Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

O tak tak, zapomniałam napisać, że fiołki lubią ciasne doniczki. Przyjmuje się że doniczka powinna mieć 1/3 średnicy korony.

Jakbym nie hodowała na knotach to sadziłabym do podłoża do paproci z domieszką perlitu bo czytałam, że się sprawdza.

Kiedyś trochę przenawoziłam małe sadzonki, ale wtedy wzrost się zahamował i liście zrobiły się bardzo twarde.
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuję Wam bardzo za pomoc, spróbuję z podłożem do paproci i z perlitem.
Sznurek też się znajdzie, dużo go używam do podwiązywania pomidorów, chyba, że to chodzi o jakiś specjalny?

Pozdrawiam Irena
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Irenko, ja myślę, że sznurek powinnaś sobie darować... Nie zrozum mnie źle, ale jeśli fiołki Ci rosną, nie chorują, a jedynym problemem jest brak kwitnienia, to sznurek tej kwestii nie rozwiąże, a Tobie samej życie może utrudnić, bo uprawa na knotach wygląda jednak trochę inaczej. Sama przyznajesz, że nie masz doświadczenia, a fiołki są, bo zajmują mało miejsca :wink: - w takim układzie chyba nie warto eksperymentować. Przesadź je do nowej ziemi i ewentualnie mniejszych doniczek, pilnuj, żeby nie miały za gorąco i nie przekarmiaj. Jeśli masz ochotę, spróbuj je sobie rozmnożyć z listków, młode mogą być bardziej chętne do kwitnienia (choć nie muszą :wink: )
Powodzenia! ;:3

PS. Taka ciekawostka, jako "sznurek" najlepiej się sprawdzają pocięte na cienkie paseczki... rajstopy. Ale koniecznie bez lycry.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ja sadzę fiołki w takiej mieszance: Ziemia uniwersalna (dobrej jakości, nie taka z kwiaciarni czy marketu), ziemia do paproci i perlit...w proporcjach 3:2:1. Nie mam z nimi kłopotów, stoją na południowo-zachodnim parapecie i nigdy nie zdecyduję się na knoty, bo to trudny zabieg i wygląda niezbyt ładnie. Przenawożenie fiołków już przerabiałam ;:14 ...nikomu nie życzę, więc oszczędnie z nawożeniem. ;:108
mandorla pisze:Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać
Czy możesz to dokładniej wyjaśnić :?:
Pozdrawiam:)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wydaje mi się, że do zawiązania pączków kwiatowych może też być wystawa typowo północna, bo u mnie tak jest (na parapetach południowych i zachodnich o tej porze roku mam rozsady jednorocznych a latem przypieka tu słoneczko, więc nie dla fiołków takie miejsce). Jak fiołki zaczynają rozwijać pączki to przestawiam je w bardziej reprezentacyjne miejsca (półki, stoliki) w głębi pokojów z oknami południowymi i zachodnimi. Właśnie jeden zaczyna kwitnąć (wykurowany, po jesiennym podejrzeniu roztoczy) i pewnie jutro/pojutrze przestawię go z północnego parapetu - zdjęcie wstawię później, żeby nie być gołosłowną. Jak fiołki przekwitną to znów wędrują na północny parapet.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja pisze:
mandorla pisze:Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać
Czy możesz to dokładniej wyjaśnić :?:
Klasyczne dla knotów podłoże torfowo-perlitowe wymaga stałego stosowania pożywki i stosunkowo szybko ulega zasoleniu, w związku z tym fiołki trzeba przesadzać co pół roku, by utrzymać je w dobrej kondycji. Stosując ziemię zamiast torfu mogę ograniczyć nawożenie i wydłużyć okres między przesadzaniem spokojnie do roku.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

mandorla pisze:Klasyczne dla knotów podłoże torfowo-perlitowe wymaga stałego stosowania pożywki i stosunkowo szybko ulega zasoleniu, w związku z tym fiołki trzeba przesadzać co pół roku, by utrzymać je w dobrej kondycji. Stosując ziemię zamiast torfu mogę ograniczyć nawożenie i wydłużyć okres między przesadzaniem spokojnie do roku.
Są i na to sposoby. Wiem, że niektórzy podczas przygotowania podłoża dodają papkę z namoczonego wcześniej obornika bydlecego granulowanego. Myślę, że 3 miesiące można nie nawozic po takim zabiegu ale jeszcze nie testowałam.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czy fiołkom nie przeszkadza ukorzenianie się w przeźroczystych kubeczkach? Nie jest wtedy korzeniom "za jasno" :?
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Mnie się zawsze wydawało, że korzenie nie lubią światła ale wszystkie sadzonki które do tej pory kupowałam to przychodziły w przezroczystych kieliszkach. W dodatku widziałam sporo zdjęć na których tak właśnie były hodowane. Niektórzy wręcz twierdzą, że hoduja tylko w przezroczystych ponieważ dobrze widać stan korzeni. Może fiołkom to nie przeszkadza ;:oj
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Mi wydawało się, że będą rosły glony, ale ukorzeniam w kieliszkach od początku grudnia i nic się nie dzieje - chyba w ten weekend wreszcie znajdę chwilę czasu i przesadzę ukorzenione listki do doniczek docelowych, bo mają już bardzo ciasno. A tak na marginesie - to w moich kieliszkach w ogóle nie widać korzonków - a są w tych najmniejszych (nie w szklaneczkach).
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Korzenie stanowczo nie są stworzone do tego, by je doświetlać :wink: i rosnąc, szukają ciemności, ale przezroczyste pojemniczki nie odbijają się jakoś negatywnie na roślinie - za to nam pomagają ocenić stan korzeni. Dotyczy to zresztą wszystkich roślin, dlatego wszelkie rozmnażania wygodniej jest prowadzić w przezroczystych pojemnikach. Nie trzeba wtedy wyciągać sadzonki, żeby sprawdzić, "czy to już", a i kiełkowanie często zapowiadane jest przez obecność pięknego korzenia :wink:
Glony rzeczywiście mogą rosnąć, ale one również roślinom nie szkodzą - tylko naszemu poczuciu estetyki :;230
Jeśli korzonków w kieliszkach nie widać, to widocznie są jeszcze zbyt małe... Cierpliwości! :) .
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

:wit Jak przygotować odpowiednie podłoże do fiołków? Może to być zwykła ziemia uniwersalna pH 5,0-6,5
zmieszana z perlitem i wermikulitem?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”