Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

karambazielona nie widzę doniczki i ziemi w niej i brak opisu warunków oraz jak się nią zajmujesz, jak podlewasz , jaka ilością wody, gdzie stoi itp. :wink:
karambazielona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lut 2012, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

Pachira mieszka w między kuchnią a salonem :) W odległości około 2 metrów od okna. Podlewam ja raz w tygodniu woda z czajnika. Staram sie raz dziennie spryskać wodą. Ilość wody na oko... :) = 2/3 czajnika, aż woda pokaże się w podstawce.

Na dnie doniczki znajdują się białe kamyczki takie jak do akwarium. Powyżej ziemia. Co jakiś czas staram się ja odwracać ponieważ strona od okien rośnie zdecydowanie szybciej.

Sam nie wiem czy ziemia może być zła może jakiś nawóz?


Zdjęcie nieaktywne/norbert76
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

Ziemia zła nie jest ale doniczka za mała jak na tą wielkość rośliny. Ponadto podlewasz ją podejrzewam nieprawidłowo bo donica (ceramiczna - nigdy nie polecałem) w jakiej rośnie pochłania cześć wody jaką wlewasz i ponownie ją oddaje po czasie ale jedynie w głębi doniczki, ty tego nie widzisz i jednocześnie widząc na powierzchni suche podłoże podlewasz ponownie. Efekt jest taki że w dolnej partii bryły korzeniowej ziemia jest stale mokra lub zbyt wilgotna. Dwa metry od okna to za daleko , na takiej odległości od światła dziennego roślina otrzymuje go tylko ok 40% tego co powinna. :wink:
karambazielona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lut 2012, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

-pachira w ciągu dnia pojedzie po okno ;)

-doniczka jest dwa razy większa od tej w której kupiłem roślinkę, ale może rzeczywiście będę musiał przemyśleć zmianę.

-jaką "odżywkę" można stosować do pachiry?

-czy ktoś kiedyś stosował do pachiry świtlówkę Megaman'a Plant?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

-Nie w ciągu dnia ale na stałe.
-Może być taka.
-Nawóz dla roślin zielonych, można zacząć podawać od marca nie częściej jak co 14-21 dni.
-Zbędne bo dzień już jest dość długi. :wink:
karambazielona
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lut 2012, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

Niestety Pachira marnieje mi w oczach. Liście wysychają, ale zupełnie inaczej niż najczęściej jest to opisywane.

Tak jak już pisałem wcześniej końcówki liści wysychają i te wyschnięcia przenoszą się dalej w głąb liście. Wyschnięcia są suche jak pieprz i tak jak zasuszone liście na jesieni. Czasami wysuszenie występują na boku liścia. Prawie każdy listek tak wygląda co robić bo już nie ma cierpliwości do roślinki ;)


Stała przy samym oknie - strona wschodnia.
Obrazek
xavi3r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2012, o 18:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Proszę o pomoc z pachirą

Post »

Witam,

Bardzo proszę o poradę w sprawie przycinania pachiry.
Strasznie się rozrosła i traci swoją urodę,

Jak można ją przyciać ? Te nowe pędy które poszły do góry też się przycina?
Czy przycinać od dołu..

Obrazek
Awatar użytkownika
Nadzieja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1350
Od: 3 sty 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dobczyce

Re: Proszę o pomoc z pachirą

Post »

Witam
Ja bym obcięła te górne pędy. dzięki temu rozkrzewi się i zyska kulisty pokrój.
Awatar użytkownika
MonkaD
50p
50p
Posty: 85
Od: 22 lip 2012, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira Aquatica jak ukorzenić nowy pęd ?

Post »

Witam. Roślinka wypuściła nowy pęd ze zgrubiałego korzenia. Chciałabym ten pęd ukorzenić, ale jak to zrobić ? Ucinam bezpośrednio przy korzeniu czy troszkę wyżej i co dalej ? Bardzo prosiłabym, żeby ktoś dokładnie mi wytłumaczył, jak mam to zrobić, bo nie chcę zniszczyć tego pędu. Dziękuję i pozdrawiam, Monika :)
http://img707.imageshack.us/img707/9673/dsc03756p.jpg
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pachira Aquatica jak ukorzenić nowy pęd ?

Post »

Nie jest ten pęd zbyt młody na ukorzenianię?
Ja bym poczekała, aż lekko zdrewnieje przy nasadzie.
Awatar użytkownika
kamea
100p
100p
Posty: 157
Od: 25 gru 2009, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Pachira

Post »

No i problemy nie ominęły też mojej Pachiry :(
Od jakiegoś czasu żółkną jej liście od dołu, jakby od środka ku brzegom, po czym opadają, dodatkowo ma suche końcówki, ale te są praktycznie odkąd ją mam.

Niedawno przesadziłam ją do głębszej doniczki.

Czy ktoś może miał podobny problem? Co może być przyczyną?

Poniżej załączam zdjęcia liścia oraz całej rośliny:
Pozdrawiam serdecznie

Obrazek Obrazek Obrazek
anKa7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 sie 2012, o 19:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pomoc pachira

Post »

Proszę o pomoc z moją pachirą - drzewko od pewnego czasu marnieje. Kilka miesięcy temu zaczęły na liściach pojawiać się brązowe plamy, zaczęły opadać liście. Do tej pory, uchowało się już niewiele z nich. Roślinę podlewam raz na dwa tygodnie (mniej więcej), czasem stosuję odżywkę do kwiatów uniwersalną, drzewko nie stoi w bezpośrednim nasłonecznieniu.
Oto jak wygląda teraz
Proszę o wskazówki jak uratować drzewko i jak powinnam prawidłowo je pielęgnować :)
Obrazek

pozdrawiam i dziekuje :)
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pachira

Post »

Witam
Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Od wakacji mam pachirę, i do końca roku rosła naprawdę pięknie, to było do końca roku, ale od jakiegoś czasu zaczęła marnieć i tak obecnie wygląda. Gdzieś czytałem że kwiat ten lubi lekko kwaśną glebę to też któregoś dnia stopiłem śniegu i podlałem, nie wiem czy to od tego. Gdzieś doczytałem że jak się przelej to trzeba przesadzić, no więc bach do wanienki, poluzowałem korzenie dosadziłem kwaśnej gleby i tak to już mija tydzień. Nie wiem czy przelałem bo średnio podlewam je co drugi dzień i to odrobinkę ponieważ bardzo szybko gleba wysycha. Kiedy ją wyciągnąłem, miała normalną lekko wilgotną glebę. No i tak to już zostało, nie wiem co źle robię, albo co mogę robić lepiej. Może ktoś mi doradzi od czego te liście tak marnieją nim to całkiem się zepsuje. A no i czy to prawda że pachira raz na jakiś czas zrzuca liście, no i czy załóżmy jak się już lepiej poczuje to czy na wiosnę będę mógł oberwać z tych brzydkich liści by potem wyrosły nowe ładne ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”