Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Mati!
Rozłożyłeś mnie na łopatki. :;230
A co ma filtr Brita do budowy domu???

Ten filtr to zwykły dzbanek, do którego wlewasz wodę i się...filtruje.
Ja przez niego przepuszczam wodę na kawę i herbatę.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

A bo ja myślałem co filtruje wodę i taka z kranu wylatuje ;:306
Ale to i tak bym musiał kupić.
To może bez 1 punktu?
A chłodzisz do temp.pokojowej czy w lodówce/zamrażarce?
No cytrynę to kupię ;:173
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

No pewnie, że po gotowaniu wlewam wodę do miski i sama się chłodzi na stole. :)
Awatar użytkownika
malutki1
100p
100p
Posty: 108
Od: 9 kwie 2013, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Tylko woda demineralizowana lub odwróconej osmozy do spryskiwania w okresie wzrostu, co 2-3 tygodnie dodawać ? zalecanej dawki nawozu do storczyków. Przerobiłem trochę oplątw zazwyczaj z mojej winy padały po prostu je zalewałem. I podstawa nie można jednakowo traktować oplątw z uwagi, iż są rosnące w naturze na pustyni i w deszczowych lasach, które nie potrzebują częstego zraszania i nie wiadomo, jakiej wilgotności i na odwrót.
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Fajnie, tylko, że szara gwatemalska potrzebuje mało wody, a o gwatemalskiej zielonej piszą, że wody dużo. I jak tu się połapać, jak one jeszcze takie podobne ;:223 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
malutki1
100p
100p
Posty: 108
Od: 9 kwie 2013, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Z tym mało a dużo wody to tak jest różnie z uwagi, iż zaglądam na różne fora obco języczne znalazłem naprawdę super opisy a więc tak zielona czy szara jak i również czerwona 1-2 razy w tygodniu dobrze zraszać oczywiście latem zima, co 10 ? 12 dni zachowując dość wysoką wilgotność. Następnie raz w miesiącu dobrze wykapać to znaczy wrzucić do wody i niech sobie poleży nawet do 6 godzin. Dotyczy to oplątw niezamocowanych na stałe w różnych projektach. A te, które są w vi variach , terrariach, paludariach dobrze spryskiwać do południa, aby wyschły do wygaśnięcia świateł oraz zafundować poranną mgłę i to tak dobrze prawdo podobnie rośliny bardzo dobrze się czuja i nie narzekają tą technikę obecnie stosuje z uwagi, że posiadam vivaria i polecam.
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

malutki1 - "hakiem" w Twojej wypowiedzi jest właśnie 'zachowanie dość wysokiej wilgotności'. Niby jak to zrobić, jak one wiszą na oknie ;:224 . Ja wszakże mam na parapetach tace z wodą, ale wilgotność i tak nie przekracza 60%, a to wg mnie za mało, żeby gwatemalskie były zadowolone bez dodatkowego zrasznia, które, jak wiemy i tak jest chwilowe. Mam nawet nawilżacz do storczyków, myślę jednak, że po miesiącu fornir z mebli leżałby na podłodze, czyli odpada ;:185 .
Moje źródła "donoszą" mi, że zielona potrzebuje mniej światła, a więcej wody, a szara - odwrotnie. Czyli coś jest na 'rzeczy'.
Nic to, spróbuję powojować, może się wstrzelę w ich potrzeby, bo niesamowicie mnie się podobają ;:108 . Aż do skutku ;:134 .
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

malutki - to co piszesz jak najbardziej sprawdza się u mnie, z jednym tylko małym wyjątkiem :lol:
Otóż wszystkie, jeszcze raz podkreślam --> wszystkie moje tillandsie traktuję jednakowo.
Zraszam je, a raczej solidnie 'prysznicuję' co 3-4 dni - oczwiście mówię teraz o sezonie jesień/zima.
A ten wyjątek to to - że nie mają takiej wilgotności jaką powinny mieć, a mimo to rosną i kwitną :lol:

Aniu - to co napisałam dotyczy również wszystkich, podkreślam :;230 wszystkich form T. usneoides.
Nie traktuję ich wyjątkowo - również kąpiel co 3-4 dni i tyle :lol:
Powiem więcej - ponieważ one wiszą na ścianie szafy :lol:
więc ze względów oczywistych nie mają żadnego dodatkowego źródła nawilżania, czytaj - miseczki z wodą :lol:

Poza tym jeden szczegół, o którym wspomina p. Beata - ta sama odmiana oplątwy,
w prawie identycznych warunkach - podobna wilgotność, nasłonecznienie, zraszanie, itd,
w jednym domu będzie rosła bez problemu, a w drugim nie ...

