Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
gandalf
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 25 sty 2013, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pachira

Post »

Faktycznie może to od suchego powietrza, postawiłem ją na dużym płaskim podstawku w którym stoi woda, a jutro kupię zraszacz.
Jeśli ktoś ma jakieś pomysły co źle robię albo co robić lepiej to nadal czekam na odpowiedź. Prócz tego w domu mam twardą wodę więc raczej odpada do spryskiwania, i zastanawiałem się czy mogę robić to wodą destylowaną, albo mineralną (niegazowaną) ?
No i oczywiście nadal powielam potania z mojego poprzedniego wątku odnośnie oberwania liści na wiosne żeby tak nie straszyły i jak to robić by roślina zbytnio nie ucierpiała
KateVonS
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 lut 2013, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak ratować pachirę? Moje kochane drzewko umiera :(

Post »

Hej jesteście moją ostatnią szansą. Moja pachira ma z 3 lata. Zawsze zawyglądała tak:
Obrazek


teraz juz od 3 miesięcy wygłada tak :(

Obrazek

Obrazek

błagam ratujcie moją kobitke. jest co dzień zraszam ja i dostaje w miesiącu porcje znawozem do roślin zielonych. staram sie nie grzac w pokoju grzejnikiem i wietrze 2 razy dziennie...
Awatar użytkownika
agnieszka_
1000p
1000p
Posty: 1510
Od: 21 gru 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pachira - co się dzieje?

Post »

:wit
Moja pachirka coś choruje :( Proszę mi tylko powiedzieć czy przeżyję , zajrzałam do korzeni i lekko sa przegnite .
Jak długo jej nie podlewać ? Ma wilgotne podłoże .
A może to nie jest wina przelania ? tylko jakaś choroba ?
Od niedawna posiadam pachirę jakieś 2-3 tygodnie od tego czasu raz delikatnie podlana .
Liście żółkną i opadają . co się z nia dzieje nie tak ?

W żółtej osłonce tak wyglądała zaraz po zakupieniu jej . Proszę o pomoc .
I czy w ogóle będzie żyła ?

Obrazek Obrazek Obrazek
Hedera hetera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira Aquatica - nie rośnie, brak liści

Post »

Proszę o pomoc w sprawie mojej pachiry. Przejrzałam wcześniejsze posty, jednak żaden nie poruszał problemu mojej roślinki.

Mam w domu dwie pachiry - jedna ma 2 lata, druga ok. pół roku. Mniejsza rośnie dobrze, wypuszcza nowe liście. Starsza kiedyś została przesuszona i wiele liści jej odpadło. Zostało może z 7 listków, z czego połowa była żółtawo - zielona. Przycięłam ją więc, jednak przycięte końcówki odpadły od rośliny, a jej zostały raptem 3 liście. Roślina jednak nie umarła. Nie rośnie, nie więdnie. Po prostu ma tylko 3 liście 8-). Sama już nie wiem, co z nią zrobić. Stoi na oknie, w pokoju jest średnio 22-24^C, zraszam ją raz na 2 - 3 dni (mała wilgotność powietrza w pokoju). Podlewam, gdy podłoże przeschnie trochę. Stoi na spodku otoczona keramzytem. 2 razy nawoziłam ją w odstępie 10 dni. Wczoraj ją przesadziłam do gleby z włókna kokosowego, na razie nie umarła. Co powinnam zrobić, aby znowu wypuściła piękne liście :)?

