takiej doniczce chcę przesadzić tę palmę, zrobiłabym też sztuczkę z jajkiem przy okazji. Może by pomogło. Jejku jak mi głupio bo wygląda na to że przez posadzenie palmy w taką doniczkę zniszczyłam ją :(
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Odpływ musi być.
Zawsze kupuję plastikowe donice, w których można wywiercić dziurkę.
Mam też taką jak ta na Twoim zdjęciu.

Jeżeli masz w domu wiertarkę to wystarczy wywiercić dziurkę w dnie lub na ściance tuż przy dnie.
Można też gorącym haczykiem od pieca, ale to już trochę hardcorowe rozwiązanie.
Lepiej już wbić gwóźdź i go wyjąć obcęgami.

Moje osobiste zdanie o jajkach w doniczce jest takie, że to pomaga tyle co nic.
Palma musi mieć właściwe warunki. Jeżeli nie ma to żadne jajko już nie pomoże.
Jeżeli warunki będą spełnione to jajko też nie zaszkodzi. Ale na pewno nie ocali z trudnej sytuacji.

Livistona rotundifolia nie jest łatwą rośliną do uprawy w domu.
Szczególnie trudny jest pierwszy okres, roku - dwóch, podobnie jak w przypadku palmy kokosowej
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Palemka i strelizia proszę o pomoc

Post »

Oj nie jest :( dostałam ją na jesień/zima) jak wiadomo nie sprzyjający okres do klimatyzacji w nowym otoczeniu. Niestety liścia uschły, w tej chwili wypuszcza dwa nowe. Jest nadzieja, że się odrodzi ale niestety już druga taką palma mi usycha :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”