Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Nie ma takiej opcji.

Przeczytaj to co napisał Maciek na początku strony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Artena Fiołka trzymasz na północnym parapecie? Czy oddzielałaś młode rosliny od liścia, czy je zostawiłaś razem w jednej doniczce? Mam wrażenie, że tam jest więcej niż jedna rozeta. Napisz w jakim podłożu rośnie. I ja proponowałbym nie podlewać fiołków do podstawek, jak to jest napisane chyba w większości "poradników" uprawy fiołków afrykańskich. Takie podlewanie powoduje, że nawilżona jest zazwyczaj ziemia położona na samym dole doniczki, a przy niewłaściwym podłożu woda nie jest podciągana do góry. Nam się wydaje, że fiołek chce wody bo ziemia na wierzchu jest sucha jak wióry, a na dole korzenie gniją. W uprawie fiołków bardzo ważne jest podłoże, światło i stosowanie środków zapobiegawczych. Powtarzam, teraz są upały i dla fiołków to nie jest najlepszy okres ;:185
Artena
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 1 cze 2021, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dziękuję za odzew. Fiołek stoi na północnym parapecie. Kiedy z ziemi zaczęły wyrastać młode listki, to ucięłam starego liścia. Faktycznie, wyrosły dwie rozety, powinnam je rozdzielić? Fiołek rośnie w ziemi kompostowej zmieszanej z perlitem.
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Koniecznie trzeba rozdzielić każdą rozetę osobno do oddzielnej doniczki. Wtedy rozeta ma odpowiednio dużo miejsca na wzrost. Co do podłoża, to kup jakieś podłoże torfowe i zmieszaj je z perlitem i w to przesadź fiołki.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 260
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Na moich fiołkach takie jasne plamy powstają w zimie jako skutek zimnego powietrza wiejącego od okna.
Pozdrawiam
G.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czy ktoś spotkał się z takimi odbarwieniami. Na spodzie liści pojawiły się takie przeźroczyste plamy, o czym to może świadczyć. Fiołkom nic nie dolega, rosną i kwitną, ale boje się, że to zwiastun jakiejś choroby.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

To edema. To nie jest choroba czy przelanie ale efekt nieprawidłowej gospodarki wodnej. Prościej tłumacząc, roślina nie jest w stanie prawidłowo transpirować (wyparować) wody i powstają obrzęki wodne, zwana właśnie edemą.
Przyczyną są: nieprawidłowe podłoże, zbyt mało przepuszczalne, zbyt częste podlewanie, o nieprawidłowej porze (np. wieczorem kiedy proces transpiracji przebiega najwolniej; najsilniej w okolicach południa), zbyt wysoka wilgotność powietrza, zbyt niska temperatura, zbyt ciemne stanowisko, zbyt mała cyrkulacja powietrza.
Proces zwykle jest odwracalny, ale mogą też w skrajnych sytuacjach pojawiać nekrotyczne plamy, czyli uszkodzenia tkanek prowadzących do ich martwicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Dzięki ;:167 Już poczytałam o Oedemie.
Moje fiołki rosną teraz w większych doniczkach, bo mają już kilka lat i jak widać nie do końca opanowałam technikę podlewania. ;:223
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Na szczęście proces się zatrzymał i do dziś nie wiem co było przyczyną. Listki nowe są już ładne. Tylko jedna odmiana cierpiała na Oedemę i tylko dwie doniczki mimo, że mam 4 doniczki tej odmiany. Rośliny nie przestaną mnie zadziwiać, każdą sztukę trzeba traktować indywidualnie. ;:108

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Kilkumiesięczne siewki fiołków z nasion (krzyżówka 2 odmian). Kolorystyka liści jest bardzo satysfakcjonująca ;:138 niektóre mają już pąki kwiatowe, ciekawe jakie będą w kolorach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Gratuluję ;:215 Też jestem bardzo ciekaw jak zakwitną. Czy skrzyżowałeś ze sobą standardy? Ja chciałbym spróbować uzyskać nasiona z fiołków mini, ale nie wziąłem się jeszcze za krzyżowanie ;:224
Awatar użytkownika
fibius
200p
200p
Posty: 229
Od: 19 lut 2008, o 00:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Maciek13 pisze: 13 sty 2023, o 14:08 Gratuluję ;:215 Też jestem bardzo ciekaw jak zakwitną. Czy skrzyżowałeś ze sobą standardy? Ja chciałbym spróbować uzyskać nasiona z fiołków mini, ale nie wziąłem się jeszcze za krzyżowanie ;:224
To jest krzyżówka OS Dżungarik x RS Cypa :wink:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Kolejne pokolenie fiołków rośnie. Zmieszałem razem rodzeństwo ze zdjęcia poniżej. :wit

Obrazek
Obrazek
A to dwie inne moje siewki.
Obrazek
Obrazek

A to odmianowy od Anulab
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”