Lilia meksykańska ( Beschorneia yucoides )

Rośliny doniczkowe
ada111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2014, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK, North Yorksire

Lilia meksykańska ( Beschorneia yucoides )

Post »

Witam, Bardzo proszę o identyfikację tej rośliny. Rośnie u mnie przed domem. Jest bardzo duża. Środkowe liście dorastają do 180cm. Co kilka lat kwitnie. Pojawiają się ogromne 2,5 metrowe pędy z ciemno wiśniowymi kwiatami na górze. Tego lata było 19 sztuk! Na zdjęciu prawie nie ma już kwiatów, większość opadła. Zostawiłam jednak pędy i nie wiem co z tym zrobić? Ciąć, czy zostawić na zimę tak jak jest? Będę wdzięczna za pomoc.

Obrazek

Zmniejszyłam rozmiar fotki do max 500px. Większy rozmiar po kliknięciu na fotce. Anna N
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Prosze o identyfikację

Post »

To juka ogrodowa,piękny okaz,pędy po kwiatach same zasychają i wtedy można je wyciąć.
Kwiaty to resztki Raju.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Tak to juka, mam z 6sztuk :) Moje dają piękne białe kwiatostany :D
ada111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2014, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK, North Yorksire

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Dzięki, ale właśnie ja nie jestem pewna czy to juka....bo nie widziałam jeszcze takiej juki z wiśniowymi kwiatami. Zresztą same kwiaty też nie wyglądają tak jak u tradycyjnej juki. One nie wyglądają jak białe dzwonki...powiedziałabym raczej że są trochę podobne do kwiatów storczyka.
Nigdzie nie znalazłam tak wyglądającej juki :roll:
Awatar użytkownika
Plumi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 20 cze 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: regiony tarnowskie

Re: Prosze o identyfikację

Post »

To może to jest lilia meksykańska Beschorneria yuccoides?
Kwiaty to resztki Raju.
ada111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2014, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK, North Yorksire

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Bingo! Z tego co widzę na zdjęciach to to może być lilia meksykańska ! Bardzo podobne....! Dzięki wielkie.
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Ado napisałam do Ciebie pw i ...bezmyślnie ,bo przecież jeszcze nie masz dostępu :oops:
W każdym razie moja wiadomość dotyczyła tej własnie juki --czy ona rośnie cały czas w gruncie??? czy tylko sezonowo??
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
bebeluch
1000p
1000p
Posty: 3522
Od: 26 gru 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Też mnie ciekawi ta roślina .
Ada ta juka rośnie w Polsce ?
Mędrzec potrafi uczyć się nawet od Głupca. Głupiec nie uczy się nigdy.
ada111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2014, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK, North Yorksire

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Przepraszam, zajęta byłam i z doskoku do kompa podchodzę :)

izabela14 Ta juka (?) lilia (?) rośnie u mnie przed domem cały czas w gruncie, ale mieszkam w Anglii. Mieszkam w tym domu 8 lat i raz do roku podcinam liście. Gdybym tego nie robiła, to roślina robi się tak ogromna i gęsta, że nie można przejść chodnikiem. Brzydkie, zażółcone i uschnięte liście wycinam zupełnie a wczesną wiosną ciacham też normalnie nożyczkami końcówki liści jak robią się postrzępione. Za jakieś dwa, trzy tygodnie, następne nowe liście wyrastają wyżej niż te które skróciłam i roślina nabiera kształtu :)
Zresztą na zdjęciu widać, że dużo liści jest ucięta.
Przez te 8 lat roślin zakwitła tylko dwa razy. Za pierwszym razem były trzy łodygi W tym roku w czerwcu wybiło 19 ogromnych łodyg!
Kwiaty są przepiękne. Nie przypominają kwiatów juki są raczej jak gigantyczne kwiaty storczyka.

Nie wiem tylko co z tymi pędami robić. Czy zostawić to na całą zimę....czy usunąć :( Chciałabym żeby jeszcze kiedyś zakwitła.

Wygooglowałam tą roślinę jako Lilia Meksykańska i jest to dokładnie ta sama roślina jaka u mnie rośnie. Pozwolę sobie dodać poniżej zdjęcie jakie wyszukałam bo dokładnie widać tutaj kwiaty. Są takie same jak na moje, więc to na 100 % Lilia Meksykańska ;:63

berbeluch Niestety nie w Polsce. Mieszkam w Anglii. Rośnie przed domem, przy samym podjeździe. Nie jest to jedyna taka roślina w mojej okolicy - jest tu przynajmniej 6 takich samych przed innymi domami. Najlepsze, że nikt nie wiem jak to się nazywa. Kiedyś jak mieszkałam w Polsce, to miałam tradycyjną jukę na ogrodzie, taka z białymi kwiatami, ale tego nie widziałam nigdy i to raczej jest ta lilia, nie juka. Pozdrawiam, Ada :)

Adres strony ze zdjęciem: http://www.thetutuguru.com.au/shop/besc ... ican-lily/
Link do zdjęcia z internetu http://www.thetutuguru.com.au/wp-conten ... esch-m.jpg

Obrazek
izabela14
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 lut 2012, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Ada dziękuję za odpowiedź :D .Miejsce zamieszkania wiele wyjaśnia.Miałam swego czasu tę odmianę juki ,ale własnie na zimę wnosiłam ją do domu.
U mnie nie kwitła nigdy ,a miałam ją ładnych kilka lat,aż pewnej zimy pożegnała się z życiem :roll:
Moja nieuleczalna choroba, cz.2
poszukuję ,sprzedam
Miłość Boga nie polega na tym,żeby chronić nas przed nieszczęściem ,ale na tym,że obiecuje być przy nas ,kiedy nas dotknie
ada111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 wrz 2014, o 15:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK, North Yorksire

Re: Prosze o identyfikację

Post »

No tak, tutaj właściwie mrozu nie ma, rośliny rosną zupełnie inaczej. Mam np. mały ogródeczek i pietruszka rośnie okrągłe 12 miesięcy. W grudniu, styczniu rwę natkę do zupy, a już na początku marca zaczyna rosnąć jak oszalała ;:108 Pozdrawiam Ada :D
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Prosze o identyfikację

Post »

Ada, byłoby dobrze napisać w profilu "Skąd": region.......myślałam również o Beschorneria ale ona jest usda zone 9 i więcej, nie rosła by tutaj w ogrodzie 8-) .
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
Tonica
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 wrz 2014, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leeds, UK

Re: Prosze o identyfikację

Post »

piekna roslina, u mnie rosnie na terenie Tesco Extra :P
pozdrawiam z West Yorkshire :)
Ludzie to nie rośli­ny, z czubków już nic nie wyrośnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”