Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przedstawiam swoją pachirę, która ma ok 15 lat. Drzewko nigdy nie było przesadzane. Jest to roślinka którą chciano wyrzucić więć serce mi nie pozwoliło jej nie przygarnać. Dosypałem ziemi,podlewam nawozem i oczywiście wzięłą się za siebie. Problem w tym, że roślina ma 3 metry wysokości jak nie więcej. Pędy na dole splecione są w warkocz, późniejsze cienkie na tyle ile się dało też jakoś pozaplatałem ale roślina jest bez liści do wysokości ok 180 cm. Powyżej jest gęsta czupryna. Na najsilniejszym pędzie uaktywniło się kilka pączków uśpionych. Jak zetnę to nie ukorzenię tak dużej części nadziemnej. Co zatem robić? Może ktoś już przerabiał podobną sytuację?

Obrazek

Obrazek
ZanetaC
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2015, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Proszę o pomoc z pachirą

Post »

Witam, od prawie roku czasu posiadam Pachire, odsamego poczatku bardzo ładnie rośnie jeżeli chodzi o koronę drzewka, ma gęste, ladne liście, ale niestety warkocz Pachiry nie zmienił swych rozmiarów, jest chudy. Chciałabym dowiedzieć się, co zrobić by warkocz stawał się coraz grubszy? Czy dzieje się to przy reguralnym przycinaniu drzewka? Jeszcze jej nigdy nie przycinałam. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przycinanie pędów nie wpłynie na ich pogrubienie. Każda roślina ma swoje określone tempo przyrostu na grubośc i nie mamy na to wpływu. To tak jak z draceną, która rośnie z fragmentu pnia wykorzystanego do rozmnażania.
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, jakiś miesiąc temu odkryłem na swojej pachirze na sodzie liści lepką kleistą przezroczystą maź, po dokładniejszych oględzinach zobaczyłem przędziorka - przynajmniej tak mi się wydaje. Takie małe pajączkowate białawe stworzonka i gdzieniegdzie coś na kształt malej pajęczyny. Po stosowaniu jakiegoś preparatu co tydzień obecnie tego nie widzę, ale pachira nagle zaczęła dosyć intensywnie tracić liście, konkretniej to zaczynają żółknąc i odpadają po kilku dniach i nie mam za bardzo pomysłu czemu się tak dzieje, ani jak to zastopować.

Niektóre z zielonych liści ma zeschnięte końcówki co znowu wydaje mi się, że nie powiązane z żółknięciem tych innych liści... :(
Poniżej kilka fotek, które może pomogą Wam mi jakoś pomóc ;)

https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B_HeHV ... sp=sharing

Jak widać, pachira stoi przy oknie balkonowym od wschodnio-południowej strony
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To podłoże jest chyba przesuszone. Moja pachira pzędziorka nie ma i też wydziela lepką substancję.
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Akurat podłoże świadomie przesuszyłem nie podlewając z jakiś tydzień, bo wcześniej ta ceramiczna doniczka stała na podstawce z kermazytem i jak nalewałem wody do kermazytu to chyba przez pory w ceramice wilgoć szła do doniczki bo non stop ziemia była wilgotna. Tak normalnie podlewam jak ziemia na wierzchu się przesuszy, co w dniach daje obecnie podlewanie co 2-3 dni.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To świadome przesuszenie może być powodem opadania liści. Czy ta roślina była przesadzana ? Wygląda na dużą a doniczka na zbyt mała.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Lekkie przesuszenie w przypadku Pachiry mniej zaszkodzi, niż jej przelanie. Jeśli wcześniej cały czas ziemia była wilgotna z wierzchu, to pewnie w głębi doniczki była mokra, a tego te rośliny nie lubią. Sprawdź bryłę korzeniową, bo faktycznie jest ona nieadekwatna do wielkości rośliny.
Co do opadania liści, to może to być uzależnione od przędziorków, jak i też braku miejsca na korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Palahniuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2015, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przesadzana była w momencie gdy ją dostałem, czyli około pół roku temu. Do przesadzenia jaką doniczkę powinienem wybrać dla tych rozmiarów?
Ogólnie problemy zaczeły się z nią właśnie miesiac temu, gdy zobaczłem te mini szkodniki na liściach.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No to trzeba zwalczyć przędziorki i często zraszać żeby choć trochę podnieść wilgotność powietrza.
Iwecia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sty 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w upraw

Post »

Witam serdecznie :-)
Tydzień temu otrzymałam w prezencie Pachirę,
ma ok 140 cm wysokości. Średnica doniczki w jakiej się znajduje to 27 cm.
Podłoże kokosowe. Roślina nie była przeze mnie przesadzana.
W domu jest ciepło. Gdy otwieram okno przestawiam ja zeby nie stała w przeciągu.
Powietrze jest raczej wilgotne poniewaz gdy otwieram rano rolety szyby mam mokre.

