Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie podlewa się roślin regularnie - to podstawowy błąd. Przelałaś ją.
Powinnaś ją oczywiście od razu przesadzić, ale nie do samej ziemi a do mieszanki ziemi i perlitu. Po przesadzeniu nie nawoź przez przynajmniej miesiąc czasu.
Poczytaj wątek, znajdziesz wskazówki co trzeba zrobić oraz jak zapewnić prawidłową pielęgnację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
taszkin7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 mar 2019, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź!
Czytałam właśnie na tym forum sporo innych postów i najczęściej pojawia się kwestia nawadniania - może powinnam była dodać w moim poprzednim wpisie, że przy podlewaniu zawsze sprawdzałam najpierw palcem stan ziemi. I to wychodzilo własnie miedzy 5-7 dni ale zawsze na podstawie wilgotnosci ziemi tak naprawde.
Spróbuje z przesadzeniem ale czy jeśli przesadzałam miesiąc temu, to czy Pachira nie dozna szoku jakiegoś :(
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tylko, że w okresie jesienno - zimowym podlewasz rzadziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
skome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2019, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry :)

Pomocy, kupiłem ok. 1,5 m pachirę w grudniu ubiegłego roku. Było zimno, ale przywiozłem ją do domu w ok. 15 minut.
Postawiona jest przy oknie balkonowym (drzwi balkonowe w zasadnie nie otwierane) i jest ona z dala od grzejnika. W pokoju temperatura minimum 22 stopnie.
Zakupiłem również "wróbelka" do podlewania i od razu go wbiłem przy korzeniu (woda z gołąbka codziennie znika jednak zauważyłem, że całe podłoże jest jednak suche).
Początkowo było wszystko ok, teraz jest problem, kolejno żółkną liście w taki sposób, że pojawia się plama, która rozszerza się na cały liść. Z drugiej strony pojawią się nowe gałązki. Co robić, boję się, że ona zmarnieje.

Zdjęcie problemu

Obrazek

Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Co to znowu za jakieś wynalazki w kwestii podlewania...
Wywal tego "wróbelka" i podlewaj normalnie z konewki wtedy kiedy roślina będzie tego potrzebować. Cóż, ona jest przelana. Pachira jest bardzo wrażliwa na przelanie, w sezonie utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże, ale nie może być zalane. Podlewasz wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża zaczyna delikatnie przesychać.
Dwa, roślina na pewno dalej siedzi w produkcyjnym podłożu, które nie nadaje się do długotrwałej uprawy. W takim podłożu bardzo łatwo przelać.
Pachira bezwzględnie wymaga przesadzenia do nowego podłoża, mieszanki ziemi i żwirku/perlitu. Trzeba sprawdzić stan korzeni i wg nich dobrać wielkość doniczki.
Uszkodzone liście pousuwaj, dobrze też jest zrobić profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
skome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2019, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, MEGA DZIĘKI za szybką reakcję :D :D :D

Te wynalazki do podlewania to są te dozowniki kropelkowe, np. Zmoderowano

Dzisiaj sprawdzałem "grzebiąc" w podłożu i ono jest kurdę suche. Naprawdę mogłem to przelać ...
I pytanie do przesadzenia: jakie proporcje żwiru i prelitu. Rozumiem, że wpierw żwir, później perlit i dalej ziemia (czy też po prostu to wymieszać). W sklepie ogrodniczym (tam gdzie kupiłem) powiedziano mi bym pod ziemię dosypał 5 cm keramzytu.

I czym to opryskać, możesz coś wskazać.

Serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Do mieszanki używasz albo żwirky albo perlitu. Proporcja ziemi do rozluźniacza ok 3:1. Tak na dno sypiesz warstwę keramzytu, ale nie musi być akurat 5 cm, wystarczy już warstwa 1 - 2 cm.
Do oprysku może być np Topsin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
skome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2019, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wróbelka wywalić ...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To niepotrzebny gadżet dla leniwych, którym nie chce się latać z konewką. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
skome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 kwie 2019, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzięki, wróbelka wywalam, a przesadzenie zrobię w tym tygodniu. Pousuwam przeżółkłe liście, a resztę opryskam.
I będę właściwie podlewał.

Dziękuję (i dam znać jak poszło) :D

Pozdrawiam
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, ogromnie proszę o pomoc. Od ok. pół roku mam pachirę, odkupiłam ją od znajomej w stanie idealnym. Po ok. 2 miesiącach zauważyłam, że liscie jej żółkną, brązowieją i odpadają. W przeciągu 1 miesiąca straciła ok. 6 liści. Przelana nie była, podlewałam zawsze wtedy kiedy ziemia przeschła, średnio 1 raz na 2 tygodnia. Zraszam codziennie. 1,5 miesiąca temu przesadziłam ją do nowej ziemi - próchniczej, lekkiej z domieszką gliny rzecznej i perlitu. Mam bardzo jasne mieszkanie, pachira stała 3-4m od okien bo zawsze bałam się, że słońce popali jej liście. W okresie kiedy zaczęła marnieć przestawiłam ją do pokoju południowego, myśląc, że może faktycznie ma za mało słońca. Poprawy mimo 2-3 tygodni nie było, kolejne liście odpadały. Dziś proces lekko wyhamował, ale... stan liści bardzo mnie martwi. U większości zauważyłam pęknięcia, które powstają samoistnie, z czasem przeobrażają się w dziurki. Końcówki liści zaczęły robić się cienkie i brązowieją. Zdjęcia mam, ale nie wiem jak je dołączyć. Czy ktoś wie co może być przyczyną, że liście wyglądają na poranione?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za ciemne stanowisko! W odległości 4 metrów od okna dociera ledwie kilka - kilkanaście procent natężenia światła w porównaniu przy oknie.
Dwa, glina jest niepotrzebna, pachira potrzebuje lekkiego podłoża. Doniczkę trzymasz w osłonce czy na podstawce?
Uszkodzenia na liściach są mechaniczne.
Końcówki liści schną, bo ma za suche powietrze.
Inna sprawa, że pachiry w formie warkocza i tak długo nie żyją. Poszczególne pnie, w miarę wzrostu napierają coraz bardziej na siebie i większość albo wszystkie z czasem stopniowo obumierają. Lepiej kupować w normalnej formie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina_01
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 9 kwie 2019, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Pachira jest już przy oknie. Co do uszkodzeń mechanicznych... pachira nie jest na nie narażona, a ubytki w liściach poszerzają swój zakres. Zaczyna się niewinnie... najpierw małe dziurki, potem większe, następnie obejmują coraz większą powierzchnię liścia. Na mojoe oko liście zachowują się jak papier, wydają się bardzo kruche. Na zdjęciach starałam się pokazać zmiany w początkowej fazie, w tej chwili idealnie wyglądających liści jest już dosłownie kilka. Pachira jest w tzw. donicy produkcyjnej, a ta w osłonie. W donicy na dnie jest warstwa keramzytu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

I jeszcze jedno... padło stwierdzenie, że pachiry warkocze długo nie żyją? Czy wiadomo w takim razie, jaka jest ich długość życia? Czy jest sens na tym etapie rozplatać warkocz?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”