Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 49, 50, 51, 52, 53  
Autor Wiadomość
7koliberek9
 Tytuł: Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4
PostNapisane: 11 mar 2019, o 23:38 
200p
200p

1 szt.
O tak tak, zapomniałam napisać, że fiołki lubią ciasne doniczki. Przyjmuje się że doniczka powinna mieć 1/3 średnicy korony.

Jakbym nie hodowała na knotach to sadziłabym do podłoża do paproci z domieszką perlitu bo czytałam, że się sprawdza.

Kiedyś trochę przenawoziłam małe sadzonki, ale wtedy wzrost się zahamował i liście zrobiły się bardzo twarde.

Rzepka
 Tytuł: Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4
PostNapisane: 12 mar 2019, o 06:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dziękuję Wam bardzo za pomoc, spróbuję z podłożem do paproci i z perlitem.
Sznurek też się znajdzie, dużo go używam do podwiązywania pomidorów, chyba, że to chodzi o jakiś specjalny?

Pozdrawiam Irena

Zobacz profil Wyślij e-mail      

mandorla
PostNapisane: 12 mar 2019, o 08:36 
200p
200p

1 szt.
Irenko, ja myślę, że sznurek powinnaś sobie darować... Nie zrozum mnie źle, ale jeśli fiołki Ci rosną, nie chorują, a jedynym problemem jest brak kwitnienia, to sznurek tej kwestii nie rozwiąże, a Tobie samej życie może utrudnić, bo uprawa na knotach wygląda jednak trochę inaczej. Sama przyznajesz, że nie masz doświadczenia, a fiołki są, bo zajmują mało miejsca :wink: - w takim układzie chyba nie warto eksperymentować. Przesadź je do nowej ziemi i ewentualnie mniejszych doniczek, pilnuj, żeby nie miały za gorąco i nie przekarmiaj. Jeśli masz ochotę, spróbuj je sobie rozmnożyć z listków, młode mogą być bardziej chętne do kwitnienia (choć nie muszą :wink: )
Powodzenia! ;:3

PS. Taka ciekawostka, jako "sznurek" najlepiej się sprawdzają pocięte na cienkie paseczki... rajstopy. Ale koniecznie bez lycry.

Ekspresja
PostNapisane: 12 mar 2019, o 09:43 
200p
200p

1 szt.
Ja sadzę fiołki w takiej mieszance: Ziemia uniwersalna (dobrej jakości, nie taka z kwiaciarni czy marketu), ziemia do paproci i perlit...w proporcjach 3:2:1. Nie mam z nimi kłopotów, stoją na południowo-zachodnim parapecie i nigdy nie zdecyduję się na knoty, bo to trudny zabieg i wygląda niezbyt ładnie. Przenawożenie fiołków już przerabiałam ;:14 ...nikomu nie życzę, więc oszczędnie z nawożeniem. ;:108
mandorla napisał(a):
Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać
Czy możesz to dokładniej wyjaśnić :?:

Ninia
PostNapisane: 12 mar 2019, o 10:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Wydaje mi się, że do zawiązania pączków kwiatowych może też być wystawa typowo północna, bo u mnie tak jest (na parapetach południowych i zachodnich o tej porze roku mam rozsady jednorocznych a latem przypieka tu słoneczko, więc nie dla fiołków takie miejsce). Jak fiołki zaczynają rozwijać pączki to przestawiam je w bardziej reprezentacyjne miejsca (półki, stoliki) w głębi pokojów z oknami południowymi i zachodnimi. Właśnie jeden zaczyna kwitnąć (wykurowany, po jesiennym podejrzeniu roztoczy) i pewnie jutro/pojutrze przestawię go z północnego parapetu - zdjęcie wstawię później, żeby nie być gołosłowną. Jak fiołki przekwitną to znów wędrują na północny parapet.

mandorla
PostNapisane: 12 mar 2019, o 22:01 
200p
200p

1 szt.
Ekspresja napisał(a):
mandorla napisał(a):
Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać
Czy możesz to dokładniej wyjaśnić :?:

Klasyczne dla knotów podłoże torfowo-perlitowe wymaga stałego stosowania pożywki i stosunkowo szybko ulega zasoleniu, w związku z tym fiołki trzeba przesadzać co pół roku, by utrzymać je w dobrej kondycji. Stosując ziemię zamiast torfu mogę ograniczyć nawożenie i wydłużyć okres między przesadzaniem spokojnie do roku.

