Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Oderwij dolne listki i kwiatki, przytnij tą łodygę o której pisałaś. Trochę ją oskrob nożykiem i wsadź do ziemi do malutkiej doniczki. Ziemia musi być lekka więc pomieszaj ją z perlitem. Całość włóż do woreczka a jak się nie zmieści to nakryj czymś. Będzie miał cieplutko i wilgotno więc puści nowe korzonki. Musi mieć jasno ale nie wystawiaj bezpośrednio na słońce.
W internecie poczytaj o tym jak się pozbyć "gęsiej szyjki". I będziesz miała fiołka jak ta lala :)
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tak też zrobiłam. W perlit się zaopatrzę dopiero w poniedziałek mam nadzieję, że dożyje, do tego czasu jeszcze może nie będę go kroić. Dzięki za pomoc! ;:333
annaku pisze:W internecie poczytaj o tym jak się pozbyć "gęsiej szyjki". I będziesz miała fiołka jak ta lala :)
Podrzucisz jakiś link? Internet sugeruje mi tylko tatry albo szyjkę macicy :lol:
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... 9944&ch=-1


Zmoderowano - nie podajemy linków do konkurencyjnych platform jeśli temat był omawiany tutaj/mod.
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Tak na szybko, trzeba obciąć dolne listki uzyskująć symetryczną rozetę, ewentualnie ścięte liście wsadzić do ukorzenienia, a rozetę ja zwykle podcinam jak ostrzy się ołówek. :) Podciętą rozetę wcisnąć do wilgotnego podłoża, najlepiej z perlitem, utrzymywać wilgotność.
Ja osobiście wolę ukorzenić z liścia niż tak odmładzać, ale to już kwestia wyboru. Tutaj trzeba ratować a liście warto wsadzić do ukorzenienia.
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Listki asekuracyjnie już w wodzie :D
A co jaki czas taką ściętą głowę podlewać? W jakiej ilości(tak na oko w ml) i w jaki sposób? Bo z takimi płytkimi korzeniami do podstawki wystarczy? Moim największym osiągnięciem ogrodniczym jak na razie jest prawie półmetrowa kwitnąca rzodkiew, póki co uśmiercałam nawet kaktusy i nie znam się kompletnie :lol:
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ciężko napisać ile to ml. Jeśli tej odciętej głowie zapewnisz warunki "szklarenki" czyli albo pod przykryciem, albo w woreczku wilgoć będzie się utrzymywała dość długo i fiołek nie będzie wymagał tak częstego podlewania. Ziemia z perlitem musi być wilgotna, oczywiście podlewasz od góry jak sama zauważyłaś podlewanie do podstawka jak nie ma korzeni na niewiele się zda. Zrób zdjęcie jak teraz wygląda Twoja sadzonka
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Znaczy tak bardzo ogólnikowo czy trochę wody to jest bardziej jak łyżka stołowa czy bardziej jak pół kubka :lol:
Obecnie wygląda tak + worek na łeb oczywiście. Wygląda jakby był w połowie doniczki, ale to wina perspektywy i cienia do brzegu ma z pól cm albo cm max.


Obrazek
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Trzeba obserwować podłoże, ma być lekko wilgotne, nie suche i niezbyt nasiąknięte. Fiołki nie lubią nadmiernej wilgotności. Jeśli fiołek jest przykryty podlewać jeszcze mniej, bo mniej wysycha.
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Droga Hoodedcrow :) widzę że jesteś dociekliwą osobą, więc proszę.
Obrazek

Oto trzy fiołki. Małe doniczki mają 5 a duża 7 cm wysokości. Do tej większej, aby podlać fiołka wlałam 20 ml wody, ale ziemia była już mocno sucha, czyli doniczka z fiołkiem była lekka jak ją wzięłam do ręki.
Jeśli Twoja doniczka jest podobnej wielkości, i będzie w woreczku, a widzę że ziemia jest mokra to nie podlewaj wcale przez kilka dni. A w woreczku zrób ze trzy dziurki wielkości takiej jak byś "dziubła" wkładem od długopisu bo bez żadnej wentylacji spleśnieje w nim ziemia.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja pisze:Nie było mnie przez dłuższy czas w domu i po powrocie zauważyłam, że jeden fiołek ma objawy Mączniaka prawdziwego. Chciałam zapytać, czy można uratować go poprzez ścięcie korony i ukorzenienie....stożek wzrostu jest w dobrym stanie. Nie będę kupować żadnych środków przeciwgrzybicznych i stąd moje pytanie.
Widzę, że nikt nie odpowiada, więc zrozumiałam, że oprysk konieczny. Chory fiołek wylądował w koszu, a wszystkie pozostałe suszą się i zostały dziś profilaktycznie opryskane roztworem z sody. Czy ktoś stosował taki oprysk :?:
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
wwwiola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 10 sie 2007, o 08:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Stosowałam, ale bardzo dawno temu i nie pamiętam proporcji, ale faktycznie zadziałało. Problemem są jednak białe ślady na liściach.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Faktycznie liście wyglądają okropnie i staram się na nie nie patrzeć. Po zabiegu będę je przesadzać, więc dużo liści pójdzie do kosza, a te które zostaną postaram się umyć i osuszyć.
Opryskuję w proporcji 10 g sody, dwie krople Ludwika na litr wody. Ponieważ na fiołkach nie widać mączniaka, więc nie bardzo wiem ile razy mam jeszcze opryskać.
Pozdrawiam:)
krzysiek56
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 lip 2018, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzień dobry, możecie mi powiedziec dlaczego fiołek w mniejszej doniczce nie kwapi sie w ogóle do kwitnięcia, ma generalnie mniejsze liście a ten drugi w wiekszej doniczce ma gigantyczne liście i kwitnie?to jest ta sama odmiana
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”