Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kanapl
200p
200p
Posty: 447
Od: 24 lut 2013, o 19:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira

Post »

Tak wygląda moja pachira w tej chwili, postawi ktoś diagnozę co jej dolega?
Obrazek
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=64054 Zapraszam serdecznie wszystkich.....
siostra0202
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 sie 2013, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira-podłoże,przesadzanie,ukorzenianie

Post »

Hej, na początek powiem, że jestem totalnie "zielona" w temacie kwiatków ;:180 ale bardzo spodobała mi się pachira (ta z zaplecionym warkoczem). I akurat przy ostatniej wizycie w castoramie zauważyłam, że się tam pojawiły. Duuuże okazy (drogie) i mniejsze ok. 30-40cm (w przystępnej cenie ;) ). Tylko zauważyłam, że te małe mają przycięte główne (te zaplecione) pędy i tak jakby z ich boków wyrastają te inne na których są liście. Dlatego zawachałam się z kupnem. Czy taka roślinka będzie dalej rosła w górę, pędy będą się wydłużać i drewnieć i będzie można ja zaplatać dalej? A jeśli tak to w jaki sposób zaplata się te warkocze? Chcę z tej małej wyhodować dużą i zaplecioną ;:204 Da się? Powinnam biec ją kupić?
Kharr
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 25 cze 2013, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: pachira - plecenie warkocza

Post »

Jeśli szczyt wzrostu został odcięty to.. kiepsko, roślina będzie rosła w góre ale nie pionowo tylko z krawędzi cięcia i będzie to wyglądać.. głupio, nienaturalnie i zajmie sporo czasu nim grubość młodszych i bazowych łodyg się do siebie zbliży. Moja ma 160 cm i została kupiona kiedy miała jakieś 90, do 120 +/- zaplotłem ją sam ale.. nie wygląda to tak solidnie i zwarcie jak u podstawy czy w środku.

Obrazek
86ruda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 lis 2013, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pachira potrzebuje pomocy...

Post »

Uwielbiam kwiaty ale nie bardzo sie na nich znam ;-) I tu wlasnie jest problem bo moja pachira potrzebuje pimicy a ja nie wiem z ktorej strony sie za to zabrac zeby nie padla calkiem (a duzo jej nie brakuje)
Wiec bylabym wdzieczna za wszelkie porady.
No wiec tak, kupilismy 2 male pachiry jakos w maju, na poczatku bardzo ladnie rosly. Niedawno stanely w miejscu a moj maz postanowil je przesadzic do wiekszych doniczek I wtedy zaczal sie problem. Przesadzil kwiatki, podobno nie naruszyl im korzeni ale za to 'obficie' podlal po przesadzeniu. A to 'obficie' to wygladalo tak ze biedne kwiatki mialy calkiem mokro jeszcze 2 tygodnie po przesadzeniu. Jeden z kwiatkow jest w miare dobrym stanie ale zbiera mu sie plesn na ziemi,za to drugi jest w gorszym stanie - oprocz plesni wiedna mu liscie. Z kazdym dniem wiedna jeszcze bardziej a ja nie wiem co zrobic-obciac te zwiedniete?przesadzic raz jeszcze? Pierwsze 3 zdjęcia to 1 kwiatek ostatnie zdjecie to 2-gi.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: pachira potrzebuje pomocy...

Post »

Ewidentnie przelane i prawdopodobnie postępuje zgnilizna korzeni. Szkoda, że nie było natychmiastowej reakcji, kiedy zobaczyłaś, że zostały zalane po przesadzeniu. A wystarczyło wyjąć i osuszyć. No trudno.
Ja bym wyjęła z doniczek i dała świeże, przepuszczalne podłoże. Doniczki z otworami i obowiązkowo drenaż na spodzie (np. keramzyt, kostki styropianowe...). Obejrzyj dokładnie korzenie i wytnij to, co ewentualnie zgniło. Nie podlewaj po posadzeniu przez jakiś czas. Nie wiem, jakie masz warunki do uprawy. To są rośliny, które magazynują wodę w zgrubiałej części pędu. Podlewamy je umiarkowanie, kiedy podłoże całkiem przeschnie. Życzę powodzenia.
86ruda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 lis 2013, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pachira potrzebuje pomocy...

Post »

Przesadzone.Mam nadzieje,ze odżyją.No i że nic nie pomieszałam przy przesadzaniu.
Wyjęłam je z tej starej ziemi, włozyłam styropian (miałam w domu 'S-ki' połamałam je na 3 części) dosypałam nowej ziemi (uniwersalnej) wsadziłam kwiatki nie uklepując a lekko stukając w doniczki ;-)
Nie podlewałam- kiedy mam je podlać?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
chinanit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1866
Od: 6 lip 2013, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: pachira potrzebuje pomocy...

