Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo, zastosuję się do Waszych rad na pewno. Mam jeszcze jedno pytanie: jaką ziemię mam zastosować? Obecnie mam tu zwykłą ziemię uniwersalną z drenażem z keramzytu.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczy taka sama ziemia, tylko musisz dodać do niej rozluźniacz (żwirek albo perlit), tak 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja bym bardziej rozluźniła - wykorzystaj ziemię, w której rośnie, bo teraz w sklepie nie dostaniesz dobrej, może być zarobaczona i stęchła. Tak na ok 50% tej ziemi daj 50% w równej części perlitu, żwirku kwarcowego i kory sosnowej. Korę rozbij młotkiem na bardzo bardzo drobno. Na dnie doniczki keramzyt.
I w miarę możliwości rozpleć pędy.
dooomiiin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 cze 2019, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dobrze. Dziękuję bardzo za pomoc.
urszula18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2019, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Umierająca pachira (butelkowiec), POMOCY!!

Post »

Dzień dobry wszystkim. Kilka dni temu odziedziczyłam taką oto wielka pachire, jednakże bardzo zaniedbana. Jak ją uratować? Co może być przyczyna plam na liściach i wysychania? Przesadzać ją teraz czy czekać na wiosnę? Co z podcinaniem? Pomocy, chciałabym zapobiec jej ewentualnego obumarcia. Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zacznij od lektury wątku do którego przeniosłem Twój post. Znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

W każdym razie jest przelana, wskutek nieprawidłowego podłoża oraz podlewania.
Schnięcie końcówek liści jest od zbyt suchego powietrza.
Doniczkę postaw na podstawce, a nie wsadzaj do osłonki.

Na wiosnę ją przytnij.

Następnym razem korzystaj uprzednio z wyszukiwarki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
urszula18
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 gru 2019, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Przesadzać ją teraz czy dopiero na wiosnę? Doniczka jest bardzo mała i aż mi szkoda tej roślinki ;:174
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Skoro coś się dzieje, to teraz. Trzeba też sprawdzić stan korzeni. I ostrożnie z podlewaniem, wierzchnia warstwa ziemi powinna delikatnie przeschnąć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
p_98
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sty 2020, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira - trudności w uprawie (reanimacja)

Post »

Witam

Czy ktoś jest w stanie pomóc mi z moją Pachirą? Mam ją około 8 miesięcy do tej pory nie sprawiała problemów była podlewana raz w tygodniu stoi cały czas w tym samym miejscu - przy zachodnim oknie na parapecie - grzejnik nie jest używany, tak na prawdę nic się nie zmieniło a na jej liściach zaczęly pojawiać się plamy, przy pniu na dole pojawiły się białe kulki. Nie chciałabym zabić jej :( dlatego zwracam się tu o poradę



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira - trudności w uprawie (reanimacja)

Post »

Standard, została przelana. Chociaż jeszcze tragedii nie ma patrząc na kondycję rośliny.

Błąd nr 1: nieprawidłowe podłoże - przesadzałeś w ogóle po zakupie? Powinna być mieszanka ziemi i żwirku.
Błąd nr 2. cykliczne podlewanie - zbyt często w okresie jesienno-zimowym. Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia, a zależności od tego jak przesycha podłoże. Pachirę w okresie jesienno-zimowym podlewamy nieco rzadziej żeby wierzchnia warstwa ziemi zdążyła delikatnie przeschnąć. Dodatkowo doniczkę lepiej postawić na podstawce niż wkładać do osłonki.
Jak wygląda jeszcze sytuacja z nawożeniem? Jakim dokładnie nawozem, jak często?

Trzeba wyciągnąć z doniczki, oczyścić ze starego podłoża, sprawdzić stan korzeni, chore jak będą odciąć, posadzić do nowego podłoża jak napisałem wyżej. Ograniczyć podlewanie również jak napisałem wyżej. Chore liście odetnij.

Pacjent powinien przeżyć. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

p_98 a co to jest toto? trochę rozjaśniłam, ale dalej nie widać..pędy są związane?
Obrazek
Cofnij się na poprzednią stronę, chyba masz bardzo podobny przypadek.
izolejsza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira,warunki,podłoże,przesadzanie

Post »

Witam wszystkich,
od jakiegoś czasu mam problem z moją pachirą. Jest ze mną już jakieś 2-3 lata. Na wiosnę co roku zmieniałam jej doniczkę na większą, dbając o zachowanie warstwy drenażu na dnie. Podlewam ją +/- raz w tygodnium oraz zraszam wodą co jakiś czas. Roślina rozwijała się do tej pory bardzo dobrze, miała dużo nowych listków, nie gubiąc przy tym tych starszych. Przez ostatnie 3, 4 miesiące nastąpiło zatrzymanie wzrostu nowych listków. Ostatnio się to zmieniło i pojawiło się kolo 6 nowych, ale niestety starsze liście zaczęły żółknąć i odpadać. Dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Lodygi sa zdrowe, nie widzę żadnych pasożytów. Co może być przyczyna takiej sytuacji, jak zatrzymać utratę liści? Przesyłam zdjęcia poglądowe w jakim stanie jest roślina
z gory dziękuje za pomoc
pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira,warunki,podłoże,przesadzanie

Post »

Podłoże jest nieodpowiednie, powinno być bardzo przepuszczalne - czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
Druga sprawa nie podlewaj cyklicznie roślin. W przypadku pachiry wierzchnia warstwa podłoża w okresie jesienno-zimowym powinna przeschnąć.
Trzecia sprawa, stanowisko przy oknie.
Czwarta, doniczka ma odpływ?
Piąta, pachira w formie warkocza długo i tak nie pożyje. Tak ciasno skręcone pnie w miarę wzrostu wzajemnie się zaduszają i wszystkie albo część pni może obumrzeć.

Do tego dochodzi jeszcze woda, która powinna być miękka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”