Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka powinna mieć odpływ oraz stanowisko z tego co widzę za daleko od okna.
Podłoże w sezonie powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Izabela_T
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 maja 2019, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachira umiera! Pomocy!

Post »

Witam wszystkich. Proszę was o pomoc. Moja pachira która nabyłam 2 miesiące temu potrzebuje ratunku!!!! Już nie wiem co z nią mam zrobić. Liście okładkę żółkną a ostatecznie opadają. Posłałam ja tylko raz a ona ma przez cały czas wilgotna ziemie. Nie przesadziłam jej. Jest nadal w podłożu w którym ja zakupiłam. Myślałam ze może problem leży w tym ze ja podlalam ale od miesiąca próbuje ja przesuszyc i nie ma szans. A może jednak powinnam ja podlać??? Rozkładam ręce.
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Doniczka powinna mieć odpływ.
Wewnątrz osłonki jest doniczka z drenażem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Matko, co to jakieś wynalazki... Tutaj raz nie masz żadnej cyrkulacji powietrza w obrębie korzeni, dwa na dnie osłonki będzie zbierać się woda i wilgoć co utrudni wysychanie podłoża. Pachiry w sezonie nie podlewamy małą ilością wody.
Doniczka ma stać na podstawce. Wywal tą osłonkę, albo w ostateczności zostaw tylko wywal tą ziemię z niej. Co nie zmienia faktu, że będziesz musiała po podlaniu zaglądać do niej i sprawdzić czy nie stoi woda.
Roślina na parapet, o ile nie jest to południowa wystawa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kika Green
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 8 kwie 2019, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ok :) dziękuję
Lukaszbxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2019, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witajcie.

To mój pierwszy post na tym forum.
Dwa lata temu kupiłem pachirę. Rosła pięknie, wypuściła sporo nowych pędów i w mgnieniu oka pięła się w górę. Od samego początku kwiat stoi w jednym miejscu, czyli nieopodal drzwi balkonowych. Dwa miesiące temu postanowiłem ją przesadzić do większej doniczki wymieniając tym samym ziemię (ziemia uniwersalna - Compo Sana). Nie wiem czy związane jest to z zabiegiem której jej zafundowałem ale od jakiegoś czasu zaczęła mi chorować :(. Zauważyłem, iż na liściach pojawiają się białe okrągłe plamki oraz brązowe końcówki liści. Proszę Was o pomoc, gdyż ku mojemu zaskoczeniu, zależy mi bardzo na mojej pachirze.

Oto kilka zdjęć mojej pachiry:

https://imageshack.com/i/po4hh0llj
https://imageshack.com/i/plhEqmmZj
https://imageshack.com/i/pocEya4Bj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wyglądają na poparzenia słoneczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lukaszbxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2019, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedz!

Czytając forum, przeszła mi taka myśl, iż mogą to być poparzenia słoneczne. Z tropu mnie zbił jednak fakt, że w tym miejscu stoi już dwa lat i problemu póki co nie było. Ponadto promienie słoneczne nie są tak mocne jak ma to miejsce w lipcu czy sierpniu.
Niemniej jednak zastosuje się do porady i pachira będzie chroniona przed słońcem.

Korzystając z Waszej wiedzy, proszę jeszcze o jedną porade, jakie mogą być przyczyny pojawiającego sie koloru brązowego na końcach liści

https://imageshack.us/i/pnS923Loj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za suche powietrze. Jeśli masz wilgotność powietrza na poziomie 30 - 40% to musisz pomyśleć o nawilżaczu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majwinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam,
Proszę o pomoc, pień mojej pachiry usechł z dnia na dzień. Góra jest całkowicie sucha a im blizej ziemii pień jest miękki. Co robic? Da się jeszcze ja uratować? Co zrobić żeby reszta rośliny przeżyła?

Dodam ze z jednego ze zdrowych pni zacząła rosnąć zdrowa zielona łodyga i całkiem sporo liści. Czy w takiej sytuacji zostawić łodygę?

Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Chore łodygi wyciąć przy ziemi, pozostałe zostawić. Dobrze byłoby wyciągnąć z doniczki i sprawdzić stan korzeni.
Poczytaj wątek o prawidłowej uprawie i pielęgnacji, bo na pewno była źle podlewana i ma nieprawidłowe podłoże oraz pewnie jeszcze stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majwinia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 11 paź 2018, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podłoże ma wg waszych zaleceń. Przesadzona pół roku temu do nowej donicy. Miejsce przy oknie nie w bezpośrednim słońcu w okresie wakacyjnym podlewana mniejsza ilością wody ale częściej aby podłoże było wilgotne. Wszystko wg zaleceń z tego forum :(
Rozumiem ze jeśli zobaczę co z korzeniami i jeśli wszystko ok to korzeń od tego uschniętego pnia zostawić w ziemii? Nie wiem czy miałabym szanse go wyplątać...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takim wypadku, albo w roślinie krążyła infekcja od dłuższego czasu jeszcze nawet przed przesadzeniem, albo w ciągu pół roku nastąpiła jakaś nagła zmiana w warunkach uprawy (np. zimne powietrze od otwartego okna, zbyt szybsze podlanie), albo roślina postanowiła sama dokonać "eutanazji" jednego pnia.
Niestety też, z sztuczną formą warkoczą tak bywa. Prędzej czy później w miarę wzrostu rośliny, poszczególne pnie obumierają, dusząc się wzajemnie. Dlatego lepiej kupować o normalnym pokroju.
Niestety, ale nie obędzie się bez wyciągnięcia chorej łodygi, gdyż ew. infekcja może roznieść się na zdrowe łodygi.
Oprócz odcięcia, trzeba jeszcze zrobić profilaktycznie oprysk preparatem grzybobójczym.
Korzenie również lepiej sprawdzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”