Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
kysiek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 cze 2014, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam.


Moja pachira, którą mam od około półtora roku (wysokość łodyg to około 1,5 metra) zaczęła mieć problem z liśćmi, na szczęście nie wszystkimi. Nie mam pojęcia jak ją wyleczyć, więc prośba o pomoc, poniżej dodatkowe info:
- pachira ma dużo słońca, stoi metr od okien wychodzących na zachód,
- donica jest dość duża (korzenie na pewno nie są ścieśnione),
- roślina jest jedynie podlewana (może powinienem też ją zraszać i nawozić ? czym?), ziemia nigdy nie była przesuszona.

Zdjęcia nieaktywne/norbert76
Awatar użytkownika
lucy23-61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1562
Od: 14 wrz 2011, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Pachira - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Krzyśku, zdjęcia się nie otwierają-pisze błąd.
miaoya
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 cze 2014, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie,

moją pachirę otrzymałam miesiąc temu jako prezent. Ale nie jestem specem od roślinek, no więc powiedziano mi że należy ją podlewać rzadko- dla mnie znaczyło to 2 szklanki wody na tydzień-mniej więcej. Pachira stoi przy oknie zachodnim, tak więc od popołudnia ma sporo światła ale nie ostrego (zdjęcia akurat robione rano). Widzę, że zaczęła się coś ostatnio podłamywać...to znaczy listki marnieją skręcają się i wyszczerbiają oraz dziurkują... Nie mam pojęcia od czego zacząć. Od nowości jej nie przesadzałam, bo nie mam pojęcia o tym i właśnie zastanawiam się czy ta doniczka jest wystarczająca...
Proszę pomóżcie:)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
KwiAnna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1392
Od: 16 gru 2010, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wieliczka

Re: pachira aquatica porada jak hodować

Post »

Odnawiam temat :wit Macie jakieś doświadczenia z tą rośliną?
basia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Roślina zaczęła chorować około 2 miesiące temu - dzielnie walczy ale nie widać poprawy - niestety jest gorzej. Objawy są trzy (widoczne na zdjęciach):
1. Przywiędnięte odbarwione na żółtawy kolor liście pokryte plamami - dotyczy "średniego wieku" liści
2. Uschnięte końcówki starszych liści
3. Poskęcane, karłowate listki najmłodsze
Robali tak żadnych nie widzę, kwiat był przesadzony w dużą doniczkę, może trochę go przelałam ale to chyba nie są tego objawy. Nie ma pajęczyn, płynów ani nic co mogłoby wskazywać na konkretną chorobę. Kwiat był pryskany roztworem na grzyby - kupiony w sklepie ogrodniczym.
Bardzo proszę o pomoc bo Bartek (tak, nazywam kwiatki...) chyba powoli traci siły.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Basia29

Szeflera potrzebuje wilgotnego powietrza nie podłoża. Tu natomiast jest widoczny efekt nadmiaru wilgoci w doniczce i jeśli coś się z nią dzieje niedobrego to sprawdź korzenie, czy nie widać na nich objawów zagniwania.Przesadzać ją trzeba dopiero wówczas, gdy korzenie wychodzą z doniczki. Ta roślina nie lubi zmian - częste przestawianie, przesadzanie, zmiana oświetlenia powodują choroby fizjologiczne, a jej wymagań należy przestrzegać.


Pozdrawiam, Francik
Francik
basia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

W takim razie czy jest dla niej jakiś ratunek? Jest coś co można zrobić?
basia29
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 kwie 2015, o 01:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Roślina była też raz w tygodniu pryskana (wodą ze spryskiwacza zwykłą) może to doprowadziło do takiego stanu? Jestem początkujacym "ogrodnikiem"... Pierwsze kwiatki zasuszyłam a następne przelałam.
O losie...
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

Basia29

Swoje szeflery omijam z daleka. Podchodzę żeby sprawdzić ich stan i ewentualnie zrobię mgiełkę. Nie przestawiam, nie zmieniam naświetlenia liści /stoją w półcieniu/, przesadzam, gdy muszę i nawożę co 2 - 3 tyg jedynie w okresie wegetacyjnym. Wtedy też sprawdzam wilgotność podłoża i jeśli już jest za sucho wstawiam do pojemnika z wodą żeby ziemia w doniczkach nasiąknęła. Gdy w wodzie nie widzę bąbelków powietrza wyjmuję i stawiam do odcieknięcia. Potem ustawiam tak, jak stały poprzednio. A tego wszystkiego nauczył mnie stefanotis - roślina /u nas doniczkowa/ o bardzo podobnych wymaganiach. Natomiast co zrobić aby szeflerę uratować - nie wiem. Pewne jest tylko jedno: podłoże w doniczce powinno być umiarkowanie wilgotne, czyli wierzch jest lekko suchy i nie może stać woda w podstawce.


Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Umierająca szeflera błaga o pomoc!

Post »

To nie jest Szeflera, tylko Pachira Aquatica!
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ewelachyl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2015, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek


I tu pytanie, czy te "odrostki" poodrywać????
monia_div
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 maja 2015, o 21:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

http://imageshack.com/a/img661/7893/FQrZ3J.jpg
http://imageshack.com/a/img673/1705/asxXRZ.jpg
http://imageshack.com/a/img673/6185/WxGEFZ.jpg

Co zrobić z moją pachirą, żeby była bardziej gęsta i puściła coś z boku czy z dołu? Na razie taka chuda jest:/ Jak ją ewentualnie przyciąć? Dziękuję za pomoc. Jestem początkująca :)
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przedstawiam swoją pachirę, która ma ok 15 lat. Drzewko nigdy nie było przesadzane. Jest to roślinka którą chciano wyrzucić więć serce mi nie pozwoliło jej nie przygarnać. Dosypałem ziemi,podlewam nawozem i oczywiście wzięłą się za siebie. Problem w tym, że roślina ma 3 metry wysokości jak nie więcej. Pędy na dole splecione są w warkocz, późniejsze cienkie na tyle ile się dało też jakoś pozaplatałem ale roślina jest bez liści do wysokości ok 180 cm. Powyżej jest gęsta czupryna. Na najsilniejszym pędzie uaktywniło się kilka pączków uśpionych. Jak zetnę to nie ukorzenię tak dużej części nadziemnej. Co zatem robić? Może ktoś już przerabiał podobną sytuację?

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”