Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Witam. Kroton stoi na podłodze przy oknie, ma słońce od godz. 16. Podlewany jest kiedy ziemia lekko przeschnie, obecnie ok. co 6 dni tak, aby troszkę wody przeciekło na podstawkę. Przesadzany był rok temu. Stosuję nawóz dżdżownicowy co trzecie podlewanie. Pod liśćmi nie ma szkodników.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Trochę za mało słońca, jak dla Krotona. On powinien mieć południową wystawę, a u Ciebie to najprawdopodobniej północny zachód. Druga sprawa, jeśli nawozisz Biohumusem to możesz spokojnie używać go do jesieni do każdego podlewania. To nawóz stricte naturalny i w zasadzie bardzo bezpieczny dla roślin.
Martwi mnie trochę podłoże, bo to pewnie sama ziemia a powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza. Inaczej podlewając tak jak Ty to robisz, że woda wypływa na podstawek na dole doniczki może niewystarczająco przesychać.
Ogólnie jednak pomijając słabe wybarwienie wskutek małej ilości słońca, ten Kroton źle nie wygląda. Jeśli problem dotyczy na razie tych dwóch, trzech liści to na razie bym tylko obserwował. Jeśli liście zaczną opadać w większej ilości, to trzeba zajrzeć do korzeni i przesadzić w/w mieszanki. Podlewaj też nieco trochę mniejszą ilością wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Niquess
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 gru 2018, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aucuba czy kroton?

Post »

Witam, czy ktoś mógłby mi pomóc zidentyfikować szkodnika który zaatakował mojego krotona. Na łodydze ma biało brązowe robaczki, są bardzo małe na zdjęciu ledwo je widać


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Przędziorki. Zrób oprysk preparatem Envidor, Nissorun lub Vertimec. Powtórz po tygodniu czasu.
Przyzwyczajaj się, że będą one co jakiś czas wracać, bo lubią akurat te rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Piszecie, że kroton rośnie dość wolno, ale mimo to zastanawiam się, czy mój już w tej kwestii nie przegina:). Dostałam niewielkiego krotona na dzień kobiet, czyli już ponad trzy miesiące u mnie i przez ten czas kompletnie nic się w nim nie zmieniło, żadnego zalążka nowego liścia, nic. Od razu przesadziłam do ziemii uniwersalnej wymieszanej z perlitem, na dnie keramzyt. Podlewam jak ziemia lekko przeschnie, co kilka podlewań nawożę uniwersalnym nawozem mineralnym. Stoi półtora metra od dużego południowego okna, ale po lekturze tego wątku juz wiem, że wyląduje bliżej. Czy to może być przez niedobór światła? A może po prostu ten typ tak ma i powinnam być cierpliwa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Stanowisko to raz, Kroton potrzebuje południowego parapetu...
Druga sprawa, regularne nawożenie nawozem mineralnym do roślin zielonych nie co kilka podlewań, ale co drugie pełną dawką.
Najważniejszym czynnikiem w uprawie jest jednak właściwa dawka światła i słońca.
Szkoda, że od razu nie poczytałaś wątku albo pierwszego lepszego poradnika.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. Rozumiem, że to może być bezpośrednio za szybą? Bo z tym "pierwszym lepszym poradnikiem" to różnie bywa, są takie, które odradzają aż tak jasne stanowisko.
Ale przyznaję się bez bicia, że faktycznie został potraktowany trochę po macoszemu. Postawiłam i wobec braku negatywnych zdarzeń, nie poświęciłam mu zbyt dużo uwagi, dopiero ostatnio mnie tknęło, że coś się jednak powinno dziać, w końcu to nie plastik. Nawóz będę dawać częściej.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Na parapecie, to na parapecie. Krotony należą do roślin słońcolubnych, w naturze rosną w pełnym słońcu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
gulwa
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 gru 2019, o 14:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Aż mi głupio, że to było takie proste, trochę słońca i już są zalążki nowych liści:). Na swoje usprawiedliwienie mam jednak to, że sporo łatwodostępnych (czyt. internetowych) źródeł karze chować krotona przed bezpośrednim słońcem (z resztą "metka" na doniczce produkcyjnej też). Tak czy inaczej dziękuję, przy kolejnym kwiatku najpierw zajrzę tutaj.
Mala2903
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 wrz 2020, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Witam, posiadam od kilku lat krotona, ale w tym roku mi zmarniał, na wiosnę puścił dużo nowych liści na bokach, ale od góry na gałązkach zaczął usychać. Gałązki są bardzo suche, nowe listki też potrafią na końcach się zwijać i schnąć. Cały czas stoi w jednym miejscu, pokój jest bardzo słoneczny, podlewam średnio ci 4 dni. Boję się, że może całkiem uschnąć.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Przelany, nieprawidłowe podłoże. Gdzie stoi, na parapecie - wystawa południowa?
Nie ma szkodników?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Mala2903
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 wrz 2020, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

Stoi z dwa metry od okna na stoliku. Z jednej strony jest okno od wschodu A z drugiej od południa. Słońce jest tam cały dzień, ale kwiatek nie stoi w pełnym słońcu. Czyli najlepiej przesadzić?

-- 25 wrz 2020, o 13:51 --

Nie zauważyłam, żeby miał jakieś szkodniki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Kroton - uprawa,przycinanie, rozmnażanie

Post »

2 metry od okna dla krotona to zdecydowanie za ciemne stanowisko, nic dziwnego że tak wygląda, pomijając przelanie. Bardziej istotna jest odległość od okna, a nie z ilu stron ma światło.

Kroton to tylko słoneczny południowy parapet.
Oczywiście że przesadzić, chyba że chcesz żeby wylądował w śmietniku, co i tak grozi ze względu na podstawowe błędy uprawowe.
Prawidłowe podłoże to mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 3 :1. Roślin doniczkowych nie sadzimy do samej ziemi. Podczas przesadzenia sprawdź stan korzeni czy nie są pogniłe.
Suche gałązki oczywiście poodcinaj.
Podlewasz tak, żeby utrzymywać umiarkowanie wilgotne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”