Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Spryskiwanie liści nic nie daje. Jeśli masz wilgotność powietrza na poziomie 30 - 40%, to tylko pozostaje zainwestować w nawilżacz powietrza.
2. Nie, dopóki liście są zielone zostają na roślinie. Każdy zielony liść bierze udział w procesie fotosyntezy. Ucinanie takich liści tylko niepotrzebnie osłabia roślinę.
3. Teoretycznie tak, im więcej pędów tym więcej zabiera głównej roślinie pokarmu. Z drugiej strony można je trochę podchować i jakby zaczęły zamierać kiedyś główne pnie, nowe powinny je zastąpić.
4. Nie wiem, nigdy nie ukorzeniałem pachiry. Podczas ukorzeniania trzeba zapewnić określone warunki, wyższą temperaturę powietrza oraz wilgotność powietrza. No i oczywiście wybrać okres wiosna - lato.
5. Każdą roślinę w zasadzie trzeba nawozić. Pachira nie jest wyjątkiem - w okresie wiosna do końca lata nawozem do roślin zielonych co drugie podlanie, albo co każde ale mniejszą dawką.
6. To zależy jak twardą masz wodę. Najlepiej zmierzyć jej twardość i wtedy dobrać właściwą wodę.
Przesadzasz wtedy, jak korzenie przerosną doniczkę.
7. Nigdy nie podlewa się roślin co do dnia. Częstotliwość podlewania jest uzależniona od wielu czynników, wilgotności i temperatury powietrza, stopnia nasłonecznienia, itp. W okresie wegetacji utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, w okresie jesienno - zimowym pozwalasz przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
8. Trzeba szukać, na allegro, albo po marketach - Leroy albo Castorama względnie Obi.
9. Jeśli nie ma zidentyfikowanego szkodnika/grzyba nie ma sensu używać chemii w ciemno.
10. Jeśli chcesz, żeby się rozkrzewiła i wypuściła nowe przyrosty z odpadniętych liści trzeba w okresie wegetacji - najlepiej na wiosnę przyciąć wierzchołki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pomóżcie. Nie wiem co źle robię. Pachirze wciąż coś dolega.
Kupiłam ją ok. 2 miesięcy temu, wyglądała dobrze, miała trzy kłodziny, po tygodniu jedna z nich "odpadła", tak jakby uschła.
Po zakupie przesadziłam ją w mieszankę mieszankę 4:1:1 (ziemia:glina wędkarska rozpraszająca:perlit), spryskuję conajmniej dwa razy dziennie przegotowaną wodą, podlewam kiedy przeschnie (test palucha wetkniętego w ziemię), nawożę biohummusem. Na zdjęciach obraz sytuacji i stanowiska.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 3 maja 2019, o 12:46 --

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka powinna mieć odpływ oraz stanowisko z tego co widzę za daleko od okna.
Podłoże w sezonie powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Izabela_T
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2019, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira umiera! Pomocy!

Post »

Witam wszystkich. Proszę was o pomoc. Moja pachira która nabyłam 2 miesiące temu potrzebuje ratunku!!!! Już nie wiem co z nią mam zrobić. Liście okładkę żółkną a ostatecznie opadają. Posłałam ja tylko raz a ona ma przez cały czas wilgotna ziemie. Nie przesadziłam jej. Jest nadal w podłożu w którym ja zakupiłam. Myślałam ze może problem leży w tym ze ja podlalam ale od miesiąca próbuje ja przesuszyc i nie ma szans. A może jednak powinnam ja podlać??? Rozkładam ręce.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Doniczka powinna mieć odpływ.
Wewnątrz osłonki jest doniczka z drenażem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Matko, co to jakieś wynalazki... Tutaj raz nie masz żadnej cyrkulacji powietrza w obrębie korzeni, dwa na dnie osłonki będzie zbierać się woda i wilgoć co utrudni wysychanie podłoża. Pachiry w sezonie nie podlewamy małą ilością wody.
Doniczka ma stać na podstawce. Wywal tą osłonkę, albo w ostateczności zostaw tylko wywal tą ziemię z niej. Co nie zmienia faktu, że będziesz musiała po podlaniu zaglądać do niej i sprawdzić czy nie stoi woda.
Roślina na parapet, o ile nie jest to południowa wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok :) dziękuję
Lukaszbxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2019, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie.

To mój pierwszy post na tym forum.
Dwa lata temu kupiłem pachirę. Rosła pięknie, wypuściła sporo nowych pędów i w mgnieniu oka pięła się w górę. Od samego początku kwiat stoi w jednym miejscu, czyli nieopodal drzwi balkonowych. Dwa miesiące temu postanowiłem ją przesadzić do większej doniczki wymieniając tym samym ziemię (ziemia uniwersalna - Compo Sana). Nie wiem czy związane jest to z zabiegiem której jej zafundowałem ale od jakiegoś czasu zaczęła mi chorować :(. Zauważyłem, iż na liściach pojawiają się białe okrągłe plamki oraz brązowe końcówki liści. Proszę Was o pomoc, gdyż ku mojemu zaskoczeniu, zależy mi bardzo na mojej pachirze.

Oto kilka zdjęć mojej pachiry:

https://imageshack.com/i/po4hh0llj
https://imageshack.com/i/plhEqmmZj
https://imageshack.com/i/pocEya4Bj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wyglądają na poparzenia słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lukaszbxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2019, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz!

Czytając forum, przeszła mi taka myśl, iż mogą to być poparzenia słoneczne. Z tropu mnie zbił jednak fakt, że w tym miejscu stoi już dwa lat i problemu póki co nie było. Ponadto promienie słoneczne nie są tak mocne jak ma to miejsce w lipcu czy sierpniu.
Niemniej jednak zastosuje się do porady i pachira będzie chroniona przed słońcem.

Korzystając z Waszej wiedzy, proszę jeszcze o jedną porade, jakie mogą być przyczyny pojawiającego sie koloru brązowego na końcach liści

https://imageshack.us/i/pnS923Loj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za suche powietrze. Jeśli masz wilgotność powietrza na poziomie 30 - 40% to musisz pomyśleć o nawilżaczu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majwinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,
Proszę o pomoc, pień mojej pachiry usechł z dnia na dzień. Góra jest całkowicie sucha a im blizej ziemii pień jest miękki. Co robic? Da się jeszcze ja uratować? Co zrobić żeby reszta rośliny przeżyła?

Dodam ze z jednego ze zdrowych pni zacząła rosnąć zdrowa zielona łodyga i całkiem sporo liści. Czy w takiej sytuacji zostawić łodygę?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18660
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chore łodygi wyciąć przy ziemi, pozostałe zostawić. Dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
Poczytaj wątek o prawidłowej uprawie i pielęgnacji, bo na pewno była źle podlewana i ma nieprawidłowe podłoże oraz pewnie jeszcze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”