Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie mam perlitu ani żwirku, dostałem tylko keramzyt. Czy on może być??
A muszę przesadzić, bo wyszedł biały osad na ziemi, to nie pleśń.(za wapnienie)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Keramzyt nadaje się na drenaż. Żwirek kupisz bezproblemowo na allegro.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

:wit Od pewnego czasu jeden z moich fiołków zwija liście do dołu. Są one krótkie, sztywne i ściśnięte w samym środku rozety. Czy to roztocza? Fiołka opryskalem dziś sanium na przędziorki na wszelki wypadek. :(
Obrazek

Obrazek
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tak, to objaw żerowania roztoczy.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

rena77- za kilka dni chcę mu obciąć "głowę", dobrze umyć liście z wierzchu i od spodu mydłem i wodą, a potem wrzucić rozetę do sanium na przędziorki, żeby się pomoczyła. Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie wiem, czy mydło nadaje się do roślin. Ja bym użyła płynu do mycia naczyń rozpuszczonego w wodzie (2 krople na litr wody). Tym roztworem spryskuję rośliny. Potem płukam wodą.
Pozdrawiam
G.
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Jeśli użyłeś środka przeciw przędziorkom, czekaj na efekty. Nie trzeba usuwać środka rozety.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ale mi zmutował fiołek pierwotnie wyglądał tak:
Obrazek
A teraz zakwitł tak bardzo niestabilna ta odmiana, czyżby była to jakaś chimera?
Obrazek
Zresztą Siewki po nim też są niestabilne, gdyż była ładna chimera z rysunkiem wiatraczku na kwiatach, ale biały pasek na środku płatków przepadł, pełny fioletowo biały zrobił się fioletowy :twisted: Później pokaże kilka siewek, bo kwitną.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wyedytować już nie mogę, musiałem czekać aż aparat się łaskawie naładuje, więc wrzucam w kolejnej wiadomości. To jest potomstwo tego białego fiołka rozrzut ładny.
Focus nie ustawił się gdzie powinien, ale kolor widać i to, że kwiat półpełny
Obrazek
Ten pełny co miał takie fajne fioletowo białe kwiaty jak widać zrobił się cały fioletowy. i ma bardzo małe kwiaty. Pewnie trzeba go przesadzić.
Obrazek
Tatki fioletowo purpurowy? Ciężko stwierdzić jaki on ma odcień, półpełny. Czyżby gen koralowy wyszedł?
Obrazek
Drugi o tym samym kolorze pojedynczy
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
szymond
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 16 mar 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam
Czy ten fiołek stał jak kwitł koło innego, który kwitł (pewno koło fioletowego).
Ja miałem taki przypadek, że biały kwitł mi koło fioletowego i zmienił kolor. :(
nie wiem jak u innych.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ten biały był zapylany granatowym półpełnym, ale to nie powinno mieć wpływu, gdyż bura kotka nie zrobi się ruda po rudym kocurze, a może mieć jedynie burorude kocięta.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
nisiiaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2020, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witam. A ja mam pytanie odnośnie tego co widać na zdjęciu. Czemu zrobił sie taki goły kikut? Nawet ie wiem jak to nazwac. I czy zasypac to ziemia czy tak zostawic? Nigdzie nie moge znalezc na ten temat informacji. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Obrazek
Pozdrawiam : )
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Gęsia szyja. Powstaje na skutek utraty dolnych liści. Suche resztki ogonków po liściach należy poodrywać. Przy okazji przesadzania należy posadzić głębiej i zasypać gęsią szyję ziemią.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”