Post »

Nie podlewaj co najmniej przez tydzień. Trudno doradzać na odległość, bo nie wiem jakie warunki panują w Twoim domu. Im chłodniej, tym wody mniej i rzadziej. Suche liście możesz obciąć. :)
86ruda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 29 lis 2013, o 10:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Witam
Mam problem z jedną pachirą.
Najpierw stała chwilę nad kaloryferem (na półce wysoko nie na parapecie),ale jak zauważyłam,że liscie trochę marnieją to od razu została przestawiona w inne miejsce. Potem została przesadzona przez mojego męża i pzrelana.....;/ dostałam porady tutaj na forum i przesadziłam ją do nowej ziemi.Przelane były dwie .ale druga sobie radzi.
Za to ta pachira coraz bardziej marnieje, po przesadzeniu nie podlewałam tydzień, wode dostała dopiero w sobotę, ale jedna z łodyg w tym czasie zrobiła się miękka (zdj.nr1) potem opadła w dół (w tym miejscu gdzie była miękka) więc ją odcięłam -zdj.nr2 (nie smarowałam niczym) i nie wiem co dalej... niewiele z niej zostało :( bardzo chciałabym ją uratować.
Czy możecie mi poradzić co z nią dalej robić żeby jakos się zregenerowała?A i ma trochę lużno w tej ziemi (ie uklepywałam przy przesadzeniu i nie wiem czy tak ma być?)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
drewutnia
1000p
1000p
Posty: 3711
Od: 1 gru 2011, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

pachira gubi liście

Post »

Witam
Pachira w formie drzewka ze skręconą łodygą gubi liście które najpierw żółkną, miejscami zwijają się(marszczą)
opadają w dół, na niektórych listkach zauważyłam plamy. Nie jest podlewana często, ma suche podłoże.
Była pryskana na grzyba i nawożona a jednak coś jej jest.
Proszę o pomoc

Obrazek

Obrazek
asicazg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 gru 2013, o 12:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira

Post »

Witam jestem nowym użytkownikiem tego forum .
Potrzebuje pomocy :( MOja pachira umiera , jest dla mnie bardzo ważnym kwiatkiem :( a od niedawna dzieje sie z nia bardzo zle . Opadły jej praktycznie wszystkie listki a te co pozostały to są zżółknięte i pozwijane . Proszę pomóżcie mi bo widze że dobrze sie na tym znacie . Dostałam ją jakoś w czerwcu wszystko było dobrze do czasu aż wyczytałam ze powinnam ja przesadzić przesadziłam , zaczęłam podlewanie i zrobiła się straszna :( Ziemia robi sie biała , jak wyciągnełam ją z ziemi to korzenie wszystkie sie rozerwały i została mała bryłka przy łodydze . Poslewałam ją z 2-3 razy w tygodniu . Wyczytałam że za często więc pozwoliłam jej na lekkie przesuszenie i zaczełam podlewać raz w tygodniu i zaczęłą gubić jeszcze więcej liści :( Mogę liczyć na waszą pomoc ?
majcka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sty 2014, o 02:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co zrobic z moja pachira?

Post »

Witam.
Prosze o pomoc jak pomoc mojej pachirze. Jedna lodyga byla od poczatku jakas slabsza. Miala duzo mniejsze liscie a teraz zaczela je gubic i widze, ze ta odnoga zdycha. Czy mam ja obciac przed tym miejscem gdzie czarnieje? I dlaczego umiera mi tylko jeden ped? nawiasem mowiac jeden mi juz usechl, ale to bylo z rok temu. Obcielam go, ale nie wyplatalam z warkocza.
Ogolnie tez mysle o przycieciu jej. Moje mieszkanie jest dosc ciemne i przypuszczam, ze dlatego liscie sa takie skromne. Ale za miesiac przeprowadzam sie do duzo sloneczniejszego, jasniejszego mieszkania, wiec z przycinaniem poczekalabym do marca. Czy dobrze mysle?
Z gory dziekuje za rady.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rob18
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 18 lut 2014, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Proszę o pomoc z pachirą

Post »

A ja mam pytanie do kogoś bardziej obeznanego w pielęgnacji pachiry.. czy jeżeli utnę główny pęd to roślina mi się rozkrzewi? Bo jak na razie ma dość długą łodygę bez liści, które są tylko na końcu :?
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Proszę o pomoc z pachirą

Post »

Tak rozkrzewi ci się na pewno ja swojej ściąłem czubek bo łysa była i wypuściła 4 odrosty
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”