Gdy ja otrzymałam podlałam ją i zrosiłam woda. Woda nie przeszła przez doniczke także raczej jej nie przelałam.
Obawiam sie, ze mogł jej zaszkodzić lekki mrozik podczas przewożenia. Nie była niczym zabezpieczona.

Co mnie martwi:
Zauważyłam, ze młode listki zaczęły usychać. Prawdopodobnie zadziałała na nie niska temperatura.
Są tez listki 3-4 które posiadają przebarwienia.
Nie wiem jaki jest system korzeniowy. Rozgrzebałam troszke ziemie, ale roślina jest za głeboko, zebym mogla ocenić, a nie chce jej na razie przesadzać. Ziemia wilgotna, ale nie bardzo, rąk sobie nie ubrudziłam.
Pien twardy, sprezysty.

Uprzejmie prosze o pomoc.
Przy okazji proszę również o informacje w co przesadzić roślinę i czym nawozić.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Wyjmij doniczkę z tej osłonki, albo na jej dnie połóż coś, żeby dno doniczki nie dotykało dna osłonki.
2. Podłoże kokosowe, ma to do siebie że pomimo tego iż na górze może być suche w głębi może być nawet mocno wilgotne. Dlatego trzeba ostrożnie podlewać.
3. Żeby ocenić stan korzeni i to co napisałem w pkt 2, nie wystarczy rozgrzebać wierzchnią warstwę ziemi. Trzeba wyciągnąć całą roślinę z doniczki, przy okazji zobaczysz do jakiej głębokości jest mokra ziemia.
4. Doniczka - nie osłonka o ok. 1 - 1,5 cm większa na średnicy od dotychczasowej o ile mocno przerośnięta bryła korzeniowa. Przesadzanie oczywiście dopiero na wiosnę. Ziemia najlepiej lekka, torfowo - próchniczna wymieszana z włóknem kokosowym i agroperlitem.
5. Wietrzenie, roślina nie musi stać w przeciągu, przecież zimne powietrze o tej porze roku rozchodzi się na boki. Lepiej, jak zamiast otwierać okno na oścież, wystarczy uchylić.
6. Wilgotność powietrza, jak jesteś w stanie ocenić czy jest ono wilgotne, czy masz higrometr? Przy włączonym grzejniku w pomieszczeniu jest zwykle ok. 30 - 40%, a to mało, jak na Pachirę, stąd suche końcówki liści.
7. Przebarwienia na liściach, może to być efekt szkodników - sprawdź dokładnie liście z obu stron (najlepiej używając szkła powiększającego), a także samą ziemię.
8. Roślina potrzebuje aklimatyzacji, a to okres dłuższy, niż te parę dni od zakupu - trzeba dac jej więcej czasu.
9. Stanowisko bardzo jasne, ostrożnie tylko z ostrym słońcem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwecia89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 sty 2016, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za cenne wskazówki. Z pewnością przydadzą sie podczas pielęgnacji drzewka. :-)

Rozumiem, ze roślinka potrzebuje troszkę czasu żeby sie zaklimatyzować,
Jednak wolałam sie skonsultować z osobami o większej wiedzy niż ja.
Tym bardziej, że roślinka wysyła wyraźne znaki, że coś jest nie tak.

Przejrzałam liście od spodu, wszystko jest z nimi w porządku.
Ziemię i system korzeniowy sprawdzę ok. środy.

Mieszkanie mam bardzo ciepłe, dlatego grzejniki nawet teraz (-16,5 c na zewn.) są wyłączone.
Mimo to co rano mam wilgotne/zaparowane szyby (zapewne od kwiatów).
Okno zawsze jest otwierane uchylnie (nigdy na oścież) na chwilę. Wowczas wszystkie rośliny wędrują daleko od okna.

Proszę mi powiedzieć jeszcze czy mam przestawic Pachirę w inne, ciemniejsze miejsce?
I czy wyjęcie rośliny z doniczki, w celu sprawdzenia stanu korzeni, nie zaszkodzi jej?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”