Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
alicjapa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 paź 2019, o 20:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry wszystkim :) jestem tu całkowicie nowa, szczerze mówiąc do dzisiaj nawet nie wiedziałam jakiego mam ?kwiatka? - po prostu pięknie rósł. Tym samym żaden ze mnie znawca kwiatów, doniczkowców, pachir. Niestety stało się tak, że miesiąc temu w pomieszczeniu, w którym pięknie rosła moja pachirka był pożar - na szczęście nie objął jej, natomiast bardzo wysoka temperatura w pomieszczeniu i sadza, która osadziła się na nim zrobiły swoje. Przy dotknięciu liści wszystkie odpadły, zostały tylko łodygi i to te grubsze. Są one przybrudzone przez sadze trochę wiotkie. Mam wrażenie że wierzchnią warstwę łodygi spokojnie można zdrapać chociażby paznokciem. Czy widzicie jakiś ratunek dla mojej roślinki? Czy można ją podciąć? Jak tak to gdzie? Dodam że sam trzon jest moim zdaniem w dobrym stanie. I jeżeli tak to co dalej? Do tej pory po prostu rosła i tyle. Jak moge zapewnic jej teraz idealne warunki wzrostu? Od podłoża, przez doniczkę po nawozy?
Poratujcie! :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym zaczęła sprawdzanie od góry - zdrapując korę z pieńków i szukając jakichkolwiek oznak zieloności. Na zdjęciach wygląda to fatalnie.

B.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Możesz spróbować zrobić jak pisze Basia, ale to już chyba tylko śmietnik.

W kwestii pielęgnacji wystarczy jak poczytasz ten wątek.
Na marginesie lepiej nie kupować pachiry w formie warkocza, gdyż i tak długo zwykłe nie pożyje. Poszczególne sztucznie ukształtowane pnie w miarę wzrostu "duszą się" i część z nich może obumrzeć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich. Od mniej więcej niecałego miesiąca coś złego zaczyna się dziać z moją pachirą. Liście zmieniają kolor i odpadają, a do tego pojawiła się dziwna plama. Roślina jest cały czas w tym samym miejscu, co latem - jakieś 2 metry od okna i o ile latem rosła jak szalona, to teraz zaczęły dziać takie rzeczy. Podlewam ją od października co dwa tygodnie. W pokoju nie jest gorąco, ale też nie są włączone kaloryfery, bo jest to pokój, w którym cały czas jest słońce.
Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mi się nie podoba ziemia w której ona rośnie. Powinna być bardzo przepuszczalna i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, czyli drobniuteńka kora+perlit+żwirek kwarcowy, tak ok 1:1:1. Podlewasz roślinę podobnie jak storczyk phal. Wg mnie ona jest albo przelana, albo ma w korzeniach za dużo wilgoci.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgadza się, podłoże do wymiany. Postaw ją też bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czyli nie jest przelana, albo za mało wody nie ma?
Kurde dziwi mnie, że dopiero teraz reaguje na to podłoże, bo kupiłem ją w maju i od razu przesadziłem w to podłoże, tzn. jest to ziemia uniwersalna z drenażem z keramzytu. Do tej pory było wszystko w porządku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bo kupione rośliny przez kilka miesięcy lecą na różnych odżywkach i nawozach faszerowanych przed zakupem przez producentów. Po tym czasie, kiedy z czasem one się wyczerpują, na roślinie wychodzą wszelkie błędy uprawowe i pielęgnacyjne. Zwykle dzieje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny nie mają tyle energii co w okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosna - lato.
W odległości 2 metrów roślina dostaje zaledwie kilkanaście % natężenia światła co przy oknie. W takich warunkach zaczyna się po prostu wegetacja, zwłaszcza teraz kiedy jest krótki dzień i niedobory światła...
A światło to dla roślin podstawa prawidłowego rozwoju, o fotosyntezie każdy z nas uczył się w szkole...
Oczywiście też, że nieprawidłowe podłoże wpływa też na przelanie co też mogło się stać w tym wypadku.
Podsumowując: nieprawidłowe podłoże, stanowisko i podlewanie - podstawowe błędy uprawowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

dooomiiin błędy w uprawie wychodzą u pachiry po dłuższym czasie. Twój przypadek jest klasyczny. Znalazłam Tobie bardzo dobry link z fachowymi poradami wyprowadzenie rośliny, która jest już w gorszym stanie niż Twoja. Przeczytaj na spokojnie, wszystko podane jest jak na tacy. Zwróć też uwagę na jakość wody do podlewania i typ nawozu https://www.houzz.com/discussions/14852 ... e-problems
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo, zastosuję się do Waszych rad na pewno. Mam jeszcze jedno pytanie: jaką ziemię mam zastosować? Obecnie mam tu zwykłą ziemię uniwersalną z drenażem z keramzytu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18646
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy taka sama ziemia, tylko musisz dodać do niej rozluźniacz (żwirek albo perlit), tak 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym bardziej rozluźniła - wykorzystaj ziemię, w której rośnie, bo teraz w sklepie nie dostaniesz dobrej, może być zarobaczona i stęchła. Tak na ok 50% tej ziemi daj 50% w równej części perlitu, żwirku kwarcowego i kory sosnowej. Korę rozbij młotkiem na bardzo bardzo drobno. Na dnie doniczki keramzyt.
I w miarę możliwości rozpleć pędy.
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobrze. Dziękuję bardzo za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”