Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Majwinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, dwa tygodnie temu kupiłam pachire w ikei. W świetle sklepu wybrałam moim zdaniem najbardziej idealny okaz ale po dwóch tygodniach w domu zaobserwowałam zmiany na liściach i jednej nowej łodydze. Załączam zdjęcia. Zmiany te są widoczne na nowych liściach. Niektóre Liście już rozwinięte lekko ?zawijają? lub są mniej soczyste na obrzeżach. Dodatkowo zrobiłam zdjęcie donicy i podstawy oraz liścia od spodu ponieważ wyczytałam w poprzednich postach ze z tego da się coś wyczytać. Słyszałam różne opinie o przesadzaniu, jedna z dość świeżych postów w tym wątku mówi o tym aby roślinę przesadzić od razu. Doszły mnie tez słuchy ze przesadzenie to duży szok dla rośliny i należy poczekać aż się zaklimatyzuje. To mogę ja przesadzić już teraz czy nie? Po poprzednich postach myśle ze ma za mała donice i stad te plamy. Proszę o potwierdzenie. Wspomnę ze podlewana jest regularnie chodź w okresie jesiennym nie za często. Podlewam jak jeden dwa dni postoi w suchej donicy. Liście są zraszane codziennie. Do południa na roślinę pada bezpośrednie słońce, po południu pomieszczenie jest jasne i oświetlone ale nie jest w bezpośrednich promieniach ostrego słońca. Kaloryfery wyłączone. Proszę o pomoc i pozdrawiam.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lisc od spodu:

Obrazek

Dojrzały liść który ma dziwne brzegi:

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To co na liściach to są uszkodzenia mechaniczne.
Roślinę trzeba oczywiście przesadzić do mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo agroperlitu do doniczki o rozmiar większej od bryły korzeniowej. Doniczkę postaw na podstawek, nie wkładaj do osłonki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majwinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jesteś pewien ze to uszkodzenia mechaniczne? Ponieważ na nowych listkach które wyrosły już u mnie w domu również pojawiły się deformacje w postaci ubytków. Chyba ze taka natura tych liści. Nie wszystkie to maja ale 2 najnowsze pędy właśnie tak wyglądają. Nie ma możliwości żeby ktoś z domowników je uszkodził.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, to są uszkodzenia mechaniczne powstałe podczas rozwijania się liści.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rave00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 paź 2018, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To proste. Pachiry które są splatane w warkocz, mają to do siebie że naturalnie sie eliminują, nawzajem sie zaduszając. Producenci o tym wiedzą bardzo dobrze i to nakreca im interes, podobnie jak ze sprzetem rtv agd, jak szybko sie psuje, klient kupi znów nowy. Podobnie z tymi drzewami. Pachiry sie nie zrastają w jeden pień jak inne drzewa, np. Fikusy, a wrecz przeciwnie - eliminują sie, najcześciej pozostaje 1, lub 2 sztuki najsilniejsze. Rada moja jest taka - jeśli wasze drzewko zrzuca liście, nie chce rosnąć a np. rośnie intensywnie jedno a inne stoją w miejscu, to znaczy że proces zaduszania sie już zaczął. W tym momencie słabsze sztuki, które są bez szans, ratują się wypuszczaniem od samego dołu odrostów. Nie odcinajcie ich, bo to uratuje cały pokrój drzewa, ale połowa warkocza uschnie.
prunikos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2018, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry, mam problem z pachirą, a po przeczytaniu wątku nie znalazłam nic podobnego.
Mam pachirę od pół roku. Od około miesiąca zauważyłam niepokojące zmiany - na spodniej stronie liści pojawiają się lepkie krople, a liście zaczynają mieć dziwne odbarwione plamy, w niektórych miejscach usychają i brązowieją. Znalazłam gdzieniegdzie mikroskopijne robaczki (na zdjęciu), nie ma żadnych pajęczynek, po ich wyglądzie wyeliminowałam przędziorki i wełnowce (nie wiem czy słusznie). Roślinę podlewam obficie raz w tygodniu/raz na dwa tygodnie, sprawdzając, by ziemia nie była od spodu zbyt mokra. Roślina stoi przy oknie. Odkąd zauważyłam problem, co kilka dni myję liście wodą z szarym mydłem. Problem jednak cały czas występuje, więc proszę o radę co to może być i co dalej robić :?:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim mitem jest, że przędziorki tworzą zawsze pajęczynki. Nie zawsze tak jest, a jeśli już to pojawiają się w bardzo zaawansowanym stadium.
Krople mogą zarówno oznaczać gutację, jak i obecność szkodników. Jeśli ta kropka, którą zidentyfikowałaś jako szkodnika się rusza, będzie to dorosły osobnik przędziorka.

Na pewno powinnaś zrobić dwie rzeczy, przesadzić do nowego podłoża mieszanki ziemi i żwirku oraz wywalić osłonkę i doniczkę postawić na podstawce.
Inna sprawa, że pachiry w formie warkocza długo nie żyją, gdyż w miarę rozrostu poszczególnych pni, eliminują się wzajemnie, czasami przeżyje silniejszy jeden, dwa pnie. Lepiej kupować w zwykłej formie.
Krople mogą zarówno oznaczać gutację, jak i obecność szkodników. Jeśli ta kropka, którą zidentyfikowałaś jako szkodnika się rusza, będzie to dorosły osobnik przędziorka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
prunikos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2018, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Myślę, że te kropelki to raczej sprawa szkodników, nie gutacja, bo występują raczej na tych liściach, gdzie niedaleko są robaki. Nie zauważyłam, żeby się ruszały.

Czy przesadzić roślinę teraz, czy poczekać do wiosny, jak radzili w ogrodniczym, a teraz może zadziałać jakimś preparatem na przędziorka?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podejrzewam, że problem z liśćmi to nie jest raczej problem ze szkodnikami, a z nieprawidłowym podłożem, wsadzeniem doniczki do osłonki - gdzie po podlaniu może zalegać woda oraz być może nieprawidłowym podlewaniu i stanowisku.
Przesadź teraz, co zresztą powinnaś zrobić krótko po zakupie. W okresie jesienno - zimowym podlewasz wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi. Stanowisko przy oknie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
prunikos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lis 2018, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, tak zrobię.
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć wszystkim,
mam ogromny problem z moją pachirą.
Przez rok zachowywała się niemal kwitnąco, pięknie rosła i dawała duże nowe liście. Od 2-3 miesięcy wygląda jakby tornado przez nią przeszło. Wszystkie stare liście opadły, nowe owszem, pojawiają się, ale słabe i z plamkami, po chwili opadają. Przejrzałam ją pod kątem robaczków, także pajęczynek, niczego nie widać. Czy ktoś ma może podobne doświadczenie? Sami spójrzcie, aż żal na nią patrzeć. A w zasadzie liści ze zdjęć też już nie ma, ale wypuszcza co jakiś czas jakiegoś nowego nieszczęśnika. Powalczę jeszcze o nią, tylko jak? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niedożywiona - pewnie dalej rośnie w kupnej ziemi, oraz za mało światła. Pachira potrzebuje jasnego stanowiska tuż przy oknie, a nie ciemnego kąta z dala od niego. Przejrzyj wątek, znajdziesz cenne wskazówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Światła to myślałam że nawet za dużo ma, ale może rzeczywiście z jesienią się to zmieniło. Dzięki za info!


---28 gru 2018, o 10:32 ---

A jeszcze mam jedno pytanie, mogę ja teraz przesadzić czy to średni moment?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”