Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Testuję właśnie fiołki w doniczkach glinianych surowych oraz malowanych. Wszystkie fiołki podlewam na knota. W obu przypadkach niektóre rośliny wypuszczają korzonki dziurką do pojemnika z wodą, jednak w przypadku doniczek malowanych "knot" z korzeni jest gęstszy i intensywniej rośnie. W dodatku fiołki w doniczkach malowanych z takim swoim naturalnym knotem kwitną lub wkrótce będą kwitły.

Oczywiście od razu pomyślałam o braku powietrza w okolicach korzeni ponieważ gliniane doniczki mają tylko jedną dziurkę. W związku z tym nie wiem czy powinnam się martwić? Rośliny wyglądają bardzo dobrze i myślę, że oddychają sobie korzonkami które wyszły jednak obawa pozostaje :|

W dodatku fiołki w surowych doniczkach gorzej rosną i miewają zgniłe liście w najniższych partiach. Zastanawiam się czy nie jest im za zimno w korzenie. Malowana doniczka gliniana w dotyku jest delikatnie chłodniejsza niż plastikowa a surowa jest zdecydowanie chłodniejsza. W domu mamy 23-24 stopnie.
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Spokojnie gliniane doniczki słyną z tego że przepuszczają powietrze(woda też odparowuje w z nich szybciej).

Gnijące liście to pewnie z wychłodzenia :( . Mam ten sam problem ze swoimi fiołkami w glinianych. Jak obejmiesz dłonią plastikową doniczkę to ma umiarkowaną temp., a teraz gliniane są zimne jak lód. Na szczęście mam wrażenie, że to nie dotyczy korzeni a samych najbliższych liści którym zdarza się jej dotknąć.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ja mam fiołki w glinianych doniczkach z zewnątrz szkliwionych. Rosną świetnie, ale podlewam je rzadziej niż te w plastikach, ponieważ wolniej przesycha w nich ziemia. Stoją na parapecie, gdzie temperatura oscyluje w granicach 17°C, ponieważ nie odkręcam kaloryferów.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Skąd takie ładne doniczki? Fiołki to standardy czy mniejsze? :D Moje są w tych zwykłych gołych glinkach.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Kupiłam je bardzo, bardzo dawno temu, mają ? 7 cm i teraz skorzystały z nich fiołki standardy.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Hoodedcrow jest dokładnie tak jak piszesz, te liście które dotkną doniczki to padają. Osłabia to roślinę i pewnie dlatego nie kwitną i słabiej rosną.

Tu mam dwa przykłady zwykłych glinianych doniczek, pomalowanych. Jak ktoś ma czas to można naprawdę fajnie to zrobić np. paski lub zygzaki. Opcji jest bardzo wiele :) Oczywiście szkliwione są ładniejsze, w tym wypadku jednak cena była ważna. Za doniczkę 7 cm płacę 0,93 zł + 0,20 zł koszt dostawy (zamawiam dużo szt.) + podwójna warstwa farby. Myślę że koszt zamyka się w 2 zł przy tej wielkości. Niestety szkliwione doniczki w takim rozmiarze trudno dostać.

Obrazek
Obrazek

Niech mi jeszcze ktoś wytłumaczy jak chłopu na miedzy po czym poznać, że fiołek wymaga przesadzenia do większej doniczki :?:
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Koliberku mój jeden nawet kwitł, ale puścił tylko jedną łodyżkę z 3 kwiatami i koniec popisów :evil:
Jakiej farby używasz, żeby była trwała? Jakaś nietoksyczna czy coś? Żeby mi zielska przy okazji nie ubiła jakbym się wzięła za malowanie ;:173
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

7koliberek9 pisze:po czym poznać, że fiołek wymaga przesadzenia do większej doniczki
Bezwzględnie przesadzam co pół roku i widzę ile jest korzeni. Kieruję się też średnicą rozety, która powinna być trzykrotnie większa od średnicy doniczki. Moje trzyletnie fiołki (mam tylko standardy) mają doniczki o ? 9 cm.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Hoodedcrow farba to emalia akrylowa do metalu/drewna, również na zewnątrz ale nie jestem z niej w pełni zadowolona bo nie kryje idealnie. Doniczki malowałam tylko z zewnątrz i około 1 cm do środka żeby po wypełnieniu ziemią nie było widać naturalnego koloru doniczki. Koleżanka te same doniczki malowała zwykłą farbą akrylową do ścian i ładniej jej pokryła, do zimy stały na balkonie i nic z nich nie schodziło wiec jak skończę z moimi farbami to wypróbuję zwykłe akrylowe. Niestety wszystkie te farby są toksyczne, oczywiście w ramach standardów toksyczności które obowiązują obecnie. Myślę, że farby akrylowe do wewnątrz będą mniej toksyczne od tych do stosowania zewnętrznego.

Kilka listków ukorzeniałam w malowanych doniczkach w maju. Potem po rozsadzeniu największe sadzonki do nich wróciły i póki co rosną, to może farba im nie szkodzi?

Ekspresja wow co pół roku to częściej niż myślałam. Na razie jestem na etapie rozsadzania sadzonek wiec tu jest ok. Tylko z sadzonką Mroźnej Wiśni od Ciebie jestem opóźniona już prawie dwa miesiące ;:202 Kwitła bardzo ładnie :)
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ratunku! Cóż to za potwory na moich fiołkach ;:145

Są malutkie ale widać je gołym okiem. Kolor przy sztucznym świetle taki żółto-brązowy. Zauważyłam je tylko na wierzchu liści.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

To wciornastki. Podobno dobroczynek sobie z nimi radzi, a jak nie, to pozostaje chemia.
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuję za pomoc. Na zamawianie dobroczynka jest obecnie zbyt zimno wiec spróbuję innych metod. Gdzieś czytałam, że Agricolle jest niezły.

Przed zastosowaniem dobroczynka mam pewne opory ponieważ fiołki trzymam w sypialni. Trochę przeraża mnie wizja rozprzestrzeniających się robaczków, nawet tych pożytecznych. :roll:
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Fiołki poprzesadzane (4) ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”