Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

W czerwcu pokazywałem jak wyglądają sieweczki Sępolii, teraz sałata wyglądała tak i trzeba było towarzystwo przepikować :roll: , jakie skutki będą to się okaże, jak na razie jest 18 siewek które dostały nowe lokum, i drobnica, która została w tym samym w którym mieszkała.
Obrazek

Obrazek
Czy to może być chimerą liściową?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Rena- piękne kwitnienia fiołków u Ciebie:D

Ekspresja
- takie "dziurki"w liściach mogą być przyczyną żerowania wciornastków. U mnie były podobne uszkodzenia na liściach skrętników. Oprysk Magusem - pomógł.

Kamil - piękne siewki. Niech zdrowo rosną ;)

Kto Ukorzeniał z Was fiołki - w perlicie? Jak długo trzeba czekać na korzenie i młode sadzonki?
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Czy po miesiącu mogę wspomóc ściętą głowę nawozem? Ukorzeniła się już i puszcza nowe listki, ale nie chciałabym być nadopiekuńcza i nie przedobrzyć. :roll:
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

justus27 pisze:takie "dziurki"w liściach mogą być przyczyną żerowania wciornastków. U mnie były podobne uszkodzenia na liściach skrętników. Oprysk Magusem - pomógł
Też przyszło mi to do głowy, dlatego codziennie biegam z lupą, ale nic nie łazi. Dziurki pokazały się zaraz po oddzieleniu sadzonki od listka. Minął już miesiąc, roślinka ma nowe zdrowe liście i pąki, więc myślę że to jakieś niegroźne zmiany fizjologiczne. Czy u Ciebie były faktycznie Wciornastki, czy pryskałaś profilaktycznie :?:
Miałam raz Mączniaka na fiołkach i dużo doniczek trafiło do kosza. Uratowałam 3 roślinki, pryskając roztworem z sody. Efekt jest, ale liście wyglądają jak parszywe i minie dużo czasu zanim będę mogła je usunąć. Z uwagi na to, że fiołki nienawidzą zraszania liści, jestem daleka od takich zabiegów.
Pozdrawiam:)
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Zakwitła dość kapryśna Lithuanika


Obrazek

Obrazek

Angela Davis

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Miesiąc po pikowaniu większość siewek sporo urosła wypełniając prawie całą "doniczkę" rozsadnika, co ciekawe jedna z siewek chyba wyprodukowała zawiązek kwiatów :shock: Jeszcze prosił bym o potwierdzenie mojego domysłu.
Obrazek
Sałatowo
Obrazek
Domniemany pąk kwiatowy
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Hoodedcrow
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 14 lip 2018, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Na grupie fiołkowej podobne widziałam :D sadzoneczka 3 tycie listki i wielki kwiat. Jak się potoczyły dalej losy kubeczkowego liścia? Przypomniałam sobie o nim właśnie jak na jakimś rosyjskim instagramie mignęła mi fotka fiołka z takimi liśćmi. Podobne pojawiają się na niektórych zdjęciach odmiany mac's pizza pizzicato.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Żyje i jakoś się ma, ponieważ wytworzył sadzonkę, która obecnie ma 7 listków, ale dość to słabo rośnie o wiele słabiej niż siewki pokazywane wyżej. Niestety liście produkowane przez tą sadzonkę są mierne, ale w normalnym typie, miałem nadzieję, że uda się uzyskać roślinę o wszystkich takich liściach kieliszkowatych. Podejrzewam, że w Rosji, albo Azji ktoś uzyska taki kształt i będzie sprzedawał za olbrzymie pieniądze :wink: Jak sadzonka będzie większa, to wrzucę zdjęcie.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
justus27
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16365
Od: 18 mar 2009, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorlice/małopolska

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ekspresja - może u Cebie to faktycznie zmiany fizjologiczne są. Oby.

U mnie na kilku różnych roślinach były właśnie bardzo podobne "dziurki" - została tylko "siateczka nerwów" i a zielona tkanka liści została "wygryziona". Robiłam opryski - Mospilanem. Pomogły. Jeszcze spryskam 1 raz na m-c - tak, profilaktycznie.

Kamilk02- nie widziałam zdjęcia Twojego fiołka z "łyżeczkowanymi" liśćmi. Ale są takie odmiany - sama miałam odmianę Boockley's Spook o takich liściach.

Bardzo ładne siewki Masz ii równomiernie rosną, brawo.

