Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć wszystkim,
mam ogromny problem z moją pachirą.
Przez rok zachowywała się niemal kwitnąco, pięknie rosła i dawała duże nowe liście. Od 2-3 miesięcy wygląda jakby tornado przez nią przeszło. Wszystkie stare liście opadły, nowe owszem, pojawiają się, ale słabe i z plamkami, po chwili opadają. Przejrzałam ją pod kątem robaczków, także pajęczynek, niczego nie widać. Czy ktoś ma może podobne doświadczenie? Sami spójrzcie, aż żal na nią patrzeć. A w zasadzie liści ze zdjęć też już nie ma, ale wypuszcza co jakiś czas jakiegoś nowego nieszczęśnika. Powalczę jeszcze o nią, tylko jak? Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niedożywiona - pewnie dalej rośnie w kupnej ziemi, oraz za mało światła. Pachira potrzebuje jasnego stanowiska tuż przy oknie, a nie ciemnego kąta z dala od niego. Przejrzyj wątek, znajdziesz cenne wskazówki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Światła to myślałam że nawet za dużo ma, ale może rzeczywiście z jesienią się to zmieniło. Dzięki za info!


---28 gru 2018, o 10:32 ---

A jeszcze mam jedno pytanie, mogę ja teraz przesadzić czy to średni moment?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

To co dla Ciebie wydaje się "dużo światła" często nie przekłada się na potrzeby roślin. Istotna jest odległość od okna oraz oczywiście wystawa. Przy północnej rośliny uprawiamy tylko na parapecie, na pozostałych w przypadku pachiry w odległości max około metra. Przy południowej głównie latem trzeba uważać, jak trzymasz na parapecie.

W obecnej sytuacji dobrze byłoby teraz interwencyjnie przesadzić, podłoże produkcyjne nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Rośliny przesadzamy zawsze krótko po zakupie. Do przesadzania użyj mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku albo perlitu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
szalayka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 gru 2018, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wszystkie informacje!
Przeczytałam wszystkie 23 strony, lecę działać! Trzymajcie kciuki :)
Martlak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 gru 2018, o 14:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Mam roślinę Pachira od grudnia 2017 r. 2 miesiące temu zaobserwowałam rozrost nowych listków w dolnej części drzewka. Jednocześnie przy dwóch pędach zaczęły najpierw żółknąć a potem odpadać liście. Podlewam roślinę raz w tygodniu, stanowisko południowe, blisko okna :) Jak można pomóc mojej Pachirze?



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przeczytaj wcześniej co pisałem o konieczności przesadzania po zakupie.
Pachirę w okresie jesienno - zimowym podlewamy nieco rzadziej, tak żeby wierzchnia warstwa ziemi zdążyła przeschnąć.
I jeszcze jedna kwestia, pachiry w formie warkocza lepiej unikać, bo długo nie żyją. W miarę rozrostu poszczególnych pni, większość albo wszystkie zamierają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ames
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sty 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry:)
Jestem świeżynką na forum,ale nie mogłam nigdzie znaleźć wątku do przywitania się z Forumowiczami :roll:

Parę spraw mnie do Was sprowadziło,a jedną z nich jest moja próba ukorzenienia pachiry...Dostałam szczepkę- oderwany nowy pęd. Siedzi już ponad 1,5 miesiąca w wodzie (na średnio rozkręconym kaloryferze- czytałam,że lubią ciepło) i coś się dzieje na łodydze,ale raczej nie są to zalążki korzeni...
Jest to kruche po dotknięciu i odpada.Co to może być i czy jest jakaś szansa żeby się ukorzeniła?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jesień - zima to niekorzystny okres roku, takie rzeczy robi się wiosną albo latem.

Wątek powitalny jest tutaj:
viewtopic.php?f=1&t=94803
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ames
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 22 sty 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jak pisałam powyżej-szczepkę dostałam także na wybór pory roku nie miałam wpływu,a nie chciałam wyrzucać...żyje sobie nadal w wodzi w takim razie,będę czekać na jakieś "poruszenie" (o ile).

Dziękuję za linka.
Paula7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pachiria wykrzywianie lisci

Post »

Posiadam Pachirie z odzysku. Znaleziona na śmietniku podczas przymrozków. Mimo to wypuściła nowe pędy. rośnie ale jej liscie sa krzywe i bardzo powyginane. Stanowisko słoneczne, nie bezpośrednio nasłonecznione. Na liściach nie widze szkodników walcze natomiast z ziemiorkami. Co może być przyczyną ,,wyginiania,, liści?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślinę mogło przemrozić, a może również być niedożywiona.
Przesadź po prostu do nowego podłoża - mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku. Postaw w ciepłym jasnym miejscu w pobliżu okna. Nie nawoź po tym parę tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Paula7
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lut 2019, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po znalezieniu jej obcięłam wszystkie pędy bo były zniszczone, oraz przesadziłam do nowego uniwersalnego podłoża. Minął miesiąc od tego czasu jej nie zawoziłam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”