Wniosek jest prosty - pomimo całej teorii trzeba je obserwować i traktować indywidualnie :lol:

Mam dostać dzisiaj odpowiedzi na mnóstwo pytań właśnie na temat T. usneoides od p. inż Piotra Dobrzyńskiego,
więc jak tylko - od razu napiszę :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Trwało to dłużej niż zakładałam, ale udało się - dostałam odpowiedź na parę pytań od p. Piotra Dobrzyńskiego.
Może na początek o wodzie :lol:
Spytałam jakiej wody najlepiej używać do 'podlewania' tillandsii,
i jakiej wody używa się w szklarniach, skąd w większości mamy roślinki :lol:
I wygląda to tak:


W lasach tropikalnych woda jest miękka --> nie zawiera soli wapnia i magnezu w takiej ilości,
które powodują tworzenie się białego osadu,
jednak są niezbędne do procesów metabolicznych, jakie zachodzą w roślinie.

Nadmierna ilość białego osadu odkładającego się sukcesywnie na roślince --> zatyka szparki na liściu,
co w rezultacie może spowodować, że roślina się udusi.

Zatem najodpowiedniejsza jest --> woda z filtra odwróconej osmozy,
bo ta pozbawiona jest zbyt dużej ilości soli wapnia i magnezu.

Jeśli używamy wody destylowanej --> to powinno się zawsze dodać kilka kropli nawozu,
aby ta woda nie była jałowa, i dostarczyła roślinie niezbędnych składników pokarmowych do prawidłowego wzrostu.

W warszawskiech szklarniach używa się wody z filtra odwróconej osmozy, jednak przy każdorazowym zraszaniu zawsze dostają niewielką ilość nawozu.
Pozdrawiam i zapraszam
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

OO, dzięki Ewcia za umieszczenie tej odpowiedzi. Woda z filtra odwróconej osomozy (z RO) to praktycznie woda destylowana, więc dodawanie nawozu do niej jest w takim razie zdecydowanie wskazane. Swoje panienki zraszam właśnie wodą z RO, ale nawozu nie dawałam do niej, tylko oddzielnie zraszałam co jakiś czas wodą z nawozem, czyli zmienię im środowisko wodne i dodam do spryskiwacza troszkę nawozu i na stałe będzie :) Dzięki za informację :)
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Fajnie, że napisałaś tyle o wodzie, ale w takim razie, co z deszczówką? ;:224 . Przecież w tych lasach tropikalnych pada deszcz i tylko deszczową wodą tillandsie się karmią.
Myślę, że zastosowanie filtra jest konieczne, jak nie ma możliwości dostępu do deszczówki i to jeszcze w terenie niezbyt zurbanizowanym, albo gdy długo deszcz nie pada, bo i tak się zdarza :tan .
Ja raz na jakiś czas dodaję do deszczówki troszkę nawozu dla storczyków - myślę, że to dobre rozwiązanie, bo jeszcze żyją ;:306
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
Awatar użytkownika
mmudant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 922
Od: 19 mar 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Deszczówka na pewno jest super (pomijając oczywiście kwestię kwaśnych deszczy itp... ale to już raczej nie jest u nas problemem). W końcu jak na lato wystawia się oplątwowe panienki na dwór to mają tylko deszczówkę i rosę, i bardzo im to pasi :) ;:3 W deszczówce też jest trochę różnych związków
Awatar użytkownika
ewa321
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3541
Od: 5 lip 2014, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Tillandsia ? uprawa,wymagania,choroby i szkodniki - pytania

Post »

Ania - brałam pod uwagę 'ciężkie miejskie warunki', i pytałam tylko o wodę destylowaną i kranówę :lol:
Nawet nie pytałam o deszczówkę, bo tak jak pisze Madzia --> deszczówka jest najlepsza :lol:
Pozdrawiam i zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”