Zaczynam przygodę ze wschodnimi odmianami. Napiszcei proszę, jak długo Czekaliście na pierwsze kwitnienia ze szczepionych liści. 1 rok? Czy dłużej, krócej?

Moje fiołki będą stać na parapetach i pod ledami.
parapetowce
Tylko marzenia serca się spełniają.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Obrazek
Jakiś czas temu sadzonka wyglądała tak, niestety liście zaczynają przypominać normalne dla tego fiołka, a nie taki kubeczek jak wcześniej, a po cichu liczyłem na właśnie takie :roll:



---23 wrz 2018, o 16:16---

Pąk kwiatowy na siewce wciąż rośnie i widać chyba już płatki korony i ze zdziwieniem stwierdzam, że chyba będą białe, choć może jeszcze za wcześnie na wyrokowanie.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Ile czasu powinien zbierać się fiołek do kwitnienia? Przesadziłam wszystkie swoje fiołki na początku lipca (dopiero wtedy znalazłam na to czas)- raczej starannie wymieniłam na nową ziemię i teraz po prawie 2 i pól miesiąca zastanawiam się dlaczego jeszcze żaden z 15 szt. mi jeszcze nie zakwitł (o sorry kwitł jeden, ale dość krótko - zaledwie 3 tygodnie), czyżby jeszcze nie odbudowały korzeni? - ale trochę dziwne, bo liści im przybyło sporo to chyba z korzeniami ok powinno być. Wczoraj poucinałam im te liście, tzn. te największe, bo chyba cała energia szła właśnie w te liście i teraz się zastanawiam czy dobrze zrobiłam (listki były ładne, soczyście zielone i jędrne - także to chyba nie choroba). Po przesadzeniu ich w lipcu nie nawoziłam jeszcze niczym. Może powinnam właśnie podlać jakimś nawozem np. na zawiązywanie pąków? Niepokoi mnie to trochę, bo zazwyczaj dostawały nawóz (taki zwykły uniwersalny do kwitnących) dopiero wtedy jak spośród listków wyłaniały się już pączki. Poradźcie co zrobić?
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Fiołki najlepiej kwitną w przyciasnych doniczkach. Muszą być regularnie podlewane i muszą mieć dużo światła. Po oddzieleniu od listka za 2 miesiące powinny pokazać się pąki. Właściwie kwitną na okrągło z małymi przerwami.
Pozdrawiam:)
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Post »

Jednak źle oceniłem barwę podstawową omawianej wyżej siewki, gdyż po 9 dniach okazało się, że płatki korony będą chyba fioletowe z zieloną falbanką, czyli 2 cechy dominujące ma, pytanie, czy kwiat będzie pojedynczy, czy pełny. Niedługo pewnie się dowiem.
Nawiasem do osób bardziej doświadczonych, czy zabarwienie na różowo, bądź czerwono dolnej strony liści jest sprzężone z różową, bądź fioletową albo inną barwą kwiatów, czy może być że fiołek kwitnie na biało, a ma bardzo ciemno zabarwione liście pod spodem?
Obrazek

--- 21 paź 2018, o 20:18---

Niewiele ponad miesiąc doczekałem się, aby siewka pokazała jakie geny odziedziczyła, Nie do końca sprawdziły się moje gdybania. Odnośnie falbanki i barwy kwiatu, odcień jest jaśniejszy niż u ojca, z cech matki nic nie widać :roll: . Teraz pozostaje czekać na następne siewki. Na początku jak kwiat się otworzył myślałem, że będzie dzwonkowaty, ma może ktoś zdjęcia sępolii o pełnych dzwonkowatych kwiatach?
https://i.imgur.com/ZixWfRs.jpg

---15 lis 2018, o 20:01---


W dalszym ciągu ciągnę monolog, pewnie lepiej było by mi założyć temat zbiorczy. W każdym razie poprzednia siewka kwitnie w dalszym ciągu i to dość obficie, pozostała część rodzeństwa też zaczyna zawiązywać pąki. Kilka dni temu zakwitła druga siewka. Efektu cię nie spodziewałem, ale wyszła biała z fioletową smugą w gardzieli i miejscami na płatkach. Oczywiście pojedyncza o kształcie fiołka. Ta aż tak obficie kwitnąć nie będzie, na razie ma ten kwiat, drugi złożony i więcej łodyżek nie produkuje. W dalszym ciągu czekam na pełne z falbanką, albo elementami zielonymi.
Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”