Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ja w połowie listopada zamówiłam od dwóch osób po kilka sadzonek i kilka listków. Nie mam zastrzeżeń. Sadzonki były odpowiednio ukorzenione, po przesadzeniu urosły jak szalone i kilka całkiem obficie kwitło. Wszystkie które zakwitły były zgodne z odmianą. Dwa listki miniaturek mi padły. Jeden od razu, drugi dopiero w tym tygodniu wyrzuciłam. Wszystkie pozostałe liście (ok. 20) ukorzeniły się. Wszystkie oprócz jednego wypuszczają młode sadzonki. Dwa już nawet rozsadziłam :)
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Wszystko zależy od tego, u kogo kupujesz. Ale fakt, też u od dawna nie kupuję na all, bo tych solidnych sprzedawców jest znacznie mniej, niż... innych :wink: Chodzi mi nie tylko o zgodność odmianową, ale i jakość listków czy sposób pakowania. Wolę kupić za granicą, od sprawdzonego, uznanego hodowcy.
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja pisze:Zapewne listki wtedy są b.drogie.
Kupuję ze wschodu, składamy się z zamówieniem po kilka osób i nie wychodzi to tragicznie. Raz na rok czy dwa można sobie taką akcję zorganizować. :D
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Bardzo lubię u pstrolistnych fiołków te wiosenne wybarwienia, kolejne listki będą miały mniej tego koloru. Champagne Pink oprócz liści za chwilę będzie zachwycał kwiatami. ;:138
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ja natomiast mam inne doświadczenia. Młode Variegaty mają listki mniej pstrokate...im starsza roślina to więcej wybarwień, niezależnie od pory roku.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja - podaj proszę kilka przykładowych odmian, jakie masz i u nich obserwujesz to wybarwianie. Co ile odnawiasz fiołki?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

- Ziwaj
- Powwow
- Rose Bouquet
Odmładzam co 3 lata.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Pow Wow faktycznie to wybarwienie jest w miarę wyrównane, dwóch pozostałych nigdy nie miałam.
Z tych reagujących u mnie na wiosnę wskazałabym odmiany:
Lavender Swirls
Buckeye Claret Vine
Wodewil
Buckeye Crushed Velvet
Candy Fountaun
Frosty Frolic
Ognisko
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Moje fiołki słabo kwitną, nie wiem, czy to sprawa nawożenia czy podłoźa, mam zamiar je przesadzić, jaką ziemię Wy kupujecie i jaki nawóz polecilibyšcie do podlewania??
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Rzepka pisze:Moje fiołki słabo kwitną, nie wiem, czy to sprawa nawożenia czy podłoźa, mam zamiar je przesadzić, jaką ziemię Wy kupujecie i jaki nawóz polecilibyšcie do podlewania??
Jeśli roślinki wyglądają zdrowo ale nie kwitną to może być i za mało światła i braki potasu oraz fosforu. Ja obecnie używam nawozu który kupiłam od hodowcy fiołków i jestem zadowolona http://africanviolets.pl/pl/nawozy/556- ... skich.html

Słyszałam też pozytywne opinie o nawozach Biohumus do kwitnących.

Jeśli chodzi o podłoże to ja uprawiam na knocie i używam do tego mieszanki torfu wysokiego, perlitu i wermikulitu. Spotkałam się z pozytywnymi opiniami o podłożu torfowym oraz do paproci marki Bella ale sama nie testowałam.
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Moje też na knotach, rosną w mieszance perlitu z podłożem paprociowym KiK, nawóz Agrecol żel, do kwitnących albo do zielonych, zależy kiedy. Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać :wink:
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Awatar użytkownika
7koliberek9
200p
200p
Posty: 407
Od: 17 mar 2008, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

mandorla pisze:Moje też na knotach, rosną w mieszance perlitu z podłożem paprociowym KiK, nawóz Agrecol żel, do kwitnących albo do zielonych, zależy kiedy. Do czystego torfu z perlitem nie miałabym cierpliwości, bo wtedy ciągle trzeba je przesadzać :wink:
Co masz na myśli pisząc o ciągłym przesadzaniu? :wink:

Wydaje mi się, że dobrze dbasz o swoje fiołki więc pozostaje tylko zbyt mała ilość światła. Ja mam wystawę północno-zachodnią i szybko okazało się, że jest zbyt ciemna dla moich fiołków i miałam do wyboru albo zrezygnować z fiołków albo doświetlać. Wybrałam doświetlanie i fiołki kwitną. U Ciebie jaką mają wystawę?
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziewczyny, co to są knoty?? :D
Wybaczcie to pytanie, ale na doniczkowcach się zupełnie nie znam, fiołki kupiłam, bo mało miejsca zajmują, a mnie parapety są potrzebne do rozsad warzywek.
Nawoziłam Florowitem do kwitnących w sezonie, a przez zimę zielonym Kristallonem, przesadzałam do uniwersalnej, liści nawet mają sporo, ale kwiatuszkami to mnie nie rozpieszczają, rosną w pobliżu południowego okna.

Pozdrawiam Irena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”