Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
p_98
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 sty 2020, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira - trudności w uprawie (reanimacja)

Post »

Witam

Czy ktoś jest w stanie pomóc mi z moją Pachirą? Mam ją około 8 miesięcy do tej pory nie sprawiała problemów była podlewana raz w tygodniu stoi cały czas w tym samym miejscu - przy zachodnim oknie na parapecie - grzejnik nie jest używany, tak na prawdę nic się nie zmieniło a na jej liściach zaczęly pojawiać się plamy, przy pniu na dole pojawiły się białe kulki. Nie chciałabym zabić jej :( dlatego zwracam się tu o poradę



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira - trudności w uprawie (reanimacja)

Post »

Standard, została przelana. Chociaż jeszcze tragedii nie ma patrząc na kondycję rośliny.

Błąd nr 1: nieprawidłowe podłoże - przesadzałeś w ogóle po zakupie? Powinna być mieszanka ziemi i żwirku.
Błąd nr 2. cykliczne podlewanie - zbyt często w okresie jesienno-zimowym. Roślin nie podlewamy cyklicznie co do dnia, a zależności od tego jak przesycha podłoże. Pachirę w okresie jesienno-zimowym podlewamy nieco rzadziej żeby wierzchnia warstwa ziemi zdążyła delikatnie przeschnąć. Dodatkowo doniczkę lepiej postawić na podstawce niż wkładać do osłonki.
Jak wygląda jeszcze sytuacja z nawożeniem? Jakim dokładnie nawozem, jak często?

Trzeba wyciągnąć z doniczki, oczyścić ze starego podłoża, sprawdzić stan korzeni, chore jak będą odciąć, posadzić do nowego podłoża jak napisałem wyżej. Ograniczyć podlewanie również jak napisałem wyżej. Chore liście odetnij.

Pacjent powinien przeżyć. :wink:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

p_98 a co to jest toto? trochę rozjaśniłam, ale dalej nie widać..pędy są związane?
Obrazek
Cofnij się na poprzednią stronę, chyba masz bardzo podobny przypadek.
izolejsza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira,warunki,podłoże,przesadzanie

Post »

Witam wszystkich,
od jakiegoś czasu mam problem z moją pachirą. Jest ze mną już jakieś 2-3 lata. Na wiosnę co roku zmieniałam jej doniczkę na większą, dbając o zachowanie warstwy drenażu na dnie. Podlewam ją +/- raz w tygodnium oraz zraszam wodą co jakiś czas. Roślina rozwijała się do tej pory bardzo dobrze, miała dużo nowych listków, nie gubiąc przy tym tych starszych. Przez ostatnie 3, 4 miesiące nastąpiło zatrzymanie wzrostu nowych listków. Ostatnio się to zmieniło i pojawiło się kolo 6 nowych, ale niestety starsze liście zaczęły żółknąć i odpadać. Dzieje się to w bardzo szybkim tempie. Lodygi sa zdrowe, nie widzę żadnych pasożytów. Co może być przyczyna takiej sytuacji, jak zatrzymać utratę liści? Przesyłam zdjęcia poglądowe w jakim stanie jest roślina
z gory dziękuje za pomoc
pozdrawiam

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira,warunki,podłoże,przesadzanie

Post »

Podłoże jest nieodpowiednie, powinno być bardzo przepuszczalne - czyli mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
Druga sprawa nie podlewaj cyklicznie roślin. W przypadku pachiry wierzchnia warstwa podłoża w okresie jesienno-zimowym powinna przeschnąć.
Trzecia sprawa, stanowisko przy oknie.
Czwarta, doniczka ma odpływ?
Piąta, pachira w formie warkocza długo i tak nie pożyje. Tak ciasno skręcone pnie w miarę wzrostu wzajemnie się zaduszają i wszystkie albo część pni może obumrzeć.

Do tego dochodzi jeszcze woda, która powinna być miękka.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
x-y - 19
---
Posty: 562
Od: 8 sie 2019, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira,warunki,podłoże,przesadzanie