Obrazek
x-mm-x
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 602
Od: 28 paź 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira Aquatica - nie rośnie, brak liści

Post »

Teraz to chyba tylko czekać :) Zimą pewnie sobie odpoczywała, ale już właściwie jest wiosna, więc może niedługo wystartuje.
Hedera hetera
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 lut 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira Aquatica - nie rośnie, brak liści

Post »

Mam nadzieję, że tak będzie, bo tak pięknie wyglądała, bardzo szybko wypuszczała u mnie nowe liście, a tutaj teraz zero reakcji...chyba jednak zima ją trochę uśpiła :).
kanapl
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 lut 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Witam :wit Tak wygląda moja pacha( to taki skrót :wink: ) ,kupiłam ją w biedronce i była zwięzła a odkąd jest u mnie to jej międzywięźla są w dużych odstępach. I moim zdaniem wszystkie te kwiatki w sprzedaży są traktowane jakimś środkiem skarlającym,takim ,żeby szybko nie rosły w sklepie ;:153


Zdjęcie nieaktywne/norbert76
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=64054 Zapraszam serdecznie wszystkich.....
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6842
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Pachira

Post »

Retardanty wzrostu aż tak szybko się nie rozkładają (niestety). Roślina po przeniesieniu do domu może się wyciągać z powodu mniejszego natężenia światła. Nazywanie pachiry "pachą" nie jest dobrym pomysłem.
_Lu_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2013, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Witajcie,
jestem tu nowa, przejrzałam cały wątek (i inne pachirowe również) i nie znalazłam objawów takich, jakie ma moja roślina.
Kupiłam ją ok 8-10 miesięcy temu (w ikea), od razu przesadziłam. Początkowo nie rosła, z czasem wypuszczała pojedyncze liście, ale te ostatnie (zimowe) są bardzo dziwne - wielkie i bardzo jasne (widać to na zdjęciach). Do tego liście zaczęły rdzewieć - niektóre od końcówek, inne od środka liścia. Cały kwiat jest dość okazały, korona jest gęsta, ale są w niej chore liście, no i ta zmiana koloru?
Pachira stoi na oknie, ma bardzo dobre oświetlenie (o ile można o nim mówić w zimę), pod oknem jest grzejnik, ale praktycznie nie ogrzewający parapetu i pomieszczenia. W pomieszczeniu jest ok. 18 stopni, czasowo włączany jest dodatkowy grzejnik (chyba to się nazywa konwektorowy grzejnik) na środku pokoju. Być może problemem jest totalnie przesuszane przez ten grzejnik powietrze?

Roślina jest aktualnie podlewana 2 razy w tygodniu, ok 1/2 - 3/4 szklanki wody (z kranu, ale odstana). Ostatnio 2 razy podlałam ją florovitem (chyba, przepraszam, ale dała mi tę odżywkę mama i nie wiem czy to na pewno był florovit). Bardzo proszę o pomoc. Co mogło wywołać to rdzewienie? Przesadzić? Spryskiwać? Jak odżywiać? Co zrobić z tymi liśćmi?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że wszystko co ważne jest dobrze widoczne :)
kanapl
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 lut 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Może przesadź ją do nowej ziemi? ;:218
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=64054 Zapraszam serdecznie wszystkich.....
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira

Post »

_Lu_ Zahamowany jest wzrost rośliny na skutek spowolnienia fotosyntezy i oddychania tkankowego - czyli brak w podłożu żelaza. Podaj przez trzy następne podlewania Insolfos oczywiście rozcieńczony z wodą. :wink:
_Lu_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 mar 2013, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Czarodziej_ dziękuję pięknie!
A co zrobić z tymi liśćmi, które usychają na końcówkach lub w środkowej części? Wyciąć? Jeśli tak, to tylko te "zaatakowane" czy całe "odnóża"? Chodzi mi o to, czy jeśli liście wyrastają z jednej łodyżki, to powinnam usunąć całą łodyżkę ze wszystkimi liścmi, czy tylko te liście z łodyżki, które rdzewieją? Przepraszam, straszny ze mnie terminologiczny laik, ale bardzo lubię moją pachirę i chcę dla niej jak najlepiej :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Przytnij tylko do zdrowej tkanki same schnące liście. Z czasem je usuniesz w całości jak roślina nabierze masy zielonej by teraz nie pozbawiać jej możliwości procesów fotosyntezy. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”