Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tak, ten nalot powstaje w fazie przekwitania fiołków.
Jest możliwe, że przyczyną jest brak świeżego powietrza, gdyż w zimie rzadko te okna otwierałam.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
Pozdrawiam
G.
nerwicamurowana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2021, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wow! Dziękuję dziękuję :-) Czy ja dobrze myślę że potem na tej gęsiej szyi wyrosną korzonki? I po jakimś czasie gdy będę go przesadzać to będą mogła skrócić całość od dołu?
Pytanie stąd, że hoduje je w płaskich doniczkach do bonsai i chciałabym kiedyś i jego do takiej przesadzić, a z długim "ogonem" to mi się nie uda.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tak, na gęsiej szyi wyrosną korzonki.
W bonsai to mogą rosnąć sukulenty, fiołki sadzimy do zwykłych doniczek, nie większych jak ? 9-10 cm.
Dobrze byłoby wstawić zdjęcie, bo jeżeli ta gęsia szyja jest b. długa, to nie starczy Ci korzeni ;:306 i wówczas trzeba byłoby odciąć koronę i ukorzenić, ale ja tego nie praktykowałam. Jest to proces bardzo długi i nie zawsze skuteczny, więc mogłabyś stracić fiołka.
Tą metodą, o której Ci piszę odmładzam fiołki od lat i zawsze się sprawdza.
Pozdrawiam:)
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja mogłabyś pokazać na zdjęciach jak to wygląda? W przyszłości oczywiście :D bo trudno mi to sobie wyobrazić, a mam tu jednego który do odmłodzenia się kwalifikuje.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Najpierw usuwam zbędne, dolne liście i wyciągam fiołka z całą bryłą korzeniową. Kładę na desce i ostrym nożem odcinam kilka centymetrów - tyle ile ma gęsia szyja. Potem usuwam całą starą ziemię i sadzę do nowej mieszanki. Już po 2 tygodniach widać, że podrósł. Ja swoje przesadzam co pół roku, więc gęsiej szyi prawie niema. Jednak zdarza się tak, że fiołek kwitnie non-stop i nie można uchwycić momentu, kiedy nie ma kwiatów, wiec obrywając stare liście, mimo woli pojawia się gęsia szyja - wtedy odmładzam.
Zdjęć z odmładzania nie mam i jak na razie odmładzania nie przewiduję. ;:7
Pozdrawiam:)
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czyli odcinasz mu wszystkie korzenie? I on potem ukorzenia się w ziemi od nowa?
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Pytanie nie do mnie, ale... tak, dokładnie na tym to polega - fiołek ukorzenia się od nowa. Czasami (jeżeli ktoś idzie na ilość) z korzeni może wyrosnąć nowa rozetka. A przy najcenniejszych okazach warto jednak wsadzić listek czy dwa do ukorzenienia, żeby w razie czego nie stracić odmiany (chociaż ostrzegam, mój rekordzista dał prawie 20 sadzonek - wciskałam komu się dało :lol: ).
margarethagar
100p
100p
Posty: 161
Od: 11 mar 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Rozumiem :D spróbuję bo mam właśnie do przesadzenia egzemplarze. Tylko niech skończą kwitnąć.
Z tymi szczepkami "na wszelki wypadek" to też już robię maks dwie, bo potem nie było komu rozdawać :D
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

margarethagar pisze:Czyli odcinasz mu wszystkie korzenie? I on potem ukorzenia się w ziemi od nowa?
Proszę jeszcze raz dokładnie przeczytać moje posty. Może wytłumaczę to na przykładzie: Zakładając, że gęsia szyja ma 3 cm, to odcinam 3 cm korzeni - reszta korzeni zostaje. On się nie musi ukorzeniać od nowa, po prostu dalej rośnie. Ale jeżeli gęsia szyja ma 10 cm, albo więcej, to oczywiście ta metoda się nie sprawdzi, wówczas trzeba ściąć górę i ukorzenić na nowo.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dodam jeszcze tak od siebie, że przy tej metodzie warto obskrobać pieniek "gęsią szyję" ostrym, odkażonym nożem. Wtedy szybko wypuści korzonki. :D
dufayels
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2021, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Utrata koloru przez kwiaty fiołka

Post »

Dostalam przed tygodniem fiołka o intensywnie różowych kwiatach. Rośnie cudnie, kwitnie jak szalony ale każdy kolejny kwiatek ma coraz mniej różowego pigmentu i dzieje mi się tak z każdym innym kwiatkiem doniczkowym, w efekcie wszystkie kwiatki robią się białe:/ Zaznaczam, że kwiaty nie stoją na parapecie wiec nie jest to blaknięcie od słońca. Jak przywrócić kolor?
Awatar użytkownika
Anetta
1000p
1000p
Posty: 4142
Od: 17 sie 2009, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rypin kuj-pomorskie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Witaj.
Wstawisz zdjęcie tego fiołeczka?
Może ten typ tak ma? Niektóre hybrydy mają kwiaty w dwóch kolorach.
Może był bardzo nawożony wtedy intensywność koloru jest mocniejsza, plus zmiana warunków uprawy.
krzysiek56
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzień dobry, nie mam pojęcia co sie dzieje od dwóch tygodni z dwójką moich fiołków.Po tym jak pięknie zakwitły wiosną od jakiś trzech tygodni gniją im liście zaczynając od czubka.Tracą w eksperesowym tempie liście teraz.Nigdy ich nie przelewam, podlewam raz na tydzień, czasami rzadziej.Stoją na biurku, mają słońce ale nie ma mowy o oparzeniach.Czy wiecie może co jest grane? mogę zrobić fotki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”