Post »

izolejsza, jeśli uprawiasz ją tak długo, to zakładam, że znasz warunki uprawy. Ładna jest.
Jeśli traci najstarsze liście to albo brakuje jej odżywki albo tylko magnezu. Przy ograniczonym podlewaniu możesz odżywiać dolistnie - NPK coś w typie kristalonu błękitnego (20-5-10+mikro), ciążko dostać dobry krystaliczny z przewagą azotu i z makro i mikro w sensownych proporcjach.. ew. oprysk magnezem (siarczn magnezu/apteczna sól Epsom roztwór 0,5%). I może ją rozwiąż, albo przynajmniej poluzuj.
Zajrzyj jeszcze tu viewtopic.php?p=6205576#p6205576
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Izolejsza, jeśli masz ją od 3 lat to pachira dobrze nie wygląda. Na zdjęciu poniżej pachira u mojego kolegi, która jest mniej więcej w podobnym wieku do Twojej.
Masowe gubienie liści wątpliwe żeby było od braku jakiegoś składnika mineralnego, dopytam się czy roślina w ostatnim czasie nie była narażona na przeciągi?
W każdym razie podtrzymuję to co pisałem wcześniej, pachira mogła zostać przelana. Sprawdź stan korzeni.

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
izolejsza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziękuje wszystkim za rady dotyczące mojej pachiry. Rozpocznę od zmiany doniczki, na taka z drenażem, oraz zalecanego przez Was podłoża. Ostatnio często otwierałam przy niej okno, możliwe, ze ja troche przewiałam.
Mam jeszcze pytanie dotyczące nawożenia, czy oprócz tego co poleciła yanina_19, jakieś inne środki?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Po przesadzeniu nie nawozisz przez miesiąc. Po tym czasie powinien wystarczyć mineralny nawóz do roślin zielonych, tylko nie Biohumus. W sezonie do gdzieś końca września nawozisz co każde podlewanie. Możesz dać nieco mniejsze steżenie od tego na opakowaniu - zwykle są nieco zawyżone.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
SultanOfKabul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 maja 2020, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,

potrzebuję pomocy. Czytałem posty w tym temacie, jednak nadal nie jestem w stanie zidentyfikować problemu.

Na mojej Pachirze pojawiają sięchore liście:

- plamki ciemnobrązowe
- potem liść zaczyna żółknąć
- pod spodem liść robi się lepki
- liście chorują tylko na dole drzewka

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Roślina stoi w tym samym miejscu - dobrze nasłonecznionych przez większość dnia, ale nie bezpośrednio na słońcu - od 2 lat i nic takiego wcześniej się nie działo. Była zupełnie zdrowa i pięknie rosła.

- nawożę zgodnie z zaleceniami, raz na kilka tygodni
- dzisiaj podsypałem więcej ziemi gdyż w doniczce było miejsce (ziemia opadła po przesadzaniu.
- ostatnio przesadzana 3 lata temu

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

No cóż skoro czytałeś faktycznie wątek to powinieneś się dowiedzieć iż:

Rośliny przesadzamy nieco częściej niż raz na 3 lata, teraz to trzeba bezwzględnie zrobić. Podłoże musi przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i rozluźniacza (żwirku albo perlitu) w proporcji ok. 3:1
Rośliny sadzimy do doniczek z odpływem, nie widzę pod nią podstawki.
Rośliny nawozimy częściej niż raz na kilka tygodni, gdzie coś takiego wyczytałeś? Co każde podlewanie połową zalecanej dawki. Po przesadzeniu odczekujesz około 3 tygodni i dopiero wtedy nawozisz aż do jesieni. W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
Pachira potrzebuje bezpośredniego światła, na tym stanowisku go nie ma.
Podlewasz wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

To jest infekcja grzybowa. Oprócz przesadzenia trzeba zrobić oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
SultanOfKabul
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 5 maja 2020, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Tak jak pisałem, od dwóch lat stoi w tym miejscu i pieknie rosła. Doniczka nigdy nie miała odpływu i też nie było to problemem
dla rośliny.
Kiedy stała przy oknie - cierpiała i liście żółkły notorycznie.
Jaki może być powód nagłej infekcji grzybiczej?

Odpowiadając ns pytanie gdzie czytałem - ludzie piszą rozne rzeczy. Np. jedna osoba, żeby podlewac biohumusem, inna przed chwilą, że w zadnym wypadku...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystko jest do czasu...

Rośliny doniczkowe sadzimy wyłącznie do doniczki z odpływem.
Pachira jest wrażliwa na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przy południowej wystawie. Jeśli masz taką wystawę to odstawiasz od niego gdzieś na odległość około metra. Niemniej musi docierać bezpośrednie światło.

Biohumus jest może dobry do nawożenia ziółek. Rośliny doniczkowe wymagają nawozów mineralnych.

Infekcja grzybowa powstała wskutek przelania - posadzenie do pojemnika bez odpływu i do samej ziemi. Do tego trzeba uwzględnić zbyt ciemne stanowisko - grzyby lubią takie warunki. Jak napisałem, wszystko jest do czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”