Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
fido
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 kwie 2021, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Tomaszów

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Moja hoja :)
Stoi (wisi) w kuchni przy oknie od strony wschodniej, kwitnie co roku. Światła ma dużo, słońce świeci na nią nie bezpośrednio a przez firanę. Od strony południowej jest drugie okno więc światła ma dużo cały czas. Drugie zdjęcie, kwiat wygląda jak prześwietlony, ale właśnie cało hoja doświetlona jest przez dzisiejsze poranne słońce.
Nie wiem tylko jaki jest to gatunek.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

To najpopularniejsza hoja carnosa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1835
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Mam identyczną Hoję . Uwielbiam jej zapach ale jak kwitnie po jednym
kwiatostanie. Ktoś tu wspomniał, że mu zapach przypomina trupa :D
Chyba wiem dla czego. Podobny zapach mają Lilie ,które są często
w pogrzebowych wieńcach i bukietach.


Obrazek
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Niezawodna, jeśli chodzi o kwitnienie, hoja multiflora.
Przy okazji pobierania pędów na sadzonki, udało mi się ją wydobyć z czeluści parapetu na światło dzienne :wink:


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

H. multiflora.
Niestrudzenie kwitnie, nie nadążam wycierać nektaru z okolicznych roślin i z parapetu.


Obrazek
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
sigreg
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 wrz 2016, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

hoja Densifolia - pierwsza hoja i pierwsze podejscie do hydroponiki, pytania

Post »

Czesc,

Dostalem wczoraj w prezencie ciekawy okaz, jest to hoja Densifolia, prezentuje sie jak na zdjeciu:

Obrazek

Dwa pedy, i wysokosc 40 cm. O Hoyach nie wiem zbyt wiele, dopiero od wczoraj trwa intensywna edukacja :) Na razie roslina sie aklimatyzuje (planuje dac jej przynajmniej 7 dni w nowym miejscu), po czym trzeba bedzie zaczac dzialac. Roslina rosnie w podlozu produkcyjnym, w ktorym jak widac czuje sie calkiem niezle, ale doczytalem ze Hoye to epifity wiec korzenie wymagaja dostepu powietrza i nie toleruja zalewania i tu to podloze dlugoterminowo moze sprawdzic sie slabiej.
Z roslina dostalem tez worek seramitu (podloze podobne do kermazytu), doksztalcilem sie nieco w temaci semi-hydroponiki i wydaje mi sie ze w moim przypadku bylaby to najbezpieczniejsza metoda utrzymywania rosliny (brak ryzyka przelania, mniejsze ryzyko przesuszenia) kosztem koniecznosci ciaglego stosowania malych dawek nawozow.
Ale jako ze jestem tu kompletnie poczatkujacy zastanawiam sie jak do tego podejsc. Wyczytalem ze rosliny rosnace w podlozu przed przejsciem na hydro musza miec kompletnie oczyszczona bryle korzeniowa. Chodzi o eliminacje ryzyka gnicia korzeni spowodowanego ciagle mokrymi resztkami ziemi. Kilka razy spotkalem sie z opinia ze lepiej wogole odciac korzenie, albo ukorzeniac nowe sadzonki od razu w wodze/seramisie/kermazycie niz ryzkowac przesadzania z ziemi do hydro. Przyznaje z doswiadczenia przy innych roslinach ze oczyszczenie "do czysta" korzeni wydaje mi sie malo prawdopodobne o ile wogole mozliwe.
Wiec zastanawiam sie jak podejsc do tematu zeby zminimalizowac ryzyko utraty rosliny. Na razie mam pomysl zeby odciac szczyt jednego z pedow, i tak uzyskana szczepke potraktowac ukorzeniaczem i sprobowac ukorzenic w docelowym seramisie. A rosline macierzysta na razie zostawic tak jak jest. Gdy szczepka sie ukorzeni wtedy dopiero zaczac dzialac przy roslinie macierzystej. ALE ! To moze oznaczac ze roslina macierzysta postoi w tym podlozu produkcyjnym jeszcze przynajmniej 3 miesiace.
Ma to sens ?

A moze lepiej wogole zostawic temat hydro, nie kombinowac i przesadzic rosline w podloze dla storczykow/sukulentow czy jakiekolwiek inne zapewniajace doskonaly drenaz i dostep powietrza ?

Proszę o poprawną pisownię.
Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: hoja Densifolia - pierwsza hoja i pierwsze podejscie do hydroponiki, pytania

Post »

Tutaj mamy wątek poświęcony uprawie Hoi:
viewtopic.php?f=19&t=8252&hilit=Hoja

A tutaj o hydroponice:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=19&t=74728

Uprawa w hydro jest prosta niż by na to wskazywało, chociaż trzeba zainwestować w specjalne nawozy (co prawda na początek można używać Agrecol żel, który również dedykowany jest w tej metodzie uprawy) oraz mierniki EC i pH pożywki.
Jeśli jednak to jest Twoja pierwsza Hoja, to polecam uprawę w tradycyjnej mieszance, czyli np. ziemi, perlitu, podłoża do storczyków. Na pewno trzeba przesadzić od razu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
sigreg
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 wrz 2016, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zabrze

Re: hoja Densifolia - pierwsza hoja i pierwsze podejscie do hydroponiki, pytania

Post »

Dziękuję bardzo ! Zdecyduję się na próbę z hydro.. ale po pobraniu szczepki od rośliny, w razie gdyby coś jednak poszło nie tak. Juz lecę do wskazanego wątku !
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2869
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Hoja,woskownica(hoja) - uprawa, pielęgnacja

Post »

Przełożenie z ziemi do hydro wiąże się z tym, że roślina będzie musiała wyprodukować nowe korzenie, więc ja zostawiłabym tą roślinę w ziemi a pobraną sadzonkę ukorzeniła w wodzie i prowadziła w hydro.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”