Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Lepiej nie. Doświetlanie nie spowoduje, że rośliny będą rosły tak, jak podczas okresu wegetacji. Potrzebują przejść okres odpoczynku, żeby do wiosny nabrać sił. Doświetlanie ma za zadanie uzupełnić niedobory światła, gdyż większość roślin doniczkowych dalej rośnie, ale wolniej. Dlatego w tym czasie powinno się ograniczyć nawożenie, a nawet w ogóle zaprzestać. Biohumus to nie jest normalny nawóz, a taka "brudna" woda mająca trochę mikroelementów o wiele mniejszym stężeniu niż nawóz mineralny. Dlatego można go bardziej bezpiecznie stosować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

norbert76 pisze: Biohumus to nie jest normalny nawóz, a taka "brudna" woda mająca trochę mikroelementów o wiele mniejszym stężeniu niż nawóz mineralny.
A kosztuje jakby perły były w niej rozpuszczone :wink:
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Norbert, może nie biohumusem, ale innym nawozem? Napisałam, że doświetlane rośliny ładnie przyrastały, niektóre zrobiły się bardziej "krępe", dlatego pomyślałam o nawożeniu. Wcześniejsze zimy raczej nie służyły moim roślinom w mieszkaniu w bloku, mimo zakręcania kaloryferów w pokojach, gdzie są rośliny.
A swoją drogą: jak to jest z roślinami egzotycznymi, z rejonów bez zim? Czy one też przechodzą okres spoczynku, kiedy prawie cały rok mają takie same warunki?
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

W rejonach tropikalnych masz dwa okresy: suchszy, odpowiadający naszej zimie i deszczowy - odpowiadający naszemu latu. Więc nie jest tak, że przez cały rok są takie same warunki. W tym drugim okresie rosną bujniej i szybciej, w tym pierwszym nieco spowalniają wzrost.
Dlatego w warunkach domowych należy dopasować czas wegetacji do tego w naturze. Doświetlanie i nawożenie to dwie różne kwestie. To pierwsze ma uzupełnić braki światła, którego jest za mało/za krótki dzień w porównaniu do warunków naturalnych.
Natomiast nawozisz wtedy, kiedy rośliny wegetują a jest to w naszym klimacie okres wiosna - lato. W okresie jesienno-zimowym nie nawozisz, albo robisz to tylko około raz na miesiąc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
eQuadoR
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sty 2020, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Szykuję się powoli do wiosny, zastanawiając się jak nawozić swoje rośliny zielone. Początkowo myślałem, że biohumus wystarczy ale po przeczytaniu kilku tematów na forum zrozumiałem, że muszę jednak kupić jakiś inny preparat do nawożenia. Co sądzicie o Sumi do roślin zielonych o składzie: azot (N) - 8%, fosfor (P2O5) - 3,5%, potas (K2O) - 5,1% i mikroskładnikach: Bor (B), Miedź (Cu), Żelazo (Fe), Mangan (Mn), Molibden (Mo), Cynk (Zn)?

Czy oprócz tego można stosować biohumus? Kupiłem już takie specjalne ampułki i zastanawiam się czy nie wyrzuciłem pieniędzy w błoto...
Czy biohumus można podać na przykład teraz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

W kwestii Biohumusu odpowiedziałem Ci w poprzednim poście. Nie nadaje się na podstawowy nawóz.
Nie kombinuj specjalnie z nawozami, poszukaj po prostu mineralnego do roślin zielonych albo palm, dostępnych w każdym sklepie ogrodniczym, marka (czy to będzie Florovit czy Substral) w zasadzie nie ma aż większego znaczenia. Jednak jak chcesz, możesz poszukać zrównoważonego nawozu firmy Peters Allrounder 20:20:20, na Allegro dostaniesz w kilogramowych woreczkach. Starczy Ci to na 1000 litrów wody, więc jest wydajny. Od jakiegoś czasu używam go do większości roślin doniczkowych, w tym palm.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Czy ktoś z Was używał nawozu do roślin kwitnących PETERS Professional BLOSSOM BOOSTER NPK 10-30-20?
Jestem ciekawa, czy on faktycznie zwiększa kwitnienie roślin (np. fiołków).
Warto go kupić, czy szkoda zachodu?
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Nawozy Peters, to taka wyższa półka, więc na pewno warto spróbować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
weronika123
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 23 maja 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Zdarza mi się zapomnieć o regularnym nawożeniu roślin domowych - po prostu kiedy widzę, że czas je podlać to biegnę po wodę, a dopiero po fakcie przypominam sobie, że powinnam była je również zasilić nawozem. W związku z tym wpadłam na pomysł, żeby do wody, którą mam odstawioną dla roślin, od razu dodać ok. 1/5 - 1/4 dawki nawozu dla roślin zielonych i nawozić je przy każdym podlaniu, ale mniejszym stężeniem. Czy to dobry pomysł czy jest zbyt duże ryzyko przenawożenia? Oczywiście tylko okresie wegetacji.
Pozdrawiam,
Weronika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Takie stężenie jest za słabe i nie odniesie dla roślin większej korzyści.

Co każde podlewanie stosujesz połowę zalecanej dawki, oczywiście mineralnego nawozu - nie Biohumusu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Voytek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 22 maja 2020, o 19:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Mam nawóz Florovit do roślin zielonych. NPK 7-5-6. Wg ich zaleceń "Należy stosować 10 ml nawozu na 1,2 l wody i takim roztworem podlewać rośliny co 5?7 dni od kwietnia do października".
Czy połowa dawki co każde podlewanie, którą poleciłeś, będzie lepszym rozwiązaniem? Gdzieś przeczytałem, że podlewanie samą wodą wypłukuje również nadmiar soli z ziemi. Nie mam jeszcze wyczucia co do podlewania i może dobrze by było jednak nowozić raz na tydzień pełną dawką?

Ktoś w tym wątku odmierzał nawóz na 1/3 łyżeczki :D Po przygotowaniu roztworu czas jego użycia chyba nie jest ograniczony? :) Prościej by mi było zrobić np. 2l nawozu i mieć roztwór na miesiąc czy dwa.

Rozumiem, że ten nawóz nada się do takich roślin jak szeflera, dracena, syngonium. Do zamiokulkasa lepiej kupić nawóz do sukulentów?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nawozy,nawożenie roślin doniczkowych

Post »

Czy zostosujesz połowę zalecanej dawki co każde podlewanie czy pełną co drugie, nie ma znaczenia.

Do sukulentów stosuje się nawóz o mniejszym stężeniu azotu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nawozy do roślin ten sam skład a różnica w nalepce ?

Post »

Dobry wieczór
Porównuję skład nawozu do Juk i Palm firmy Agrecol z ich nawozem uniwersalnym "biohumus super forte nawóz uniwersalny" i widzę że skład wymieniony jest identyczny : Azot 1%, Fosfor 0,5 , Potas 1% . Inne składniki nie są wymienione, czy zatem to ten sam produkt z inną nalepka ?? Kupiłem go bo był w markecie a skład ten sam co w wersji dla Juk i Palm, mam palmę w gruncie i zastanawiam się czy szukać tego czy kupować ten będzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”