7koliberek9
PostNapisane: 13 mar 2019, o 11:40 
200p
200p

1 szt.
mandorla napisał(a):
Klasyczne dla knotów podłoże torfowo-perlitowe wymaga stałego stosowania pożywki i stosunkowo szybko ulega zasoleniu, w związku z tym fiołki trzeba przesadzać co pół roku, by utrzymać je w dobrej kondycji. Stosując ziemię zamiast torfu mogę ograniczyć nawożenie i wydłużyć okres między przesadzaniem spokojnie do roku.

Są i na to sposoby. Wiem, że niektórzy podczas przygotowania podłoża dodają papkę z namoczonego wcześniej obornika bydlecego granulowanego. Myślę, że 3 miesiące można nie nawozic po takim zabiegu ale jeszcze nie testowałam.

Maciek13
PostNapisane: 14 mar 2019, o 23:00 
500p
500p

1 szt.
Czy fiołkom nie przeszkadza ukorzenianie się w przeźroczystych kubeczkach? Nie jest wtedy korzeniom "za jasno" :?

7koliberek9
PostNapisane: 14 mar 2019, o 23:17 
200p
200p

1 szt.
Mnie się zawsze wydawało, że korzenie nie lubią światła ale wszystkie sadzonki które do tej pory kupowałam to przychodziły w przezroczystych kieliszkach. W dodatku widziałam sporo zdjęć na których tak właśnie były hodowane. Niektórzy wręcz twierdzą, że hoduja tylko w przezroczystych ponieważ dobrze widać stan korzeni. Może fiołkom to nie przeszkadza ;:oj

Ninia
PostNapisane: 15 mar 2019, o 11:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Mi wydawało się, że będą rosły glony, ale ukorzeniam w kieliszkach od początku grudnia i nic się nie dzieje - chyba w ten weekend wreszcie znajdę chwilę czasu i przesadzę ukorzenione listki do doniczek docelowych, bo mają już bardzo ciasno. A tak na marginesie - to w moich kieliszkach w ogóle nie widać korzonków - a są w tych najmniejszych (nie w szklaneczkach).

mandorla
PostNapisane: 15 mar 2019, o 11:58 
200p
200p

1 szt.
Korzenie stanowczo nie są stworzone do tego, by je doświetlać :wink: i rosnąc, szukają ciemności, ale przezroczyste pojemniczki nie odbijają się jakoś negatywnie na roślinie - za to nam pomagają ocenić stan korzeni. Dotyczy to zresztą wszystkich roślin, dlatego wszelkie rozmnażania wygodniej jest prowadzić w przezroczystych pojemnikach. Nie trzeba wtedy wyciągać sadzonki, żeby sprawdzić, "czy to już", a i kiełkowanie często zapowiadane jest przez obecność pięknego korzenia :wink:
Glony rzeczywiście mogą rosnąć, ale one również roślinom nie szkodzą - tylko naszemu poczuciu estetyki :;230
Jeśli korzonków w kieliszkach nie widać, to widocznie są jeszcze zbyt małe... Cierpliwości! :) .

Maciek13
PostNapisane: 16 maja 2019, o 20:12 
500p
500p

1 szt.
:wit Jak przygotować odpowiednie podłoże do fiołków? Może to być zwykła ziemia uniwersalna pH 5,0-6,5
zmieszana z perlitem i wermikulitem?

norbert76
PostNapisane: 16 maja 2019, o 21:16 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
A wątek wpierw przeczytałeś?

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=Pod%C5%82o%C5%BCe&t=79944&ch=-1

Sekel
PostNapisane: 24 maja 2019, o 07:09 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Maciek13 napisał(a):
:wit Jak przygotować odpowiednie podłoże do fiołków? Może to być zwykła ziemia uniwersalna pH 5,0-6,5
zmieszana z perlitem i wermikulitem?

U mnie świetnie sprawdza się dobre podłoże do paproci lub mieszanka tejże z ziemią uniwersalną do kwiatów kwitnących. Oba warianty zdały egzamin.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 742 ]  Idź do strony nr...        1 ... 49, 50, 51, 52, 53  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości