Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystarczyło wpierw skorzystać z wyszukiwarki. :idea: :wink:
Zapraszam do lektury tego wątku, znajdziesz w nim podstawowe informacje o pielęgnacji i problemy w uprawie tej rośliny. :)

PS. Czarodzieja nie ma już od dawna na forum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pachirka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 kwie 2016, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,

Proszę o pomoc, co to może być na mojej Pachirze. Na świeżych łodyżkach (była przycinana) robią się dość liczne, lepkie krople...

Dziękuję!

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jest to najprawdopodobniej tzw. płacz roślin, wydzielanie się wody (soku roślinnego) z łodygi w miejscu lub w pobliżu zranienia (np. przycinania).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pachirka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 kwie 2016, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Uff, dziękuję, bo już się wystraszyłam, że coś jej dolega ;( Rośnie mi pięknie :)

Obrazek

Cała lewa strona odrosła (tylko te pomarszczone to stare liście), jeszcze prawa powinna ruszyć, ją znacznie mocniej przycięłam.


Przy okazji jeszcze jedno pytanie - chciałabym się upewnić - tą malutką Pachirkę mam od ok miesiąca, chyba powinnam ją przesadzić do większej doniczki??

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak, o rozmiar większy na średnicy (ok. 1,5 -2 cm.). Pamiętaj, żeby użyć nieco bardziej przepuszczalnej mieszanki - w wątku jest wcześniej o niej napisane.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pachirka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 kwie 2016, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ziemię już sobie przygotowałam. Teraz pozostaje mi kupno dopasowanej doniczki :)


----28 kwi 2016, o 14:48 ---
?
Strasznie zielona jestem w temacie przesadzania... Wyciągnęłam Pachirkę, ale bardzo niewiele obsypałam z niej ziemi ? Korzenie były dość ściśnięte i bałam się naruszyć, poza tym ziemia była słabo przesuszona. Tylko dookoła ma całkiem świeżą ziemię. A tak pięknie jej przygotowałam wszystko: ziemię, glinę, perlit... Czy tak jednak może pozostać? Doniczka jest większa o 2 cm śr. Miała 12 cm, teraz 14 cm.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli bryła korzeniowa jest mocno przerośnięta, czyli trzeba ją przesadzić. Postaraj nieco rozluźnić ziemię, na ile się da szczególnie od spodu, gdzie są pozwijane najdłuższe korzenie. Jeśli jak piszesz bryła korzeniowa jest jeszcze mokra, to wyjętą roślinę z doniczki pozostaw do jutra, niech obeschnie i wtedy możesz trochę rozluźnić bryłę korzeniową.
Doniczka powinna być w porządku, tylko po co glina?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Pachirka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 26 kwie 2016, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Hmm wyczytałam, żeby dodać trochę gliny... plus ziemia do palm... i perlit... :oops:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

aha, no tak faktycznie. :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sylwiusz25x
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 kwie 2012, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dalsze okolice Szczecina

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich :)

Mam do was pytanko, bo nie wiem gdzie się radzić, a konkretnie co zrobić z odrostami na pniu pachiry ? Czy mają zostać ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tzn.? Możesz wrzucić zdjęcie, jak to wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sylwiusz25x
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 8 kwie 2012, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dalsze okolice Szczecina

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek

Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek

Dodam że posiadam pachirę od około 3 miesięcy i coś zaczeły jej liście opadać, a i nie przesadzałem jej jeszcze.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A więc Pachiry ukształtowane w formie nienaturalnego warkocza, długo nie żyją, zwykle w miarę wzrostu ginie jeden, lub więcej pni. Dlatego najlepiej kupować Pachirę z luźnie posadzonymi pniami.
Dwa, żółknięcie liści to: efekt nadmiernego przelania/nadmiernego przesuszenia, nieprawidłowej ziemi, zbyt ciemnego stanowiska oraz szkodników i zbyt suchego powietrza od grzejników.

Jeśli nie przesadzałeś, to na pewno ziemia jest pierwszym czynnikiem. Prawidłowa do luźna mieszanka ziemi uniwersalnej, próchnicznej oraz rozluźniacza, np. agroperlitu. Więc polecam przesadzić. Polecam posadzić w w normalną doniczkę i nie wstawiać do osłonki - rzadko kto wyjmuje ją po podlaniu, a może tam się gromadzić woda, która powoduje gnicie korzeni.
Dwa, Pachiry potrzebują jasnego stanowiska, czyli ciemny kąt odpada, a miejsce przy oknie a najlepiej na parapecie jeśli wielkość rośliny na to pozwala.
Trzy podlewanie, przez sezon umiarkowane, w okresie jesienno - zimowym, pozwalamy delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi.
Cztery wilgotność powietrza - te które zimą jest w mieszkaniach jest za suche dla tych roślin. Dobrze jest doniczkę postawić na większej tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, a na grzejnik powiesić nawilżacz wypełniony cały czas wodą.
Cztery, szkodniki - sprawdź dokładnie liście z obu stron, czy coś się nie rusza.

Odrosty bym zostawił, bo nie wiadomo czy główne pnie przeżyją.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”