Kwiat nietoperz (Tacca chantrieri) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

U mnie właśnie pojawiły się pierwsze Tacca integrifolia. Wykiełkowały po 2 miesiącach. Mam nadzieje że będzie ich więcej.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Pawle, czy wykiełkowały ci z nasion? Moje od 15.01 nic. ZERO! Drzewo żółwiowe tez nie wyszło. Ale jeszcze nie wywalam. Poczekam nawet do września. A co tam.
I.... na wszelki wypadek zamówiłam sobie sadzonke czarnej na Allegro. W tym tygodniu powinnam dostać.
Awatar użytkownika
centauryda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 14 kwie 2008, o 12:20
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post »

Przepiękne, a czy to ma jakieś szczególne wymagania? oprócz tego, że ciepło i wilgotno?
Pozdrawiam słonecznie
Maga
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Z tego, co wyczytałam - trzeba zamgławiać i trzymać doniczkę jak storczyki - na keramzycie zalanym wodą, żeby parowało. Lubi też ostre nawożenie w okresie silnego wzrostu, a temperatura zimą nie może być niższa, niż 17 stopni.
jolantanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 lis 2007, o 22:08
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja też kiedyś kupiłam małą sadzonkę która już miała nawet pączki i niestety padła :cry: a wczoraj kupując kwiaty w hurtowni na majówkę dla mojej córki dostrzegłam okaz TACCA z kwiatem i drugim pąkiem w zasadzie już kwiatem zaaa (uwaga usiądżcie)- 40 zł.Tyle zarabiają kwiaciarnie.Szukajcie więc w hurtowniach.Ja nie mogłam uwierzyć.Oto ona


Obrazek

kwiat

Obrazek

drugi kwiat

Obrazek
Pozdrawiam Jola
Moje roślinki
Mój ogród
jolantanna
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 lis 2007, o 22:08
Lokalizacja: śląskie

Post »

Trochę ladniejsze zdjęcia

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Jola
Moje roślinki
Mój ogród
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Z wielką radością uprzejmie donoszę, ze jedna z sadzonek zaczyna wypuszczać listek. Znaczy będzie żyła! Druga na razie nic nie wypuszcza, ale młody listek, który miała troszkę podrósł. Może ok. 1 cm, ale zawsze to już sukces.
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

;:17 Muszę podzielić się z Wami moją radością, bo właśnie dziś przez przypadek kupiłam Tacca Chantrieri :tan Kwiat jest cudowny i ma wysokość 1 m ;:183 Nie udało mi się wyhodować roślinki z nasion, bo w ogóle nasionka nie zakiełkowały ;:171
Pojechałam do LM w nadziei, że kupię storczyka Vanda lub Ascocenda, ale tych storczyków nie było, za to było to cudeńko po 55,39 zł. ;:225 moja Tacca ma jeszcze dwa pąki

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sonia
1000p
1000p
Posty: 1086
Od: 21 maja 2007, o 00:50
Lokalizacja: pomorskie

Post »

Nawet liście są same w sobie dekoracyjne ;:183 a mój mąż powiedział, że ta roślina wygląda jak skrzydłokwiat i gdybym mu nie powiedziała, że to inna to on nawet by nie zauważył ;:224 mój skrzydłokwiat też jest ogromny, mam go juź 14 lat ;:225 no ale kwiaty zdecydowanie się różnią ;:128
Do warunków jakie jej trzeba zapewnic to wiem tyle, co wyczytałam w internecie, że lubi wysoką wilgotność powietrza, ziemia też ma być wilgotna, lecz nie może stać w wodzie, nawozy stosowac ostrożnie - ale jakie to nie wiem, a temperatura to powyżej 17 stopni C i światła dużo lecz rozproszone, czyli podobnie jak falenopsisy ;:183 chyba, że mam złe informacje to proszę o poprawkę ;:225
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Soniu, informacje masz dobre. A co do nawozu, to gdzieś wyczytałam, że dobry dla tacca jest ten do storczyków. Niewiele jest informacji na jej temat. Ja pierwszy raz zobaczyłam tę roślinę kilka lat temu w hurtowni kwiatów w bliskiej okolicy Warszawy. Później dopiero na Allegro, ale z nasion nic mi nie wzeszło. Gdy sadzonki były już w drodze, zobaczyłam przepiękny okaz w kwiaciarni. Ogromny, ponad 1,5 m wysokości za jedyne 100zł. Gdybym ją wcześniej zobaczyła, była by moja. Jedna sadzonka, to 20 zł + 10 koszt przesyłki. Na wyhodowanie takiego okazu i kwitnienie będę musiała poczekać ze 2 lata. Jedynym plusem jest to, że młoda roślinka lepiej się zaklimatyzuje do warunków domowych.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Moje tacca się zaklimatyzowały. Jedna wypuściła listek, druga wypuszcza już drugi. Na fotce jeszcze nie widać, bo maleńki i dopiero dziś go zauważyłam. Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Tacca z pierwszej fotki wygląda dziś tak: Obrazek ze środeczka wychodzi trzeci listek. Druga sadzonka niestety odeszła.
Awatar użytkownika
gucia
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2740
Od: 27 wrz 2007, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

A mnie udało się kupić ' nietoperza' na giełdzie kwiatowej /dwa tygodnie temu/......za 45 zł.
Jest piękny, ale dość kapryśny :wink: wymaga bardzo wilgotnego podłoża, nawet niewielki niedobór wilgoci powoduje, że liście wiotczeją i opadają. Na szczęście po podlaniu, wszystko wraca do normy.
W tej chwili podlewam go deszczówką, z niewielkim dodatkiem nawozu do storczyków.

Obrazek Obrazek
Pozdrawiam serdecznie, Bożena
Moje wątki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”